Leczenie Jak zapobiec wypadaniu zębów przyczyny. Co znaczy zapobiegawcze i wskazówki dotyczące.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiec wypadaniu zębów?

Definicja z ang. How to prevent the loss of teeth, z niem. Wie den Verlust der Zähne zu verhindern,.

Co to znaczy: Poniżej znajdziesz powody wypadania zębów, czynniki ryzyka, środki zapobiegawcze i wskazówki dotyczące samodzielnej diagnozy chorób dziąseł.
krok 1
Fazy i leczenie choroby dziąseł.
Jeżeli poinformowano Cię, że masz chorobę dziąseł, nie jesteś jedyną osobą. Większość dorosłych ma poważniejsze albo prawie niewidoczne formy tej choroby. Może to być zwykłe zapalenie dziąseł albo poważna choroba, która prowadzi do poważnych uszkodzeń tkanki i kości otaczających dziąsła. W najgorszym przypadku skutkiem może być utrata zębów.
krok 2
powody choroby dziąseł.
Nasze jamy ustne są pełne mlnów bakterii, które łącząc się ze śliną i enzymami z resztek pokarmów, tworzą kwas, który rozpuszcza konstrukcję zębów. Płytka nazębna staje się utwardzona, co zamienia się w kamień nazębny. By usunąć ten twardy, acz lepki nalot należy posługiwać się specjalnymi przyrządami, w ekstremalnych sytuacjach technologią ultradźwiękową.
krok 3
Zapalenie dziąseł.
Im dłużej na zębach występuje płytka nazębna albo kamień, tym przynoszą więcej szkód. Bakterie w jamie ustnej są przyczyną zapalenia dziąseł, które stają się czerwone, spuchnięte i łatwo dochodzi do ich krwawienia. Takie zapalenie to jeden z najłagodniejszych przykładów chorób dziąseł, który można łatwo wyleczyć. Na tym etapie nie zdarza się utrata twardej ani miękkiej tkanki. Zapalenie dziąseł można porównać do drzazgi w palcu,

jeżeli pozostanie tam zbyt długo, może wywołać krwawienie, następnie infekcję, jednak kiedy się usunie, zaraz wszystko wraca do normy.
krok 4
Paradontoza.
Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do paradontozy, która jest stanem zapalnym wokół zęba. Dziąsła odchodząc delikatnie od zębów, tworzą kieszonki, które są zainfekowane. W czasie, gdy płytka nazębna rozprzestrzenia się, nawet poniżej linii dziąseł, układ odpornościowy człowieka zwalcza bakterie. Kiedy bakterie i resztki pokarmu pozostają w stanie nie naruszonym, kwasowe produkty uboczne i wytwarzane endotoksyny rozpuszczają kość wokół zębów. Ponownie porównując do drzazgi, paradontoza jest jak pozostawiona w palcu drzazga, która determinuje krwawieniem i ropieniem, po pewnym czasie utratą czucia i nareszcie nieodwracalną utratą kości.
krok 5
Czynniki ryzyka.
Palenie papierosów jest jednym z najważniejszych czynników związanych z rozwojem paradontozy, co więcej szanse na udane leczenie.
Zmiany hormonalne zarówno u dziewcząt jak i kobiet powodują, że dziąsła staja się bardziej wrażliwe, co u niektórych kobiet ułatwia rozwój zapalenia dziąseł.
Osoby chore na cukrzycę są w wysokim ryzyku wystąpienia zakażenia, wliczając paradontozę.
Jak niektóre badania wykazują stres jest czynnikiem, który utrudnia organizmowi walkę z paradontozą.
Istnieją leki np. antydepresyjne i część lekarstw na serce, redukujące przepływ śliny, która znana jest przede wszystkim z ochrony zębów i dziąseł.
Leczenie ciężkich chorób takich jak rak albo AIDS, może mieć również wpływ na zdrowie dziąseł.
Prawie każdy jest tak samo podatny, niektórzy mają większą tendencję, inni mniejszą do chorób dziąseł.
krok 6
Czynniki wieku i płci.
Generalnie, ludzie nie widzą oznak paradontozy, zanim nie skończą 30 albo 40 lat, aczkolwiek tak naprawdę zapalenie dziąseł mogło już mieć własne początki w okresie nastoletnim. Mężczyźni są bardziej narażeni na atak paradontozy, aniżeli kobiety.
krok 7
Domowe środki zapobiegawcze.
Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, używając pasty z fluorem
Używaj nici dentystycznej codziennie, szczególnie przed snem, kiedy produkcja śliny jest zminimalizowana.
Często chodź do dentysty
Jedz dietę dobrze zbilansowaną
Nie używaj wyrobów tytoniowych
krok 8
Wskazówki dotyczące samodzielnej diagnozy.
Trwale nieświeży oddech
Spuchnięte albo zaczerwienione dziąsła
Krwawienie dziąseł
Bolesne przeżuwanie
Luźniejsze zęby
Wrażliwe zęby
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.