Leczenie Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym przyczyny. Co znaczy aparatu ortodontycznego.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Definicja z ang. How to take care of your teeth with braces, z niem. Wie zu kümmern sich um Ihre Zähne mit Klammern.

Co to znaczy: Kiedy Twoje usta dodatkowo wypełnione są tasiemkami, gumkami i drutami z aparatu ortodontycznego, mycie zębów staje się dodatkowo trudne i istotne. Dodatkowo aparat zakłóca mechanizm żucia, który pomaga utrzymać zęby w czystości. Ogólna troska o zęby i zapobieganie ubytkom jest priorytetem w czasie leczenia ortodontycznego. Poprawne dopasowywanie gumek i tasiemek, zwykle pomaga w ochronie części zębów, jednakże tasiemki i druty które zakrywają przednią część zębów utrudniają ich dokładną pielęgnację. Uwięzione w Twoim aparacie ortodontycznym cząstki jedzenia i osadu zębowego są źródłem pożywienia dla bakterii, powodujących ubytki. Mogą się również rozwinąć choroby dziąseł, powodując opuchliznę i sprawiając, iż czyszczenie zębów będzie nawet jeszcze większym wyzwaniem i będzie bolesne. Niepoprawna higiena j. ustnej może również doprowadzić do przebarwień na szkliwie zębów.
krok 1
Jak regularnie należy szczotkować zęby z aparatem?
Najlepiej jest szczotkować aparat do pięciu min. po jedzeniu, nawet jeżeli jadłeś tylko przekąski. Czyszczenie aparatu jest szczególnie istotne po spożyciu jedzenia. Szczotkowanie miejsc szczególnie sprzyjających rozwojowi bakterii pomaga w zapobieganiu występowania ubytków. Miej zawsze przy sobie szczoteczkę podróżną, czy w torebce, plecaku czy w walizce. istotne, by była w zasięgu ręki, abyś mógł wyszczotkować zęby kiedy jesteś poza domem.
krok 2
Jak szczotkować zęby z aparatem ortodontycznym?
Szczotkuj między drucikami i dziąsłami, tak by poluzować pozostałości jedzenia, które mogło utknąć w aparacie. Dostępne są specjalne szczoteczki przeznaczone do mycia zębów z aparatem, zapytaj o nie swojego ortodontę albo dentystę.
Zacznij szczotkowanie od zewnętrznej strony górnych zębów, ustawiając włoski szczoteczki pod kątem 45 stopni, w kierunku dziąseł. Ruchem okrężnym szczotkuj dwa lub trzy zęby za jednym razem, wykonaj ok. dziesięciu okrążeń.
Następnie tym samym metodą wyszczotkuj wewnętrzną stronę zębów. Wyczyść powierzchnie zębów żujących. Powtórz tą czynność na górnych jak i dolnych zębach.
Dokładnie wypłucz jamę ustną jak i szczoteczkę.
Sprawdź zęby w lustrze, by upewnić się, iż wyczyściłeś dokładnie wszystkie zęby.
krok 3


Aparat na zęby

Dbanie o zęby z aparatem
Każdego dnia używaj nici dentystycznej. Wykałaczki, patyczki i inne przyrządy wykorzystywane do czyszczenia przestrzeni pomiędzy zębowych, są bardzo skuteczne do czyszczenia złączy aparatu ortodontycznego.
Możesz również używać płynu do płukania j. ustnej, gdyż dociera on tam gdzie szczoteczka nie może. Stosuj go jednak jako uzupełnienie higieny j. ustnej, a nie jako jej substytut.
w czasie noszenia aparatu, umawiaj się na wizyty co 3-6 miesięcy, by sprawdzić stan zębów i aparatu. Zapytaj swojego dentysty albo ortodonty jak regularnie chce Cię widzieć.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.