Przyczny Mózgowie objawy. Co to jest bruzdy). Pokrywają go trzy opony: miękka, pajęczynówka i.

Czy pomocne?

Mózgowie leczenie

Co to znaczy MÓZGOWIE:

Powierzchnia półkul mózgu jest pofałdowana (zakręty i bruzdy). Pokrywają go trzy opony: miękka, pajęczynówka i twarda i otacza je płyn mózgowo rdzeniowy (ochrania, amortyzuje wstrząsy). Dolna część mózgu to podstawa mózgu, gdzie znajdują się rdzeń przedłużony, most, konary mózgu, guz popielaty, skrzyżowanie wzrokowe i pasmo węchowe. Móżdżek i kresomózgowie przykrywają wszystkie pozostałe struktury. Dlatego w medycynie regularnie używa się podział na: mózg (kresomózgowie z międzymózgowiem) i pień mózgu (śródmózgowie, móżdżek i rdzeń przedłużony).

Kresomózgowie jest odpowiedzialne za kontrolowanie czynności wyuczonych poprzez człowieka. Jego uszkodzenie skutkuje upośledzenie umysłowe, zaburzenie odbioru wrażeń zmysłowych i czuciowych i utrudnienie wykonywania ruchów zamierzonych. Z kolei uszkodzenie móżdżku skutkuje utratę kontroli czynności ruchowych.

Pień mózgu przewodzi impulsy do kresomózgowia i jest odpowiedzialny za odruchy i instynkty. Jego uszkodzenie skutkuje utratę przytomności zakończoną śmiercią.

Prawie 8% tlenu pochłoniętego poprzez organizm zostaje zużyte poprzez mózg, dlatego jest on szczególnie wrażliwy na niedotlenienie. Istota szara spala od 3 do 5 razy więcej energii niż istota biała

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.