Leczenie Jak dbać o zęby z aparatem przyczyny. Jak leczyć osadzanie się na nich jedzenia i.

Czy pomocne?

100% pozytywne
3 głosy

Jak dbać o zęby z aparatem?

Definicja z ang. How to take care of your teeth with your camera, z niem. Wie zu kümmern sich um Ihre Zähne mit Ihrer Kamera.

Jak leczy STOMATOLOG w przypadku JAK DBAĆ O ZĘBY Z APARATEM: Aparaty, druciki, sprężyny, gumowe paseczki i inne urządzenia mogą powodować osadzanie się na nich jedzenia i powstawanie kamienia nazębnego, który może prowadzić do stworzenia brzydkich przebarwień na zębach. Większość ortodontów zaleca szczotkowanie zębów zaraz po każdym posiłku czy przekąsce, używając do tego pasty z fluorem, po to by usuwać żadne pozostałości jedzenia, które mogły utknąć gdzieś w szczelinach aparatu ortodontycznego. Niektórzy ortodonci mogą także zalecić wykorzystywanie płynu do płukania j. ustnej z fluorem, bo płyn może dotrzeć do miejsc, do których nie dotrze szczoteczka.
krok 1


Mycie zębów z aparatem

Wskazówki, dotyczące używania nitki dentystycznej i szczotkowania zębów z aparatem.
Jeśli nosisz aparat ortodontyczny i chcesz użyć nici dentystycznej, wsuń krótką końcówkę nici w przestrzeń między główny łuk drucika a górną część zęba, jak najbliżej dziąsła. Zastosuj delikatny piłujący ruch, po obu stronach dwóch zębów, między którymi znajduje się nić dentystyczna. Uważaj, by nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów czyszcząc zęby w rejonie głównego drucika. Zacznij szczotkowanie zębów, stosując do tego zwykłą szczoteczkę o miękkim włosiu. Szczotkuj każdy ząb, na który założony jest aparat z góry na dół, a następnie z dołu do góry. Następnie wymyj zęby specjalną szczoteczką interdentalną, a więc szczoteczką zaprojektowaną specjalnie do czyszczenia powierzchni zębowych znajdujących się pod aparatem ortodontycznych. Umieść szczoteczkę między dwoma ogniwami aparatu i myj zęby z góry na dół i z dołu do góry. Wykonaj kilka posuwistych ruchów w każdym kierunku zanim przejdziesz do czyszczenia kolejnej szczeliny pomiędzy aparatem a zębem. Powtarzaj wszystkie kroki do momentu, aż wyczyścisz wszystkie zęby.
krok 2
Jakich potraw unikać w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?
Sporo potraw, które lubisz możesz ciągle jeść w czasie noszenia aparatu ortodontycznego, lecz w tym celu musisz pokroić je na drobniutkie części, tak by łatwo było je przeżuć. Są jednak pewne produkty, których należy unikać w czasie kuracji ortodontycznej, bo mogą one złamać albo poluzować aparat na zębach:
1. Twarde, trudne do pogryzienia produkty, takie jak na przykład jabłka czy bułeczki.
2. Jedzenie, które wymaga długiego żucia, na przykład toffi i karmel.
3. Kolby kukurydzy
4. Twarde precle, popcorn, orzechy i marchewki.
Dodatkowo nie należy jeść lodów i żuć gumy do żucia.
krok 3
Jak dbać o retainery?
Za każdym razem, gdy szczotkujesz zęby, czyść również swój retainer (aparat retencyjny). Raz na dzień, a co najmniej raz w tygodniu dezynfekuj aparat retencyjny przez namoczenie go w środku do czyszczenia protez. Do kubeczka pełnego ciepłej ( lecz nigdy gorącej wody) dodaj płyn. Dokładnie przepłucz retainer czystą wodą, zanim spowrotem założysz go na zęby.
krok 4
Uprawianie sportów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego.
Noszenie aparatu nie ma wpływu na uprawianie sportów.
Jeśli trenujesz jakąś dyscyplinę, możesz ją kontynuować również w trakcie kuracji ortodontycznej.
Jeśli trenujesz sport, który niesie ze sobą ryzyko zostania uderzonym w szczękę, trzeba będzie zainwestować w specjalne ochraniacze na szczękę. Ochraniacze zrobione z trwałego plastiku zostały zaprojektowane specjalnie po to, by móc je wygodnie dopasować nad aparatem i będą one doskonale chronić delikatną tkankę wewnątrz ust.
krok 5
Co zrobić jeżeli w aparacie ortodontycznym złamie się drucik albo uchwyt?
Złamane zawiasy albo wystające druciki mogą wywołać pewne niedogodności, ( lecz rzadko wymagają natychmiastowego leczenia. Jednak pomimo tego,
jeśli wystąpi u Ciebie taka przypadek, skontaktuj się ze swoim ortodontą, by jak najszybciej naprawić problem. Z kolei
jeśli cierpisz na poważniejsze obrażenia j. ustnej natychmiast zgłoś się po profesjonalną pomoc. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak przetrwać niektóre z w najwyższym stopniu popularnych problemów, do chwili aż będziesz w stanie zobaczyć się ze swoim ortodontą.
• Poluzowane zawiasy. Zaaplikuj niewielką liczba wosku ortodontycznego by tymczasowo dokleić poluzowany zawias lub nałóż nieco wosku na dany zawias, tak by utworzyć między nim a dziąsłem i innymi delikatnymi tkankami w Twojej jamie ustnej, coś w rodzaju poduszki. Zwykle w czasie pierwszej wizyty u ortodonty dostaniesz od niego szczególny wosk do aparatu.
• Poluzowane obręcze.
jeśli wystąpi ten problem, obręcze trzeba będzie wymienić lub przytwierdzić raz jeszcze. Zabezpiecz obręcz i umów spotkanie z ortodontą, by sprawę naprawić.
• Wystający albo złamany drucik. Użyj gumki, która znajduje się na końcu zwykłego ołówka, by ułożyć drucik w nieco mniej uciążliwej pozycji.
jeśli nie jesteś w stanie go usunąć, zaaplikuj niewielką liczba wosku ortodontycznego na wystający koniec drucika. Nie próbuj przecinać drutu, gdyż możesz niechcący go połknąć albo wciągnąć do płuc.
jeśli usta będą obolałe wskutek wystającego druciku, opłucz je ciepłą wodą z solą lub jakimś antyseptycznym płynem. Jakiś popularny bez recepty środek przeciwbólowy może również zostać zaaplikowany na chore miejsce.
• Poluzowane separatory. Będą one musiały być założone raz jeszcze lub wymienione kompletnie jeżeli zsuną się z zębów.
krok 6
Inne problemy z aparatami ortodontycznymi.
gdyż aparaty i retainery ocierają się o wewnętrzną stronę j. ustnej możesz być bardziej podatny na powstawanie owrzodzeń.
jeśli taki problem się rozwinie Twój ortodonta albo dentysta może przepisać receptę na maść z kortykosteroidami i środki przeciwbólowe, które zredukują ból i podrażnienia i pomogą wyleczyć owrzodzenia.

Lekarz Stomatolog: JAK DBAĆ O ZĘBY Z APARATEM; WIE ZU KÜMMERN SICH UM IHRE ZÄHNE MIT IHRER KAMERA; HOW TO TAKE CARE OF YOUR TEETH WITH YOUR CAMERA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.