Leczenie Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego przyczyny. Co znaczy zęba po zjedzeniu.

Czy pomocne?

68% pozytywne
70 głosów

Co zrobić gdy boli mnie ząb po zjedzeniu słodkiego?

Definicja z ang. What do you do when a tooth hurts after eating sweet, z niem. Was tun Sie, wenn ein Zahn weh tut nach süß essen.

Co to znaczy:

Ból zęba może być spowodowany poprzez różne czynniki. Jeżeli jest tj. to ból zęba po zjedzeniu słodkiego możemy mówić o nadwrażliwości zęba, albo o rozwoju próchnicy.


jeżeli nadwrażliwość zęba na słodki smak jest wywołana poprzez próchnicę jedyną możliwością leczenia jest wizyta u stomatologa. Próchnica niszczy szkliwo, pod szkliwem znajduje się zębina, która przewodzi wszystkie bodźce do nerwów znajdujących się wewnątrz zęba. > jeżeli szkliwo zniknie, wszystkie bodźce będą bardzo szybko docierać do nerwów i powodować ból. W tym przypadku może tez występować nadwrażliwość zęba na smak kwaśny i niskie temperatury.


Zdrowe zęby także mogą boleć po zjedzeniu słodkiego. Najczęściej to jest wywołane poprzez:


- odsłonięte szyjki zębowe i cofnięte dziąsła – korzenie zębów nie są osłonięte szkliwem, więc wszystkie bodźce docierają bezpośrednio do zębiny i poprzez jej kanaliki do nerwu powodując ból.
- zła higiena – niewłaściwe szczotkowanie (silne, ruchy odsłaniające dziąsła), twarda szczoteczka do zębów, bardzo częste i agresywne szczotkowanie zębów – może to być powodem odsłonięcia szyjek zębowych.
- używanie niewłaściwej pasty do zębów – długookresowe używanie pasty do zębów o silnych właściwościach ściernych może uszkodzić szkliwo (wszystkie pasty wybielające).
- zabiegi kosmetyczne – wybielanie zębów może powodować nadwrażliwość.
- obgryzanie paznokci, nawyk gryzienia długopisów i tym podobne – osłabia szkliwo i skutkuje nadwrażliwość na słodkie.
- bruksizm – zgrzytanie zębami i mocne zaciskanie szczęk również uszkadza szkliwo.


Leczenie bólu po zjedzeniu słodkiego polega na instruktarzu prawidłowej higieny zębów, dobraniu odpowiedniej pasty do zębów i zabiegach wzmacniających zęby. Do takich zabiegów należy lakowanie i fluoryzacja, które zabezpieczają zęby i powodują wzmocnienie szkliwa. Zależnie od powody wrażliwości zębów na słodkie, lek. stom. zaleci odpowiednią terapię.

Pomoc w przypadkach: Ból zęba; boli ząb po słodyczach; ból zęba po zjedzeniu słodkiego; ząb boli po zjedzeniu słodkiego; wrażliwość zęba na słodkie; wrażliwość zęba na słodycze; nadwrażliwość zęba; nadwrażliwość zęba na słodkie; nadwrażliwość zęba na słodycze; po słodkim bola zęby; po słodyczach bolą zęby; ząb wrażliwy na słodycze; ząb wrażliwy na słodki

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 12

  Witam. Wczoraj zjadłam nowego lizaka, który znalazł się w naszym sklepie. Po zjedzeniu go okropnie bolą mnie dolne zęby, przez co nie mogę jeść. Dzieje się tak również po zjedzeniu gum Juicy Fruit z Biedronki. Ból utrzymywał się jeden dzień, ale w tym momencie nie chce mi przejść. Ogólnie nie bolą mnie zęby po jedzeniu słodyczy. Żadnego bólu. Ale po tych dwóch rzeczach czuję PRZEOKROPNY ból. Co to może oznaczać? Jak mam załagodzić ból, aby szybciej minął?

  Witam serdecznie. Od dłuższego czasu bardzo bolą mnie zęby, gdy jem coś słodkiego. Jakieś draże, batoniki.. Szczególnie ząb na górze i dwa na dole. Jeden ząb jest lekko czarny :( Co to może oznaczać? Ból odczuwam tylko przy jedzeniu słodkiego.

  Witam serdecznie od paru miesięcy boli mnie ząb strasznie reaguje na słodkie rzeczy wydaje mi się że mam ubytek w zębie bo kiedyś jak dotykałem sobie językiem bym całkiem inny niż teraz jest w obecnej formie powstała mała plamka czarna co mam robić ból jest coraz silniejszy i bardzo pulsujący czy mam iść do dentysty prywatnie wiem powinienem zrobić to dawno ale się boję. Ale bóle są coraz silniejsze więc ile może człowiek wytrzymać mam 22 lata kiedyś nie miałem problemów z zębami wszystko było ok ale od czasy kiedy zacząłem palić papierosy wydaje mi się że zęby przez to stają się słabsze i bardziej wrażliwe i mniej odporne na bakterie. Może mi pan powiedzieć czy od palenia papierosów zęby się niszczą palę 5-6 lat jeżeli się niszczą od papierosów zęby nie pozwolę sobie na takie cierpienia mam silną wolę więc 5 dni i całkowicie rzucę palenie proszę o odpowiedź bardzo proszę z góry dziękuje....

  denista mnie usnac rodzice nie chce stracic corki martyny walczak boli mnie zab co mam robic

  boli mnie zab silnka leszczy na slodieko jedzienia i pica comam robic rodzice martwa o mnie densta mnie usnac rodzice nie moga tracic corki

  Jeśli zdjąłem aparat i po nim mam białe plamy po niedokladnym myciu ich, to czego używać zniknęła już trochę, Ale jakieś domowe rady lakieryje żeby i używam żelu i pasty elmex fioletowej

  ja wyrwałęm wsystkie i mam teras spokuj

  czemu nie sprzedacie miejsca na reklame tego leku? xD

  Bak z "Dodano: 15 grudnia 2013", zapomniałeś zażyć tabletki???????

  olcia glabie bez szkoły, flyjo jedna. Zacznij myc zeby i dupy nie zawracaj, ale najpierw do dentysty zeby zaborowal wszystkie ubytki

  ... i mam ten ból od 2 lub 3 dni

  Proszę państwa mnie też tak strasznie boli ząb i czy morze to być nadwrażliwość zęba ? Chciałabym aby ból zęba przeszedł a nie chce przejść mam ból cały czas gdy zjem coś słodkiego ale i jak nic nie jem , po prostu cały czas. Nie wiem co zrobić , proszę o poradę , aha jeszcze nic nie próbowałam aby ból minął czyli brać jakiś tabletek lub iść do lekarza.