Leczenie Jak zapobiegać próchnicy zębów przyczyny. Co znaczy gdy nalot, a więc lepka substancja.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Definicja z ang. How to prevent tooth decay, z niem. Wie Karies zu verhindern.

Co to znaczy: Popularne ubytki, znane także pod nazwą próchnicy zębów, powstają w momencie, gdy nalot, a więc lepka substancja, która formuje się na zębach, łączy się z cukrami pochodzącymi z jedzenia albo z organizmu. Ta mieszanka prowadzi do produkcji kwasów, które atakują szkliwo zębów. Próchnica jest bardzo popularną chorobą zębów, lecz na szczęście można jej łatwo zapobiegać.
krok 1
Każdego dnia szczotkuj zęby.
W walce przeciwko powstawaniu ubytków, najważniejszą sprawą to jest, by właściwie i dokładnie szczotkować zęby. Należy myć zęby co najmniej dwa razy na dzień, dzięki szczoteczki o miękkim włosiu i stosować do tego pastę do zębów, zawierającą fluor.
krok 2
Każdego dnia używaj nitki dentystycznej.
Pozostałości po posiłkach wchodzą pomiędzy zęby w trakcie jedzenia. Jeśli resztki te nie zostaną usunięte, mogą doprowadzić do powstawania ubytków. Codzienne używanie nici dentystycznej jest najlepszym metodą na to, tak aby usunąć resztki jedzenia z powierzchni pomiędzy zębami.
krok 3
Zdrowo się odżywiaj.
Właściwe odżywanie odgrywa znaczącą rolę w utrzymywaniu dobrego zdrowia j. ustnej. Jedzenie zdrowych i odżywczych przekąsek i ograniczenie ilości przyjmowanych cukrów, na przykład w formie słodzonych napojów gazowanych, pomoże Ci zapobiegać powstawaniu osadu na zębach.
krok 4
Odwiedzaj swojego dentystę.
Sporo ubytków może być wykrytych jedynie poprzez dentystę lub dentystyczne prześwietlenie rentgenem. Regularne odwiedzanie dentysty w celu zrobienia przeglądu zębów i ich oczyszczania jest głównym czynnikiem, mającym wpływ na zapobieganie powstawania ubytków i na utrzymywanie najwyższej higieny j. ustnej.
krok 5
Pozwól dentyście na lakowanie.
Lakowanie zębów jest metodą ochronnej tarczy, którą dentysta aplikuje na gryzących powierzchniach tylnych zębów w jamie ustnej. Impregnat chroni zęby przed powstawaniem ubytków, przez osłanianie ich przed bakteriami i osadem. Impregnaty są bardziej popularne u dzieci, wskutek procesu wyrastania nowych stałych zębów, sprawdzają się jednak również w razie dorosłych osób.
krok 6
Używaj płynu do płukania j. ustnej.
Jest na rynku dostępnych kilka przeciwbakteryjnych płynów do płukania j. ustnej, które zostały klinicznie dopuszczone do redukowania osadu na zębach ( na przykład przedsiębiorstwo ‘Listerine’). Płukanie ust tym preparatem, po szczotkowaniu zębów lub jedzeniu może zapobiegać powstawaniu próchnicy.
krok 7
Żuj gumy bez cukru
Możesz w to wierzyć albo nie, lecz żucie gum bez cukru, faktycznie może pomagać zapobiegać powstawaniu próchnicy, przez powiększenie procesu wydzielania śliny w jamie ustnej.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.