Leczenie Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego przyczyny. Co znaczy od składu śliny.

Czy pomocne?

100% pozytywne
8 głosów

Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego?

Definicja z ang. How to prevent the formation of tartar, z niem. Wie die Zahnsteinbildung zu verhindern.

Co to znaczy: Kamień nazębny osadza każdemu w większym albo mniejszym stopniu, w zależności od składu śliny. Wybrane osoby muszą usuwać kamień raz w roku, zaś inni robią to nawet co dwa miesiące. Co jednak zrobić, by kamień się mniej osadzał a zęby były jak najdłużej białe? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
krok 1


Palenie a kamień nazębny

Lubisz palić, robisz to już od lat i nie zamierzasz rzucić? Jeżeli tak, to trudno, jednak wiedz, iż gdybyś rzuciła palenie kamień na zębach osadzałby się znacznie wolniej a już po 2-3 miesiącach od rzucenia miałabyś jaśniejsze zęby o kilka tonów.
krok 2
Ogranicz produkty, które farbują zęby. Pewnie zauważyłaś, iż po wypiciu nawet jednego kieliszka czerwonego wina twoje zęby robią się niebiesko-bordowe? Na kolor twoich zębów ma wpływ również herbata czy kawa. Dlatego wybieraj wino białe a do kawy i herbaty dodawaj mleka. Jeżeli masz jednak ochotę na czerwone wino to pamiętaj, by od razu po jego wypiciu iść umyć zęby.
krok 3
Myj zęby po każdym posiłku. Jeżeli jesz w szkole czy w pracy dobrym rozwiązaniem jest noszenie ze sobą małej pasty i szczoteczki do zębów. Jeżeli nie masz takiej możliwości staraj się co najmniej używać płynu do płukania ust po każdym posiłku.
krok 4


Płukanie ust

Następnym wytworem, który może cię zaskoczyć a który skutkuje osadzanie się kamienia na zębach są wybrane płyny do płukania ust. Nie używaj płynów do płukania j. ustnej z chlorheksydyną i z chlorekiem cetylopirydyniowym.
krok 5
Zażywanie antybiotyków tetracyklinowych poprzez dzieci, które się wciąż rozwijają może wywołać, iż ich zęby zrobią się szare. Przebarwienia na zębach powodują także leki przeciwhistaminowe, leki przeciwpsychotyczne i przeciwnadciśnieniowe jak także nadmiar żelaza i fluoru.
krok 6
Twoim zębom szkodzą także napoje energetyzujące. Badania dowiodły, iż napoje te uszkadzają szkliwo zębów (przy częstym piciu w długim okresie czasu). Na skutek szkliwo robi się cienkie i delikatne a zęby się szybciej przebarwiają. Jeżeli je pijesz to pamiętaj, by później dokładnie przepłukać buzię wodą.
krok 7


Mycie zębów

Używaj past wybielających. Istnieje sporo past, żeli i płynów, które usuwają przebarwienia i wybielają zęby. Produkty te zawierają łagodne materiały ścierne, środki chemiczne i polerujące.
Wskazówki i ostrzeżenia
Wybielanie zębów nie ma sensu jeżeli palisz papierosy. Oprócz tego wybielanie w gabinecie nie jest dobrym pomysłem gdyż niszczy szkliwo, skutkuje odwapnienia i bardzo osłabia zęby.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Najlepiej płukać zęby od razu po posiłku płynem do płukania ust. Tylko tyle i luzem brak kamienia na zębach.