Leczenie Jak dbać o wrażliwe zęby przyczyny. Co znaczy zimne jedzenie albo pijesz zimne płyny.

Czy pomocne?

100% pozytywne
3 głosy

Jak dbać o wrażliwe zęby?

Definicja z ang. How to care for sensitive teeth, z niem. Wie für empfindliche Zähne zu kümmern.

Co to znaczy: Nadwrażliwość zębów daje o sobie znać np., gdy wdychasz zimne powietrze, jesz zimne jedzenie albo pijesz zimne płyny. Odbywa się tak w efekcie odsłonięcia zębiny, które następuje wskutek cofnięcia się dziąseł.
Bólowi związanemu z nadwrażliwością zębów można zapobiegać praktykując właściwą higienę j. ustnej. Oto jak to zrobić:
krok 1
Zapobiegaj cofaniu się dziąseł przez używanie miękkiej szczoteczki do zębów. Myjąc zęby nie należy za mocno naciskać na szkliwo, gdyż może to prowadzić do jego uszkodzenia. Jeżeli masz w zwyczaju myć zęby pionowymi ruchami w górę i w dół, skieruj szczoteczkę pod kątem 45 stopni do dziąseł i szczotkuj delikatnie nadwrażliwe miejsca.
krok 2
Zęby myj dokładnie poprzez 2-3 minuty. Nicią dentystyczną usuń resztki jedzenia i płytki nazębnej znajdujące się w trudno dostępnych szczelinach pomiędzy zębami. Szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy na dzień i wyrób w sobie nawyk czyszczenia ich nicią dentystyczną po każdym posiłku.
krok 3
Stosuj pastę przeznaczoną specjalnie do wrażliwych zębów, na przykład Sensodyne albo inną, która ma w składzie chlorek strontu i azotan potasu. Sensodyne bezpośrednio znieczula nerw zęba i posiada składniki, które w kontakcie ze śliną tworzą kryształki pokrywające odsłonięty korzeń.
krok 4
Stosuj płyn do płukania j. ustnej z fluorem. Taki płyn delikatnie zredukuje wrażliwość zębów. Stosuj go przynajmniej raz na dzień. Zapytaj dentysty, jaki rodzaj płynu będzie dla ciebie idealny.
krok 5
Na odsłoniętą zębinę możesz nałożyć pastę do wrażliwych zębów i pozostawić ją na noc. Dla lepszy rezultatów powtarzaj tę czynność poprzez dwa do trzech tygodni.
krok 6
Unikaj spożywania owoców cytrusowych, herbaty i napojów gazowanych. Te pokarmy mogą zwiększyć wrażliwość zębów i zniwelować efekty działania pasty do zębów nadwrażliwych.
krok 7
Jeżeli w ciągu tygodnia ból nie ustąpi, rozważ wizytę u dentysty. Cofnięcie się dziąseł mogło nastąpić w efekcie odkładania się kamienia, który musi zostać usunięty w gabinecie stomatologicznym.
krok 8
Unikaj zbyt gorących i zbyt zimnych pokarmów, a również jedzenia z sporą zawartością cukru.
krok 9
Unikaj gryzienia twardego jedzenia, na przykład karmelków, gdyż możesz w ten sposób spowodować ból, a nawet uszkodzenie wrażliwych zębów.
krok 10
Zażywaj suplementy diety zawierające wapń. Pomogą one wzmocnić zęby. Porozmawiaj z dentystą na temat żelów z fluorem. Ich wykorzystywanie pomoże zredukować ból.
krok 11
Jedz pożywienie bogate w wapń, na przykład sery, jogurty i mleko. Pij wiele wody, jedz więcej owoców i zielonych warzyw, migdałów, orzechów nerkowca i włoskich.

Pomoc w przypadkach: nadwrazliwe zęby, odsłonięte szyjki zębowe, wrażliwe zęby na zimno

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Pomaga dobra pasta, szczoteczka powinna być miękka. U nas w domu używany ajony - wszyscy mamy ryzyko paradontozy, więc po prostu chcieliśmy szybciej zareagować.