Leczenie Jak zapobiegać próchnicy przyczyny. Co znaczy na szkliwo zęba (zewnętrzna warstwa zęba.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiegać próchnicy?

Definicja z ang. How to prevent tooth decay, z niem. Wie Karies zu verhindern.

Co to znaczy: Próchnica zębów skutkuje zniszczenie struktury zęba i może oddziaływać zarówno na szkliwo zęba (zewnętrzna warstwa zęba) jak i warstwę zębiny. Próchnica zębów pojawia się, gdy jemy produkty zawierające węglowodany (cukry i skrobię) takie jak: chleb, zboża, mleko, napoje gazowane owoce, ciastka, cukierki, które pozostają na zębach. Bakterie, które żyją w jamie ustnej w czasie trawienia tych pokarmów zamieniają je w kwasy. Bakterie, kwasy, resztki pokarmów i śliny łączą się i przylegają do zębów. Kwasy na płytce nazębnej rozpuszczają powierzchnię szkliwa tworząc dziury w zębach, nazywane ubytkiem albo próchnicą.
krok 1
Poprawna higiena j. ustnej
By zapobiec próchnicy zębów należy myć zęby co najmniej 2 razy na dzień stosując pastę z fluorem. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, a szczególnie po wieczornym przed snem. Należy również stosować nić dentystyczną do czyszczenia powierzchni pomiędzy zębami albo szczoteczki interdentalne.
krok 2
Dieta
Zaleca się jedzenie pożywnych i zdrowych posiłków i rezygnację z przekąsek. Przede wszystkim należy unikać węglowodanów, takich jak: słodycze, paluszki słone i chipsy, które mogą pozostać na powierzchni zębów. Jeśli jemy kleiste pożywienie należy zaraz po jedzeniu umyć zęby.
krok 3
Lakierowanie i lakowanie zębów
Dobrze jest zasięgnąć rady od dentysty odnośnie uzupełniającego fluoru, który może wzmocnić zęby. Zapytaj stomatologa również o lakowanie (powlekanie zębów specjalną żywicą) służące na powierzchniach żujących zębów (zęby trzonowe),

by chronić je przed próchnicą.
krok 4
Woda fluorowana
Wskazane jest również picie fluorowanej wody, szczególnie dzieciom. Codzienne wykorzystywanie niewielkiej ilości efektywnie zapobiega powstawaniu próchnicy i tym samym psuciu się zębów. Pamiętać należy o regularnych wizytach u dentysty, który dokona profesjonalnego czyszczenia i oceni aktualny stan zębów.
krok 5
Badania naukowe
Naukowcy opracowują nowe metody zapobiegania próchnicy. Jedno z badań wykazało, iż guma do żucia, która zawiera ksylitol (słodzik) chwilowo opóźnia rozwój bakterii powodujących próchnicę. Aktualnie badanych jest również kilka materiałów, które stopniowo uwalniają fluor, co może pomagać w zapobieganiu dalszemu psuciu się zębów. Materiały te mają być umieszczane pomiędzy zębami albo w bruzdach i zagłębieniach zębów. Również przedmiotem badań są pasty do zębów i płyny do płukania ust, które mogą odwrócić "leczyć" stan próchnicy wczesnej.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.