Leczenie Jak nie bać się dentysty przyczyny. Co znaczy Są jednak osoby szczególnie wrażliwe, dla.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak nie bać się dentysty?

Definicja z ang. How not to be afraid of the dentist, z niem. Wie keine Angst vor dem Zahnarzt.

Co to znaczy: Problemy z zębami i ich rozwiązywanie raczej dla nikogo nie są sprawą przyjemną. Są jednak osoby szczególnie wrażliwe, dla których każda wizyta u stomatologa łączy się z przyspieszonym biciem serca i stanami przedomdleniowymi. Dlatego także zazwyczaj szczególnie unikają tych wizyt. Jak można zaradzić takim dolegliwościom? Jeżeli dotykają i ciebie, być może pomogą ci poniższe pomysły.
krok 1
Stosunkowo możliwości zaplanuj wizytę na wczesne godziny poranne, aby nie psuć sobie całego dnia myśleniem o przyszłych cierpieniach. Postaraj się również wyspać przed wizytą. Niewyspanie i spotęgowane tym rozdrażnienie przyczynią się z pewnością do jeszcze większej wrażliwości na ból.
krok 2
Staraj się myśleć pozytywnie. Przed wyjściem do lekarza posłuchaj ulubionej muzyki, weź relaksującą kąpiel, czy także zrób zwyczajnie coś, co sprawia ci przyjemność. Ubierz się tak, aby czuć się dobrze i z uśmiechem wyjdź z domu.
krok 3
Weź tabletkę uspakajającą. W aptece dostępnych jest sporo leków bez recepty, których działanie pozwoli ci się odprężyć i podejść do wizyty bardziej na luzie. Jeżeli wolisz uniknąć tabletek, sięgnij po zioła, na przykład napar z melisy.
krok 4
Wybierz dobrego dentystę. Świadomy wybór lekarza, poparty solidnym rozeznaniem, pozwoli poczuć się spokojniejszym, z poczuciem, iż jesteś w dobrych rękach. Natomiast wybór pierwszej lepszej osoby niesie za sobą ryzyko traumatycznych doświadczeń i nasilenia się twoich problemów.
krok 5
Poinformuj stomatologa o swoich dolegliwościach. Warto, aby doktor wiedział, iż zdarza ci się zemdleć na stomatologicznym fotelu. Dlatego będzie mógł w odpowiedni sposób podejść do ciebie jako pacjenta, z pewnością będzie także baczniej zwracał uwagę na twój stan i dbał o utrzymywanie kontaktu.
krok 6
Jeżeli to możliwe, poproś o włączenie muzyki relaksacyjnej. W niektórych prywatnych gabinetach pacjenci mogą przy okazji leczenia zębów słuchać śpiewu ptaków, czy kumkania żab. Jakkolwiek śmiesznie to brzmi, pozwala także częściowo nie dać się niedobrym myślom i zapomnieć o stresie związanym z wizytą.
krok 7
Jeżeli czujesz, iż nie da się uniknąć znieczulenia, nie bój się o nie poprosić.
Wskazówki i ostrzeżenia
Pamiętaj, tak naprawdę ból jest do zniesienia. Wielu ludzi przed tobą siedziało w tym miejscu z takimi samymi albo gorszymi dolegliwościami i wszyscy mają się dobrze. Wszystko, co jest powiązane ze strachem przed stomatologiem, rozgrywa się w twojej głowie, jeżeli zmienisz własne nastawienie, dolegliwości psychosomatyczne z pewnością znikną albo co najmniej będą mniejsze.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.