Leczenie Jak objawia się stwardnienie rozsiane przyczyny. Co znaczy charakter przewlekły i rozsiany.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak objawia się stwardnienie rozsiane?

Definicja z ang. As manifested in multiple sclerosis, z niem. Wie bei der Multiplen Sklerose manifestiert.

Co to znaczy: Stwardnienie rozsiane inaczej SM to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Ma charakter przewlekły i rozsiany. Przypisuje się jej także charakter demielinizacyjny a więc w tej chorobie występuje szereg mechanizmów, które niszczą osłonki mielinowe w ośrodkowym układzie nerwowym. Stwardnienie rozsiane to dość enigmatyczna choroba. Do dzisiaj jej powody nie są znane. Wiadomo jedynie, iż choroba ma podłoże immunologiczne. Warto dodać, iż choroba ta może przyjąć sporo postaci. Jej symptomy są zróżnicowane co utrudnia diagnozę. Niestety ta choroba jest nieuleczalna. Istnieją jednak terapie, które zmniejszają niszczące konsekwencje SM. To jest choroba przewlekła tak jak cukrzyca. Można z nią żyć do późnej starości. Nie jest przekazywana potomstwu. W poniższym artykule znajdziesz wiadomości, które pomogą tobie zrozumieć jak przebiega i objawia się stwardnienie rozsiane.
krok 1
Grupy ryzyka.
Na początku trzeba zaznaczyć, iż prawdopodobieństwo wystąpienia SM powiększa się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. To właśnie w tym okresie życia odnotowano najwięcej zachorowań. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. W skrócie można powiedzieć, iż w tej chorobie układ odpornościowy chorego atakuje własną tkankę w przekonaniu, iż to jest ciało obce. Odbywa się to w obrębie mózgu i tkanek nerwowych. Poprzez to w organizmie człowieka może dojść do różnego rodzaju upośledzeń wielu narządów.
krok 2
Jak już wcześniej wspomniano symptomy tej choroby są zróżnicowane. W najwyższym stopniu charakterystycznymi i regularnie występującymi symptomami jest pomiędzy innymi uczucie zmęczenia, które może pojawić się nagle bądź także jest niewspółmierne do wykonywanej czynności. Do tego należy zaliczyć zmiany w czuciu. Chodzi głównie o niepoprawne skurcze mięśni, trudności w poruszaniu się czy także problemy z koordynacją (drżenie kończyn) i zaburzeniami równowagi.
krok 3
regularnie chorzy błędnie odbierają różnego rodzaju bodźce. Występują różnego rodzaju nerwobóle, uczucie mrowienia czy także palącego gorąca. regularnie chory skarży się na przewlekłe bóle. Warto zaznaczyć, iż w początkowej fazie SM chory może nie zauważyć symptomów. Ich przebieg jest dość łagodny.
Do symptomów, które występują najczęściej w stwardnieniu rozsianym możemy zaliczyć: zmiany czucia w kończynach górnych, zapalenie nerwu wzrokowego, które może przyczyniać się do osłabienia widzenia, podwójne widzenie i trudności w utrzymaniu równowagi.
krok 4
W dalszych fazach można zaobserwować zwiększoną tendencję w zaburzeniach pęcherza moczowego. Problemy z pęcherzem występują u około 70-80 % pacjentów. regularnie łączy się to z zaburzeniami jelit (częste wypróżnianie się, problemy z wypróżnianiem czy także brak kontroli nad momentem wypróżniania). U niektórych pacjentów możliwe są problemy z koncentracją bądź pamięcią.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.