Leczenie Jak badać pieprzyki przyczyny. Jak leczyć wyglądzie może pomóc we wczesnym wykryciu.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak badać pieprzyki?

Definicja z ang. How to examine moles, z niem. Wie Mole zu untersuchen.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK BADAĆ PIEPRZYKI: Uważne przyglądanie się pieprzykom na ciele i ewentualnym zmianom w ich wyglądzie może pomóc we wczesnym wykryciu groźnych zmian, nawet nowotworowych. Im szybciej zorientujesz się, iż coś jest nie tak, tym większe masz szanse na szybką diagnozę i ewentualne, skuteczne leczenie. Nie na darmo mówi się, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Wcześnie wykryte zmiany mają wielką szansę na całkowite wyleczenie. Kiedy i jak badać pieprzyki? Czego szukać? Jakie obserwacje prowadzić? Na te i na inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
krok 1
Wybierz właściwą porę i lokalizację. Najlepszym czasem na badanie skóry jest czas, kiedy wychodzisz spod prysznica albo kąpieli. Jesteś wtedy czysty i wszelakie zanieczyszczenia nie będą odciągały Cię od tego, czego tak naprawdę szukasz. Pamiętaj także o dobrym oświetleniu.
krok 2
Jak obserwować pieprzyki? Stań nago przed sporym lustrem. Zacznij od obejrzenia twarzy. Sprawdź nos, usta, policzki, czoło, uszy, szyję.
krok 3


badanie pieprzyków krok 3

Podnieś ręce i dokładnie obejrzyj własne pachy, ręce, przedramiona, nadgarstki, dłonie, łokcie, klatkę piersiową (kobiety powinny unieść piersi, by obejrzeć także skórę pod spodem).
krok 4


badanie pieprzyków krok 4

Chwyć małe lusterko i obejrzyj kark, uszy, ramiona z tyłu. także skórę głowy.
krok 5


badanie pieprzyków krok 5

Przyjrzyj się uważnie plecom i pośladkom, pomóż sobie małym lusterkiem.
krok 6


badanie pieprzyków krok 6

Na koniec obejrzyj nogi, także z tyłu. Nie zapomnij obejrzeć stóp, także pod spodem i przestrzeni pomiędzy palcami. W tej siedzącej pozycji masz okazję przyjrzeć się także swoim genitaliom. Zrób to. Pieprzyki pojawiają się i na nich. Obserwacje przeprowadzaj bardzo dokładnie i skrupulatnie.
krok 7
Czego szukasz? Nowych pieprzyków, których wcześniej nie zauważyłaś. Zmian na starych pieprzykach, asymetryczności. Rany, otarcia, znamiona, blizny które nie chcą się goić i dziwnie wyglądają. Generalnie szukasz wszystkiego, co nie wygląda naturalnie.
krok 8


badanie pieprzyków krok 8

Badaj własne pieprzyki sposobem ABCDE. Dzięki niej będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę w czasie obserwacji pieprzyków.
A – asymetria: jeżeli jedna strona pieprzyka nie pokrywa się z drugą stroną, nie pasuje do niej, może to oznaczać nieprawidłowości i rozwijającego się po cichu raka skóry, 
B – brzegi: brzegi powinny być gładkie, regularne; jeżeli są poszarpane, nieregularne albo blaknące skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, 
C – kolor: czarny może być oznaką czerniaka; czerwony, biały i wielokolorowy wymaga konsultacji lekarskiej; brązowy odcień pieprzyka jest naturalny i o ile cała reszta (tzn. kształt, brzegi, symetria) jest w porządku nie ma się czym martwić; mimo wszystko należy prowadzić ciągłą obserwację pieprzyków, 
D – rozmiar: standardowe pieprzyki są mniejsze niż średnica ołówka; jeżeli Twój pieprzyk jest większy skonsultuj się z dermatologiem, 
E – ewolucja: znaczy żadne zmiany zachodzące w pieprzykach w ciągu ostatnich 60 dni, tak szybko postępujące zmiany są sygnałem ostrzegawczym i warto, by przyjrzał się im specjalista.
krok 9
Zgłoś się do lekarza jeżeli spełniasz któryś z warunków badania sposobem ABDCDE, a ponadto odczuwasz ból w czasie dotykania pieprzyka, pieprzyk wystaje ponad linie skóry, wokół pieprzyka nastąpiły jakieś zmiany skórne, jeżeli pieprzyk swędzi, łuszczy się albo sączy się z niego jakaś wydzielina. by dostać się do dermatologa nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego, to powinno Cię zachęcić i ułatwić sprawę z dostaniem się do tego lekarza.
krok 10
Badaj się często. jeżeli chcesz możesz zrobić zdjęcia swoim pieprzykom i trzymać je razem. Prowadź coś w rodzaju dziennika, obserwuj zmiany. Porównuj zdjęcia ze sobą. Obserwuj bacznie nowe pieprzyki. Lekarze radzą, aby obserwować własne ciało w poszukiwaniu pieprzyków raz w miesiącu. Kobiety mogą łączyć obserwacje pieprzyków z badaniem piersi, które również powinno się wykonywać samodzielnie raz w miesiącu. jeżeli masz więcej niż 50 lat, musisz być wyjątkowo czujny. Szczególnie bacznie przyglądaj się swoim pieprzykom w czasie ciąży, menopauzy albo w czasie przyjmowania leków hormonalnych. Pieprzyki są bardzo podatne na zmiany wywołane zmianami hormonalnymi. Czerniak może być przekazywany genetycznie. jeżeli więc w Twojej rodzinie ktoś cierpiał na raka skóry badaj się często i bacznie.
krok 11


opalanie

Dbaj o siebie. Oprócz comiesięcznych obserwacji pieprzyków warto pamiętać również o podstawowych zasadach dbania o siebie.
Unikaj przebywania na słońcu w lecie w momencie najgorętszych godz., tzn. pomiędzy godziną 10 a 15. Wybieraj cień. Pieprzyki nie lubią słońca. Pod jego wpływem mogą zacząć się niebezpiecznie zmieniać. 
Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu na głowę i kremach z filtrami przeciwsłonecznymi. 
Unikaj solariów i innych miejsc, w których możesz być narażona na niebezpieczne promieniowanie. 
Spożywaj suplementy diety z karotenoidami i chromem. Możesz je czerpać z żywności, jak również kupując odpowiednio dobrane dla siebie w aptece. Dbaj o siebie, Twoje zdrowie zależy w dużej mierze od Ciebie.
krok 12


usunięcie pieprzyka

Czy usuwać pieprzyki? Znany jest stary pogląd, nie ruszaj, to się nic nie stanie. Niestety, nie do końca to jest prawda. Lepiej wyciąć podejrzanego pieprzyka odpowiednio wcześnie niż potem leczyć zaawansowane zmiany. Najlepszą metodę usunięcia doradzi doktor na podstawie wyglądu pieprzyka i zaistniałych zmian, i szeregu badań. To również on zdecyduje, czy pieprzyk nadaje się do usunięcia czy nie. Wycięcie podejrzanego pieprzyka w całości nie determinuje przemianami nowotworowymi. jeżeli jednak po zabiegu doktor stwierdzi przerzuty, to oznacza, iż usunięta zmiana była czerniakiem , który już wcześniej się rozprzestrzenił.

Lekarz Internista: JAK BADAĆ PIEPRZYKI; WIE MOLE ZU UNTERSUCHEN; HOW TO EXAMINE MOLES;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.