Leczenie Jak zatrzymać paradontozę przyczyny. Co znaczy pod linią dziąseł. Kiedy osad nazębny robi.

Czy pomocne?

50% pozytywne
6 głosów

Jak zatrzymać paradontozę?

Definicja z ang. How to stop periodontal disease, z niem. Wie Parodontitis zu stoppen.

Co to znaczy: Paradontoza jest chorobą dziąseł, która pojawia się z powodu rozwoju bakterii, pod linią dziąseł. Kiedy osad nazębny robi się twardy i przekształca się w kamień, ten ciężki materiał sprawia iż dziąsła zaczynają się cofać. Parodontoza może prowadzić do zaczerwienień, opuchniętych dziąseł, bólu, brzydkiego oddechu i w ostatecznym stadium do utraty zębów. Są jednak metody na to, by powstrzymać paradontozę lub zahamować jej rozwój.
krok 1
Oczyszczaj zęby w gabinecie stomatologicznym raz na trzy do sześciu miesięcy, by uniknąć nagromadzenia się osadu. Jeśli już cierpisz na paradontozę powinieneś udać się do dentysty, by wykonał on skalowanie dziąseł i kiretaż. Powtarzaj czyszczenie zębów co 3 miesiące, po to tak aby mieć pewność, iż osad nazębny nie nadbudowuje się ponownie.
krok 2
Po tym jak zęby zostały oczyszczone, kolejnym krokiem jest używanie nitki dentystycznej. Nitkuj zęby po każdym posiłku, noś nitkę przy sobie, tak aby móc jej użyć po każdej, nawet małej przekąsce. Oprócz tego szczotkuj zęby, także po każdym posiłku i używaj do tego pasty, zawierającej nadtlenek, który pomoże Ci ograniczyć powstawanie bakterii.
krok 3
Przed użyciem nitki dentystycznej, poprzez przynajmniej 30 sekund (lecz możesz dłużej) płucz jamę ustną wodą utlenioną. Wypluj ją, a następnie nitkuj zęby, pozwalając by woda utleniona mogła zadziałać w przestrzeniach pomiędzy zębami. Później wyszczotkuj zęby. Użyj szczoteczki również do umycia dziąseł, w celu wyciągnięcia gromadzącego się na nich osadu zębowego. Upewnij się, iż poświęciłeś wystarczająco wiele uwagi zarówno przedniej, jak i tylnej stronie zębów.
krok 4
Stosuj specjalistycznego płynu do płukania j. ustnej, takiego jak na przykład ‘Listerine’. Takie płyny są bardzo pomocne w zabijaniu bakterii, gromadzących się na zębach, dziąsłach i języku. Rozważ także użycie specjalnej zdrapywaczki do języka (albo szczoteczki ze specjalną szorstką warstwą, wykorzystywaną do czyszczenia języka), gdyż to właśnie na nim skupia się największa liczba bakterii w całej jamie ustnej. Im mniej nagromadzonych w Twoich ustach bakterii, tym lepiej.
krok 5
Przestań palić i żuć tytoń. Oba te nawyki mogą doprowadzić do zaawansowanej paradontozy. Dodatkowo, ogranicz przyjmowanie pokarmów o dużej zawartości cukrów i węglowodanów, gdyż stanowią one idealne pożywienie dla bakterii. Używaj nitki dentystycznej i szczotkuj zęby każdorazowo, po każdym posiłku ((albo po wypiciu napojów, zawierających cukier i węglowodany, w celu ograniczenia rozwoju bakterii w jamie ustnej. Zapytaj również swojego dentystę, czy którekolwiek z przyjmowanych poprzez Ciebie leków, może przyczyniać się do choroby dziąseł.
krok 6
W razie ostrej paradontozy zacznij przyjmowanie antybiotyków. Pomoże to w zabijaniu bakterii w Twojej jamie ustnej i tymczasowo spowolni chorobę. Antybiotyki mogą być z powodzeniem służące wraz ze środkami czyszczącymi i innymi preparatami, w celu utrzymania choroby pod kontrolą.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    poświęcam wiele czasu i uwagi na czyszczenie jamy ustnej ,a zęby i tak się chwieją i wychodzą .gdzie są te krwawienia dziąseł? o których piszecie to bzdura . inni ludzie nie myją jedzą cukier i mają ładne zęby ,jest to uwarunkowane genetycznie ,i chodzenie po dentystach jest to leczenie kasy chorych . kupywanie różnych past do mycia to wspomaganie firm farmaceutycznych i piękny uśmiech w reklamach. czyścić ,płukać moczem na przemian z szałwią nie będzie problemu z gardłem migdałkami czy zmniejszenie infekcji zębów bo zęby to oddziaływanie psychiczne na organizm .