Leczenie Jak zorganizować pierwszą wizytę dziecka u dentysty przyczyny. Co znaczy ludzi. Małe.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zorganizować pierwszą wizytę dziecka u dentysty?

Definicja z ang. How to organize a child's first visit to the dentist, z niem. Wie ein Kind das erste Besuch beim Zahnarzt zu organisieren.

Co to znaczy: Wizyta u stomatologa, jest bardzo stresującym przeżyciem dla wielu dorosłych ludzi. Małe dziecko nie ma jeszcze złego skojarzenia z dentystą i warto zadbać, by taki stan utrzymywał się jak najdłużej. Dlatego także warto skrupulatnie zaplanować tą pierwszą wizytę, a jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, istnieje szansa, iż w przyszłości nie będziemy musieli toczyć wojny z naszym maluchem o każde następne spotkanie w gabinecie dentystycznym.
krok 1
Pierwszą wizytę powinno się odbyć, gdy dziecku pojawiły się już pierwsze siekacze. Nie należy odwlekać terminu spotkania, gdyż najlepiej, by w jego trakcie dziecku jeszcze nic nie dolegało. Wytłumacz maluchowi spokojnie, iż pójdziecie do pana, który ma biały fartuszek, zapali światełko i będzie oglądał ząbki dziecka. W czasie takiej wizyty stomatolog istotnie sprawdzi jedynie czy mechanizm ząbkowania przebiega poprawnie i czy wszystko jest w porządku. Na koniec dentysta może wytłumaczyć jak poprawnie czyścić zęby i dziąsła dziecka.
krok 2
Po takiej bezstresowej wizycie naszemu maluchowi zapadnie w pamięć nie ból i strach, tylko jasne światełko i miły pan.
krok 3
Wiek 3-4 lata, gdy nasza pociecha ma już wszystkie mleczaki, jest ostatecznym terminem na pierwszą wizytę u stomatologa. Określi on czy zęby poprawnie wyrosły, sprawdzi zgryz naszej pociechy i przebada ją pod kątem próchnicy.
Nie należy bagatelizować zębów mlecznych i małych dziurek, które się na nich pojawiają tłumacząc sobie, iż zęby przecież i tak wypadną. Ząb mleczny jest wiele bardziej podatny na zniszczenie, a próchnica rozwija się w nim bardzo szybko. jeżeli w porę nie zahamujemy tego rozwoju, narazimy dziecko na bóle zęba, a nawet jego usuwanie, co może prowadzić do krzywego zgryzu.
krok 4
Wybierając dentystę zorientuj się pośród znajomych, kto ma niezłą opinię, jeżeli chodzi o pracę z dziećmi. Pamiętaj, iż dentysta dobry dla ciebie w ogóle nie musi sobie dobrze radzić z dziećmi. Sprawdź, który przychodnia jest przystosowany do małych klientów i który stomatolog jest przygotowany do pracy z dziećmi. Wtedy będziesz mieć pewność, iż wizyta przebiegnie w miłej i spokojnej atmosferze. Doktor będzie miły dla dziecka, przed każdym ruchem wytłumaczy co teraz będzie robił i czy będzie to bolało. Istotne jest, by dziecko nie utraciło w przyszłości zaufania do stomatologa, jak także do mamy, która przekonuje, iż pan lekarz tylko zajrzy do buzi, a za chwile okazuje się, iż będzie borowanie.
Maluch ma się czuć pewnie w gabinecie, dlatego zawsze powinien przy nim być opiekun. Mniejsze dzieci warto nawet wziąć na kolana na fotelu.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.