Leczenie Sposoby na wybielenie zębów przyczyny. Co znaczy mogą ciemnieć z wiekiem, lecz ich kolor.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Sposoby na wybielenie zębów

Definicja z ang. Ways to whiten teeth, z niem. Wege, um Zähne weiß.

Co to znaczy: Czy twoje zęby straciły blask i pokryły się szarym albo żółtym osadem? Zęby mogą ciemnieć z wiekiem, lecz ich kolor może zmieniać się również pod wpływem niektórych pokarmów, napojów, a nawet płynów do płukania j. ustnej! Zęby pomogą wybielić środki dentystyczne albo specyfiki przygotowane domowym metodą. Zapobiegną one także późniejszym przebarwieniom. Poniżej spis sposobów na wybielenie zębów. Wybierz spośród nich te, które najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku.
krok 1


metody na białe zęby - krok 1

PREPARATY DO WYBIELANIA ZĘBÓW
Jest ich całe mnóstwo: pasty, paski, płyny do wybielania zębów. Kupisz je w aptece i drogerii. Te ogólnodostępne zawierają łagodny środek wybielający, który rozjaśnia pożółkłe zęby. Pasty zawierają substancje ścierne i chemiczne, usuwające osad z powierzchni zębów. Poniżej dowiesz się więcej o poszczególnych formach wybielania zębów.
krok 2


metody na białe zęby - krok 2

Żele do wybielania zębów
Zawierają nadtlenek karbamidu – środek wybielający, który rozjaśnia przebarwienia zarówno powierzchownie, jak i głęboko, zmieniając naturalny kolor zębów. Żel taki pomoże w razie osadów z kawy, czy herbaty. Popularny jest w kilku wersjach. Można nakładać go na zęby pędzelkiem albo wyciskać do specjalnej „foremki”, którą zakłada się na zęby i nosi każdego dnia (30-45 min.) poprzez przynajmniej tydzień.
krok 3


metody na białe zęby - krok 3

Paski wybielające
Następna forma pozbycia się z zębów nieestetycznego osadu. Są bardzo cienkie i niewidoczne (o ile nie masz w planach otwierać ust). Pokryte są specjalnym żelem. Paski takie zakłada się na górne i dolne zęby na kilka min. na dzień i stosuje przynajmniej poprzez tydzień. Wynik widoczny jest już po kilku dniach, a sukces utrzymuje się co najmniej poprzez rok czasu. sukces nie jest tak oszałamiający jak w razie żeli wybielających, lecz paski są znacznie łatwiejsze w stosowaniu.
krok 4


metody na białe zęby - krok 4

Pasty wybielające
Jak pozbyć się osadu? każdego dnia myć zęby pastą wybielającą. Pasty takie zawierają łagodne substancje ścierne, chemiczne i polerujące, które delikatnie oczyszczają zęby. W odróżnieniu do stosowanych w żelach albo paskach wybielaczy, pasty nie zmieniają naturalnego koloru zębów.
krok 5


metody na białe zęby - krok 5

Domowe metody na białe zęby
Niektórzy wolą stare, sprawdzone metody na wybielanie zębów. Jednym z nich jest nałożenie na szczoteczkę papki z sody oczyszczonej i delikatne mycie nią zębów. Również niektóre owoce i warzywa pomagają usunąć z zębów osad. Zaliczamy do nich jabłka, gruszki, czy marchew. Rekomendowane jest również żucie gumy do żucia bez cukru. Wszystkie te pokarmy powodują zwiększone wydzielanie śliny, która nie tylko usuwa osad, lecz również neutralizuje kwasy niszczące szkliwo zębów. Osad z zębów efektywnie usuwa również skórka z banana. Należy często czyścić zęby wewnętrzną stroną skórki.
krok 6


metody na białe zęby - krok 6

Wybielanie, a plomby
Zachowaj ostrożność przy wybielaniu zębów, jeżeli masz słabe szkliwo, wiele ubytków, plomby, korony, czy mostki. Środek wybielający nie rozjaśni przedmiotów stomatologicznych, sprawiając, iż na tle białych zębów staną się bardzo widoczne. Weź więc pod uwagę to, iż prawdopodobnie trzeba będzie zainwestować w nowe plomby, czy mostki.
krok 7


metody na białe zęby - krok 7

ZAPOBIEGANIE OSADOM
To najprostszy sposób na zachowanie białych zębów. jeżeli po wybielaniu będziesz przykładać sporą uwagę do tego, co jesz i pijesz, sukces utrzyma się nawet poprzez rok. Pamiętaj, iż zbyt częste wybielanie zębów sprawia, iż stają się jakby przezroczysto-niebieskawe, co nie jest efektem, który ktokolwiek chciałby osiągnąć. Poniżej spis rzeczy, których należy unikać, aby zachować biały uśmiech.
krok 8


metody na białe zęby - krok 8

Rzuć palenie
Palenie to największy powód żółknięcia zębów. Nie tylko skutkuje powstawanie na powierzchni zębów brązowych plam, lecz wnika głęboko w szkliwo. Tego typu osady są trudne do usunięcia, nie pomoże tutaj wykorzystywanie wyłącznie wybielającej pasty do zębów. Im więcej palisz, tym głębiej osad będzie wnikał w szkliwo. Palenie może być również powodem zapalenia dziąseł, o brzydkim oddechu nie wspominając.
krok 9


metody na białe zęby - krok 9

Napoje powodujące powstawanie osadu
Zasada jest prosta, wszystko, co potrafi zaplamić białą koszulkę, zostawi na zębach osad. Do tej grupy zaliczamy kawę, herbatę, ciemne napoje gazowane, soki owocowe i wino. Pochodzący z tych źródeł osad gromadzi się powoli i uwidacznia się z wiekiem. Nikt nie oczekuje od ciebie całkowitego zrezygnowania z tych napojów. Pamiętaj jednak, tak aby po każdym z nich dokładnie wypłukać usta.
krok 10


metody na białe zęby - krok 10

Owoce powodujące powstawanie osadu
Ciemny kolor niektórych owoców i warzyw to oznaka ich bogatych wartości odżywczych. Jednak jagody, jeżyny i buraki zabarwiają zęby. Nie odmawiaj sobie ich, lecz pamiętaj, aby zawsze natychmiast po jedzeniu umyć zęby, a usta dokładnie wypłukać wodą.
krok 11


metody na białe zęby - krok 11

Napoje izotoniczne
Wszyscy wiedzą, iż słodkie napoje są szkodliwe dla zębów, jednak okazuje się, iż napoje energetyczne i izotoniczne mogą być jeszcze gorsze. Badania wykazały, iż przy długim stosowaniu prowadzą one do erozji szkliwa, w efekcie czego zęby robią się przebarwione i jakby przezroczyste. tak aby uniknąć skutków ubocznych, nie stosuj napojów energetycznych i izotonicznych poprzez długi czas, a po ich wypiciu zawsze dokładnie przepłucz usta wodą.
krok 12


metody na białe zęby - krok 12

Leki powodujące przebarwienie szkliwa
Antybiotyki z tetracykliną powodują szarzenie ciągle rosnących zębów dzieci. Antybakteryjne płyny do ust zawierające chlorheksydynę (chlorhexidine) albo chlorek cetylpirydyny (cetylpyridinium chloride) również mogą przebarwiać zęby. Osad na zębach może tworzyć się również w efekcie przyjmowania niektórych leków przeciwhistaminowych, przeciwpsychotycznych i obniżających ciśnienie krwi.
krok 13


metody na białe zęby - krok 13

STOMATOLOGICZNE WYBIELANIE ZĘBÓW
jeżeli ogólnodostępne środki wybielające nie pomogą, udaj się do dentysty w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów. Stomatolog znacznie skuteczniej usunie osad, stosując do tego takie sposoby jak piaskowanie, czy abrazja. Pamiętaj jednak o tym, iż nawet idealny zabieg nie będzie efektywny,
jeżeli nie wyrobisz w sobie nawyku odpowiedniego dbania o zęby. Szczotkuj je co najmniej dwa razy na dzień, a najlepiej po każdym posiłku. co najmniej raz na dzień używaj nici dentystycznej. Zastanów się nad zakupem szczoteczki elektrycznej. Jest znacznie bardziej efektywna w usuwaniu osadów, niż szczoteczka tradycyjna.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.