Leczenie Jak dbać o zęby dziecka przyczyny. Co znaczy higiena j. ustnej dzieci zapobiegnie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak dbać o zęby dziecka?

Definicja z ang. How to take care of baby teeth, z niem. Wie zu kümmern Baby Zähne.

Co to znaczy: O dziąsła i zęby niemowlaka należy dbać już od pierwszych tygodni. Poprawna higiena j. ustnej dzieci zapobiegnie późniejszych stresujących i nieraz bolesnych wizyt u stomatologa. W celu zapobiegnięcia próchnicy zębów u dzieci, należy podjąć następujące kroki.
krok 1
Dbaj o zęby swojego dziecka
Do 12-stego miesiąca życia. Zadbaną jamę ustną uzyskasz przecierając delikatnie dziąsła dzięki czystego ręczniczka dla dzieci. Kiedy zauważysz pierwsze zęby u swojego malucha, zacznij używać łagodnie, miękkiej szczoteczki dla dzieci i wody. Poproś lekarza swojej pociechy, bądź stomatologa o fluorek.
Od 12-stego do 24-tego miesiąca życia. Szczotkuj zęby swojego dziecka przynajmniej 2 razy na dzień. Jeśli doktor dziecka albo dentysta zaleca pastę z fluorkiem, używaj jej tylko w niewielkiej ilości, dla malucha, które nie zakończyło 2giego roku życia. Na szczotkowanie idealny okres jest po śniadaniu, a również przed snem.
krok 2
Nigdy nie układaj dziecka do spania z butelką, bądź pokarmem. Nie tylko naraża to zęby Twojego dziecka na cukry, lecz również może to wywołać infekcję ucha i uduszenie.
krok 3
Podawaj swojemu dziecku butelkę, tylko w czasie spożywania posiłku. Nie wolno używać butelki albo kubeczka z ustnikiem jako smoczka, nie dopuść do tego, by dziecko chodziło z nimi, a również używało ich poprzez dłuższy czas.
krok 4
Sprawdź czy Twoja woda jest fluoryzowana. Jeżeli pochodzi ze studni, doktor Twojego dziecka, albo stomatolog może poprosić o próbkę wody, by zbadać zawartość fluoru. W razie, gdy woda nie zawiera jego wystarczającej ilości i jeśli Twoje dziecko jest w powiększonym ryzyku próchnicy, doktor powinien wyznaczyć odpowiednie uzupełnienie fluoru.
krok 5
Naucz własne dziecko pić z normalnego kubka, tak szybko, jak tj. możliwe, najlepiej pomiędzy 12-stym, a 15-stym miesiącem życia. Picie z kubka skutkuje mniejsze gromadzenie się płynów wokół zębów. Kubek również nie może być zabierany do łóżka.
krok 6
Wypełnij butelkę wodą. Jeżeli Twoje dziecko musi mieć cały czas butelkę, bądź kubek z ustnikiem przy sobie, wypełniaj je tylko wodą. w czasie jazdy samochodem, zaproponuj dziecku wodę tylko jeżeli jest spragnione.
krok 7
Nie pozwól dziecku na spożywanie słodkiego albo lepiącego się pokarmu, na przykład cukierków, żelek albo ciasteczek. W przekąskach takich jak krakersy i chipsy, również znajduje się cukier. Takie produkty szczególnie są szkodliwe, kiedy Twoje dziecko konsumuje je regularnie. jeśli już są spożywane, to tylko w porze posiłku. Naucz własne dziecko, by używało języka do czyszczenia zębów z resztek pokarmu, zaraz po zjedzeniu.
krok 8
Proponuj soki tylko w porze obiadowej, ograniczając spożycie do niecałej szklanki na dzień. Musisz wiedzieć, że nie zaleca się soków dla dzieci młodszych niż 6 miesięcy.
krok 9
jeśli masz żadne wątpliwości albo problemy, lub potrzebujesz informacji od stomatologa, umów się na wizytę przed ukończeniem 1 wszego roku dziecka.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.