Leczenie Jaka pasta do zębów dla dzieci przyczyny. Co znaczy ząbki są bardziej podatne na próchnicę.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jaka pasta do zębów dla dzieci?

Definicja z ang. What toothpaste for children, z niem. Was für Zahnpasta für Kinder.

Co to znaczy: Szkliwo pierwszych ząbków jest jeszcze nie do końca zmineralizowane, dlatego ząbki są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Jak dbać o zęby dziecka i jakiej pasty używać by uniknąć wielu bolesnych wizyt u dentysty? Dlaczego dzieci powinny używać innej pasty do zębów, niż dorośli?
Jak dbać o zęby niemowlaka?
krok 1
Zanim pojawią się pierwsze zęby należy przemywać dziąsła niemowlaka po każdym posiłku gazikiem nawiniętym na palec. Gazik powinien być nasączony przygotowaną wodą (może być także z rumiankiem). Można także użyć do tego celu silikonowej szczoteczki zakładanej na palec (na przykład przedsiębiorstwa Canpol), która delikatnie wymasuje dodatkowo dziąsła malucha.
Gdy pojawią się pierwsze ząbki możemy zacząć używać zwykłej szczoteczki jednak musi ona mieć małą główkę i miękkie włosie - by nie podrażnić dziąseł dziecka.
krok 2
Jak dbać o zęby dziecka?
Jak tylko dziecko będzie potrafiło wypluwać zacznij stosować pastę do zębów z fluorem. Fluor wnika w szkliwo i chroni zęby przed próchnicą. Należy bardzo dbać o to, by zęby mleczne były wolne od próchnicy, gdyż może to wywołać stworzenie próchnicy na ząbkach stałych.
Dzieci do 6 roku życia powinny stosować pastę do zębów o obniżonej dawce fluoru. Dobry smak pasty nie jest jej zaletą - dzieci bardzo chętnie ją połykają. Razem z połknięciem pasty połykane są związki fluorowe co może wywołać przedawkowanie fluoru.
krok 3
Dlaczego dzieci powinny używać innej pasty do zębów, niż osoby dorosłe?
* Zbyt spora liczba fluoru w paście do zębów
Jednym z powodów jest spora liczba fluoru w paście do zębów. Fluor zawarty jest w pożywieniu i w wodzie pitnej. Dodatkowo połykana pasta do zębów z fluorem może prowadzić do fluorozy - przedawkowania fluoru. Choroba ta w najlżejszej postaci objawia się białymi plamami na zębach, które powodują nadżerkę szkliwa.
Dzieci połykają pastę do zębów gdyż:
a) nie umieją jeszcze wypluwać (niemowlaki).
b) pasta, której używają ma dobry smak (starsze dzieci).
Więcej o fluorozie można znaleźć na http://pl.wikipedia.org/wiki/Fluoroza.
O szkodliwym i dobroczynnym wpływie fluoru: http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51167,1396650.html
2. Drobinki ścierające
Pasty dla dorosłych posiadają regularnie drobinki ścierające, które agresywnie oczyszczają zęby z przebarwień. Szkliwo małych dzieci jest bardzo delikatne i cienkie. Drobinki ścierające mogłyby je łatwo uszkodzić.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.