Leczenie Jak zapobiec próchnicy przyczyny. Co znaczy zewnętrzną powłokę, a więc szkliwo i warstwę.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiec próchnicy?

Definicja z ang. How to prevent tooth decay, z niem. Wie Karies zu verhindern.

Co to znaczy: Próchnica jest zniszczeniem struktury zęba, co może wpływać zarówno na jego zewnętrzną powłokę, a więc szkliwo i warstwę wewnętrzną. Próchnica pojawia się, kiedy w diecie występują głównie węglowodany (cukier i skrobia), zawarte na przykład w: chlebie, zbożu, mleku, napojach gazowanych, owocach, ciastkach albo cukierkach, które osiadają na zębach. Bakterie żyjące w jamie ustnej trawią te rodzaje pokarmu zamieniając je w kwasy. Owe bakterie, kwasy, resztki jedzenia i ślina, przybierają postać płytki nazębnej, która przylega do zębów. Kwas zawarty w płytce rozpuszcza szkliwo nazębne, tworząc dziury w zębach nazywane ubytkami albo próchnicą.
 
W celu uniknięcia próchnicy zębów:
krok 1
Szczotkuj zęby, przynajmniej 2 razy dziennie, używając pasty z dodatkiem fluoru. Najlepiej jest szczotkować zęby po każdym posiłku i przed pójściem do łóżka.
krok 2
Stosuj nić dentystyczną. Szczoteczka nie jest w stanie usunąć wszystkich resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowej.
krok 3
Miej pożywną i zbilansowana dietę, ogranicz przekąski. Unikaj węglowodanów zawartych w słodyczach, słonych paluszkach, a również chrupkach, które mogą gromadzić się na powierzchni zębów. Jeśli jesz żywność, która przywiera do zębów, zaraz po konsumpcji wyszczotkuj jamę ustną.
krok 4
Zapytaj dentystę o wykorzystanie dodatkowego fluoru, który przyczyniłby się do wzmocnienia zębów.
krok 5
W celu ochrony przed próchnicą, poproś stomatologa o wiadomości na temat lakowania (nałożenia ochronnej warstwy z tworzywa sztucznego) stosowanego na powierzchnie tylnych zębów, wykorzystywanych do przeżuwania pokarmu.
krok 6
Chodź często do stomatologa na badania i profesjonalne usunięcie kamienia.
krok 7
Naukowcy opracowują nowe sposoby zwalczania próchnicy. Jedno z badań wykazało, że żucie gumy zawierającej ksylitol tymczasowo opóźnia rozwój bakterii odpowiedzialnej za próchnicę. Aktualnie jest badanych kilka składników, powoli uwalniających fluor, który zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Owe składniki mogłyby być umieszczone pomiędzy zębami, albo w bruzdach i wszelkiego rodzaju szczelinach zębowych. Prócz tego przedmiotem badań są także pasty do zębów i płyny do płukania ust, które “usuwają” ubytki.

Pomoc w przypadkach: próchnica, , ból zęba, zniszczony ząb

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.