Leczenie Jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów przyczyny. Co znaczy dolegliwością. Razem z wiekiem.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów?

Definicja z ang. How to reduce tooth sensitivity, z niem. Wie zu reduzieren Zahnempfindlichkeit.

Co to znaczy: Nadwrażliwość zębów jest niekoniecznie groźną, lecz za to bardzo uciążliwą dolegliwością. Razem z wiekiem dziąsła cofają się, odsłaniając tym samym szyjki zębów, które pozostają bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Zęby możemy podrażnić potrawami gorącymi, zimnymi, słodkimi i słonymi, nawet otwarcie ust na powietrzu w momencie wietrznej pogody może spowodować ostry ból. Jeżeli nie będziemy odpowiednio pielęgnować zębów, przypadłość może się pogłębiać, a wtedy trzeba się rozstać nawet z naszymi ulubionymi lodami.
krok 1
Na nadwrażliwość zębów, prócz osób w pewnym wieku, narażone są szczególnie kobiety w ciąży (poprzez poranne wymioty), osoby chore na bulimię, znerwicowane albo z nawykiem zgrzytania zębami. Nawet niepoprawne, zbyt silne szczotkowanie albo pasty wybielające mogą działać negatywnie.
krok 2
Także pH naszej śliny ma ważny wpływ na powstawanie nadwrażliwości, a zależy ono w znacznej mierze od składu naszych posiłków. Należy więc unikać: cytrusów, słodyczy i napojów gazowanych (w szczególności typu cola).
krok 3
Wrażliwe zęby należy szczotkować co najmniej trzy razy na dzień, a najlepiej po każdym posiłku. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, jakie ruchy wykonujemy szczoteczką. Poziome, szybkie i silne pociągnięcia mogą uszkodzić szkliwo. Poprawne szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów wymiatających, w kierunku od dziąsła do końca zęba.
krok 4
Do mycia zębów najlepiej używać miękkiej szczoteczki, która nie podrażni dodatkowo dziąseł.
Warto w aptece zakupić specjalną pastę do zębów wrażliwych. Pasta powinna posiadać tak zwany niski poziom ścieralności, co oczywiście zapobiega uszkadzaniu zębiny w czasie mycia zębów. w czasie szczotkowania nie powinniśmy wyczuwać jakichkolwiek drobinek, a jeżeli takowe zauważymy, najlepiej kupić nową pastę. Istotnym składnikiem jest aminofluorek, który potrafi wpasować się w strukturę zęba i zamknąć kanaliki zębiny. Najlepiej wytłumaczyć farmaceucie nasz problem, a on na pewno dobierze odpowiedni wytwór.
krok 5
Po każdym myciu ust warto używać specjalnego płynu do płukania, który minimalizuje nadwrażliwość.
Nie zapominajmy także o codziennym zastosowaniu nici dentystycznej, by pozbyć się spomiędzy zębów resztek pokarmu, który może doprowadzić do stanów zapalnych.
krok 6
Warto więc kontrolować naszą codzienną dietę i ograniczyć spożywanie kwaśnych pokarmów i gazowanych napojów. Gdy jednak dopadnie nas nadwrażliwość, niezwłocznie udajmy się do stomatologa i stosujmy się do jego porad, ponieważ inaczej będziemy mogli pożegnać się z przyjemnością jedzenia lodów albo picia gorącej kawy.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.