Leczenie Jak uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba przyczyny. Co znaczy skrzepu, powikłanie to.

Czy pomocne?

35% pozytywne
17 głosów

Jak uniknąć powikłań po wyrwaniu zęba?

Definicja z ang. How to avoid complications after tooth extraction, z niem. Wie Komplikationen nach Zahnextraktion zu vermeiden.

Co to znaczy: Po usunięciu zęba mogą pojawić się powikłania takie jak suchy zębodół (brak skrzepu, powikłanie to występuje u ok. 2-4% populacji), stany zapalne albo zakażenia bakteryjne. Ryzyko powikłań rośnie razem z wiekiem pacjenta a mechanizm gojenia jest wolniejszy.
 
Poniżej przedstawiam kilka metod, które pomogą ci uniknąć wszelkich powikłań po wyrwaniu zęba.
krok 1
SUCHODÓŁ ZĘBA (inaczej zapalenie kości zębodołu, pusty zębodół, suchy zębodół)
By uniknąć tego powikłania nie wolno energicznie (!) płukać ust. Płukanie może wywołać nieumyślne wypłukanie skrzepu, który jest naturalnym opatrunkiem rany po wyrwaniu zęba (rany poekstrakcyjnej).
Suchy zębodół może być również rezultatem rozwijającego się stanu zapalnego w obrębie kości zębodołu.

By go uniknąć należy przykładać do rany środki bakteriobójcze (znajdziesz je poniżej w artykule) i delikatnie przepłukiwać nimi jamę ustną. Delikatnie -


by nie wypłukać skrzepu.
krok 2
ANTYBIOTYKI
Po zabiegu stomatolog powinien przepisać ci antybiotyki, dzięki którym unikniesz powikłań. Należy jednak pamiętać,by brać je często i poprzez rekomendowany moment.
krok 3
MEDYCYNA NATURALNA
Jeżeli nie stomatolog nie przepisał ci antybiotyków, albo z jakiegoś powodu nie chcesz albo nie możesz ich zażywać (na przykład ciąża) możesz uniknąć powikłań przez wykorzystywanie środków medycyny naturalnej. Poniżej znajdziesz listę środków zaradczych.
krok 4
Woda utleniona
Do rany po wyrwaniu zęba przykładaj wacik nasączony wodą utlenioną. Możesz również delikatnie przepłukiwać buzię tym roztworem,
by zminimalizować zakażenie bakteryjne do minimum. Płukanie możesz rozpocząć dopiero po upływie 24-48h po zabiegu.
krok 5
Woda z solą
Do rany po wyrwaniu zęba przyłóż wacik nasączony wodą z solą. Sól przyśpieszy mechanizm gojenia. Możesz również delikatnie przepłukać co jakiś czas usta wodą z solą, jednak należy pamiętać,

by to robić ostrożnie,


by nie wypłukać skrzepu i dopiero po conajmniej 24h po zabiegu.
krok 6
Naturalny roztwór przeciwbólowy i zapobiegający zakażeniu.
Do małego słoika albo buteleczki wlej ok. 20 kropli oleju drzewa herbacianego, 10 kropli olejku goździkowego i 20 kropli witaminy E. Do całości dodaj szczyptę albo dwie Cayenne. Całość bardzo dokładnie zmieszaj. Nakładaj dzięki waciku do rany i miejsc po ukłuciu strzykawką,by zminimalizować ból i zapobiec zakażeniu. Środek ten stosuj 3-5 razy na dzień.
Wskazówki i ostrzeżenia
Nie pal papierosów poprzez minimum 48 - 72h po zabiegu!Myj zęby normalnie,
by zminimalizować liczba bakterii jednak najlepiej dopiero po przynajmniej 24h po zabiegu. Unikaj dotykania szczoteczką rany!
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

    Witam, mam pytanie dot. antybiotyku jego zażywania po wyrwaniu ósemek. Dzisiaj wyrwalam jedna a druga mam do wyrwania 23.10.2016 i asystentka przepisała mi antybiotyk, natomiast mam go dopiero wziąć 22.10.2016. Chyba coś w tym nie tak,prawda?

    4 dni temu usunieto mi 6.dzis mam 39 goraczki,spuchnieta buzie,nie moge przelykac. Bol jest nie do wytrzymania. Co robic?