Leczenie Jak zapobiec płaskostopiu przyczyny. Jak leczyć i stępu. Posiada również mechanizm łuków.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiec płaskostopiu?

Definicja z ang. How to prevent płaskostopiu, z niem. Wie um zu verhindern płaskostopiu.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK ZAPOBIEC PŁASKOSTOPIU: Poprawnie wykształcona stopa złożona jest z trzech odcinków: palców, śródstopia i stępu. Posiada również mechanizm łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych również wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkim funkcję amortyzującą w czasie wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, i tym podobne). To są jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Poprawnie wykształcona stopa powinna stykać się z podłożem trzema punktami. Pierwszą i piątą głową kości śródstopia i guzem piętowym.
 
Stopa płaska charakteryzuje się tym, iż w warunkach odciążenia do podłoża przylega większa jej część albo w poważniejszych sytuacjach cała stopa styka się z podłożem. To jest wada, która skutkuje nie tylko nieprzyjemne dla oka zniekształcenia, lecz również zaburza funkcje stopy, a w skrajnych sytuacjach może powodować bolesność. Płaskostopie może również wprowadzić zmiany w sposobie chodu. To jest najczęściej wywołane niewydolnością bezpośrednio odpowiadających za wysklepienie stopy mięśni.
 
Płaskostopie może być wrodzone, albo nabyte. Oczywiście ciężko jest zapobiegać wrodzonym wadom stóp można je jedynie korygować w późniejszym stadium życia. Można z kolei uniknąć stworzenia stopy płaskiej nabytej. Profilaktyka przed rozwinięciem się takiej wady nie jest trudna ani nie wymaga jakichś dużych wyrzeczeń, czy nakładów finansowych. Wystarczy stosować się do poniższych zaleceń:
krok 1
Utrzymuj odpowiednią wagę ciała. Zbyt spora masa ciała wywiera na łuki stopy nadmierny nacisk co prowadzi bezpośrednio do ich pomniejszenia a nareszcie do całkowitego spłaszczenia.
krok 2
Unikaj zbyt długiego stania z sporym obciążeniem - może to być ciężka torba z zakupami, czy plecak przeładowany książkami na przykład w czasie oczekiwania na przystanku na autobus.
krok 3
Podejmuj regularnie aktywność fizyczną. Najlepiej uprawiać sporty w których mocno obciążone są kończyny dolne, a w szczególności stopy (piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka ręczna, narciarstwo, pływanie i tym podobne)))
krok 4


Kobieta ubierająca buty

Zwracaj uwagę na buty jakie kupujesz dla siebie, a w szczególności jeżeli kupujesz buty dla dziecka gdyż jego stopa jest w najwyższym stopniu podatna na stworzenie tej wady. Buty powinny mieć odpowiednio dobrany wielkość. Najlepiej było aby gdyby posiadały dobrze wyprofilowaną anatomicznie wkładkę wewnętrzną, albo podeszwę co wymusi na stopie poprawne utrzymanie wysklepień.
krok 5
Można również zakupić odpowiednio wyprofilowane wkładki, czy obcasy. Takie wkładki powinny znajdować się w każdym punkcie ze sprzętem do rehabilitacji.

Lekarz Internista: JAK ZAPOBIEC PŁASKOSTOPIU; WIE UM ZU VERHINDERN PŁASKOSTOPIU; HOW TO PREVENT PŁASKOSTOPIU;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.