Leczenie Jak przetrwać po wyrwaniu zęba mądrości przyczyny. Co znaczy czuć żadnego bólu, jednak jak.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przetrwać po wyrwaniu zęba mądrości?

Definicja z ang. How to survive after wisdom tooth extraction, z niem. Wie nach Weisheitszahnentfernung, um zu überleben.

Co to znaczy: Wyrywanie zębów mądrości nie jest zbyt przyjemne. Możemy w czasie zabiegu nie czuć żadnego bólu, jednak jak tylko wyjdziemy z gabinetu pojawi się opuchlizna, a jak znieczulenie minie to i ból. Pojawia się także kilka innych problemów a mianowicie: co jeść, co pić i jakie środki przeciwbólowe wziąć. Poniżej przedstawiam kilka porad i wskazówek, które pomogą ci przetrwać moment po zabiegu.
woreczek z lodem (może być mrożonka)środki przeciwbóloweplastry Nicorette (jeżeli palisz papierosy)
krok 1
APTEKA
Od razu po wyjściu od stomatologa udaj się do apteki. Potrzebujesz antybiotyku (stomatolog powinien ci go przepisać, by nie doszło do powikłań a rana się ładnie wygoiła), środki przeciwbólowe (Ibum Max albo Ketanol - na receptę, stomatolog powinien ci go również przepisać), plastry Nicorette (wierz mi, iż się bardzo przydadzą po zabiegu gdyż nie wolno będzie ci palić poprzez przynajmniej 72h).
krok 2
OPUCHLIZNA
Do opuchlizny przykładaj woreczek z lodem. Mogą to być jednorazowe woreczki z lodem, które dał ci stomatolog albo jak już ci się skończą (można kupić je w sklepach Internetowych jednak są dość drogie, na przykład SELECT ICE PACK ok 10 zł/sztuka) to jakaś mrożonka i tym podobne Przykładanie woreczka z lodem zmniejszy opuchliznę i stan zapalny.
krok 3
OSŁABIENIE
Dopóki działa znieczulenie możesz czuć się nieco osłabiony. Dlatego najlepiej jest udać się do domu i położyć spać. Sen regeneruje organizm i przyśpiesza leczenie.
krok 4
TABLETKI NA BÓL I ANTYBIOTYKI
Stomatolog powinien ci przepisać zarówno antybiotyki jak i silne tabletki przeciwbólowe na przykład Ketonal. Antybiotyki zażywaj często poprzez moment, który zalecił ci dentysta. Pomogą one ładnie zagoić się ranie i zapobiegną wszelkim powikłaniom, które dość regularnie się zdarzają ( na przykład suchodół zębowy). Mocne leki przeciwbólowe uśmierzą ból, który może być bardzo mocny gdy minie znieczulenie. Musisz wiedzieć, iż pomimo, że Ketonal jest najpopularniejszym środkiem przeciwbólowym to leprze rezultaty mogą w twoim przypadku dać inne środki (przykładowo na mnie najlepiej działa Ibum Max).
krok 5
DIETA - CO JEŚĆ I CO PIĆ PO WYRWANIU ÓSEMKI?
poprzez co najmnej 2 godziny po zabiegu wyrwania zęba mądrości nie należy nic pić i nic jeść. Po tym czasie rekomendowane jest jedzenie miękkich wytwórów jak: zimne jogurty, kleiki, rzadka galaretka, lody, sorbet, przemiksowane zupki i wszystko co miękkie. Raczej nie jedz ani nie pij ciepłych rzeczy. Staraj się pić
poprzez słomkę. Po posiłku przepłucz usta wodą z solą.
krok 6
PŁUKANIE UST
Zaraz po zabiegu nie płucz ust, by nie wypadł skrzep. Po 24 godzinach możesz delikatnie (!) przepłukać usta wodą z solą albo zamiast płukać lepiej przyłożyć namoczony wacik do rany. Delikatne płukanie ust wodą z solą przyspieszy mechanizm gojenia.
krok 7
MYCIE ZĘBÓW
Zęby można umyć dopiero po 24 godzinach od zakończenia zabiegu. Po umyciu zębów NIE wolno płukać wodą ust w normalny sposób, by nie wypłukać skrzepu (co może wywołać stworzenie suchodołu). Delikatnie nabierz wody do ust i ją wypluj.
Wskazówki i ostrzeżenia
Nie jedz gorących i pikantnych produktów aż rana się zagoi.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.