Leczenie Jak pokonać strach przed dentystą przyczyny. Co znaczy pozwalamy ogarnąć się nie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak pokonać strach przed dentystą?

Definicja z ang. How to overcome fear of the dentist, z niem. Wie zu überwinden Angst vor dem Zahnarzt.

Co to znaczy: Dentysta – to wyraz u wielu z nas wywołuje krok wsteczny. Niczym małe dzieci pozwalamy ogarnąć się nie określonemu do końca strachowi, wiemy tylko tyle, iż nie chcemy iść do gabinetu i koniec. Najczęściej tłumaczymy się strachem przed bólem i powikłaniami. Równocześnie zdajemy sobie idealnie sprawę z tego, iż im później zaleczymy ząb, tym więcej bólu nas czeka. Zbieramy się więc w sobie niczym bohater idący na pewną śmierć wkraczamy do salonu dentystycznego. Poniżej kilka obaw pacjentów i racjonalne wytłumaczenia, dlaczego nie ma się czego bać, a w przypadku wątpliwości zawsze można poruszyć te tematy z własnym dentystą.
krok 1
Zwykle obawiamy się bólu, zapominając o tym, iż nowoczesne gabinety, dysponują równie nowoczesnymi i bezpiecznymi możliwościami znieczulenia miejscowego. Wprawny stomatolog poda nam znieczulenie szybko i bezboleśnie, a reszta zabiegu upłynie nam zupełnie bezboleśnie. Jeżeli nie możemy przy tym znieść odgłosu borowania, poprośmy dentystę jeszcze przed zabiegiem, by w odpowiednim momencie, nieco pogłośnił muzykę.
krok 2
Jeżeli przychodnia dentystyczny nadal kojarzy nam się z poczekalnią gdzie panuje specyficzny zapach, i słychać jęki pacjentów, znaczy to, iż dawno u dentysty nie byliśmy. Dziś wizyty umawiane są na dokładną godzinę, a pomieszczenia są specjalnie często wietrzone. Zapisując się na wizytę, wato zwrócić na to uwagę, jeżeli poczekalnia wywrze na nas dobre pierwsze wrażenie na pewno łatwiej będzie nam tu przyjść.
krok 3
Wybierzmy się do lekarza, o którym słyszeliśmy sporo dobrego od innych jego pacjentów. Najlepszą rekomendacją jest taka, którą uzyskamy od kogoś zaufanego. jeżeli więc specjalistę poleci nam bliska przyjaciółka albo tata, podświadomie sami nabierzemy do niego większego zaufania i pewności, iż skoro pomógł innym, pomoże i nam.
krok 4
Obiecaj sobie jakąś nagrodę, a więc sposób jak na małe dziecko. Czemu nie miałby równie efektywnie działać na dorosłych. Wizja ulubionej potrawy, którą zafundujemy sobie wieczorem albo ciuch, który już dawno chcieliśmy sobie kupić, efektywnie osłodzi ciężkie chwile i pomoże je przetrwać.
krok 5
jeżeli już znaleźliśmy dentystę, który nam odpowiada, postarajmy się go nie zmieniać i nie eksperymentujmy z wizytami u innych. Budowanie na nowo zaufania pomiędzy pacjentem a lekarzem jest mozolne i na pewno nie poczujemy się lepiej udając się za każdym razem „w nieznane”.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.