Leczenie Jak rozpoznać zapalenie dziąseł przyczyny. Co znaczy powierzchni zębów płytką nazębną i.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Definicja z ang. How to recognize gingivitis, z niem. Wie erkennt man Gingivitis.

Co to znaczy: Zapalenie dziąseł to jest infekcyjna choroba dziąseł wywołana nagromadzoną na powierzchni zębów płytką nazębną i kamieniem. Unikanie i zapobieganie zapalenia dziąseł to przede wszystkim poprawna higiena j. ustnej i częste wizyty kontrolne u stomatologa. Nieleczone zapalenie dziąseł może przerodzić się w zapalenie przyzębia i być powodem trwałego uszkodzenia zębów, żuchwy i całej szczęki. Poniższe wskazówki pozwolą na wczesne rozpoznanie oznak i symptomów tej dolegliwości.
krok 1
Sprawdź kolor swoich dziąseł. Czy są bardziej zaczerwienione niż zwykle? Zdrowe dziąsła mają zazwyczaj odcień różowy. Zaczerwieniona linia dziąseł i czerwone dziąsła mogą być wczesną oznaką choroby.
krok 2
Zwróć uwagę czy dziąsła są spuchnięte albo w jakiś miejscach cofnięte. Opuchlizna może być powodem także innej infekcji jednak cofnięcie dziąseł wraz z zaczerwienieniem albo wraz z zmianami w linii dziąseł jest objawem zapalenia.
krok 3
Spróbuj ocenić czy twój oddech jest inny niż zwykle. Jeżeli nie potrafisz tego stwierdzić wówczas poproś o pomoc kogoś kogo się nie wstydzisz. Jedną ze znanych oznak zapalenia dziąseł jest nieprzyjemny zapach z ust albo nieprzyjemny smak w buzi.
krok 4
Zwróć uwagę czy w trakcie mycia zębów na twojej szczoteczce nie pojawiła się żadna różowa czy czerwona plamka. Może się okazać, iż w jakimś miejscu twoje dziąsła krwawią. Jeżeli tak się stanie odszukaj krwawiącego miejsca. Krwawienie dziąseł niekoniecznie znaczy zapalenie dziąseł. Warto jednak udać się do dentysty i zasięgnąć jego opinii.
krok 5
Czy bolą cię dziąsła albo zęby? Regularnie zapalenie dziąseł jest poprzedzone sporadycznymi bólami, jednak jeżeli wcześniejsze objawy zostały zignorowane ból może się wyostrzyć i stać się bardziej uporczywy. Ból jest znakiem ostrzegawczym i bardziej niż inne oznaki choroby wymaga niezwłocznej wizyty u stomatologa.
Wskazówki i ostrzeżenia
Przewlekłe zapalenie dziąseł albo częste ostre zapalenia mogą wywołać paradontozę.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.