Leczenie Jak leczyć pokrzywkę alergiczną przyczyny. Co znaczy charakterystyczne symptomy w formie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Definicja z ang. How to treat allergic urticaria, z niem. Wie zur Behandlung von allergischer Urtikaria.

Co to znaczy: Pokrzywka jest jedną z form reakcji alergicznej, która wykazuje bardzo charakterystyczne symptomy w formie chorobowych zmian skórnych. To jest dolegliwość niezwykle uporczywa, bo nawet po ustąpieniu objawów może dochodzić do nawrotów. Choremu dokucza przede wszystkim świąd. Czytając ten artykuł dowiesz się jak leczyć i zapobiegać powstawaniu pokrzywki.
krok 1
symptomy pokrzywki
Typowe zmiany skórne występują w formie bąbli pokrzywkowych, które pojawić się mogą na skórze w przeciągu od kilku sekund do kilku godz.. Bąble są różnej wielkości - od rozmiaru fasoli do kurzego jaja. Są zwykle czerwone, mogą wystąpić na całym ciele, lub zaatakować tylko pojedynczą część ciała (najczęściej to jest głowa). Bąble tworzą skupiska albo pojawiają się pojedynczo, wyraźnie odróżniając się od zdrowej skóry. Czasem występują sączące pęcherzyki, które pękając uwalniają tak zwany wysięk. Płyn ten zasycha na skórze tworząc strupki. Po upływie 2-3 tygodni, nawet bez leczenia symptomy pokrzywki ustępują, nie pozostawiając śladu aż do kolejnego rzutu.
krok 2
Powody pojawiania się pokrzywki
Podobnie jak w razie innych alergii, tak i powodem pokrzywki są uwarunkowane genetycznie zaburzenia funkcji układu immunologicznego. Organizm wytwarza za wiele przeciwciał jako reakcje na wystąpienie różnego rodzaju czynników. Nie zawsze udaje się stwierdzić, który z tych czynników skutkuje symptomy choroby. Mogą to być między innymi ukąszenia owadów czy oparzenia pokrzywą. powodem reakcji alergicznych w formie pokrzywki mogą być także wybrane składniki znajdujące się w pożywieniu albo zaburzenia hormonalne. Organizm może reagować uczuleniem na działanie takich czynników jak ciepło, ucisk, opary (w szczególności amoniaku). U niektórych osób pokrzywka pojawia się na tle nerwowym.
krok 3
Leczenie pokrzywki
W wielu sytuacjach chory jest w stanie zorientować się jakie czynniki wywołują u niego pokrzywkę. Pozostaje więc ich unikać. Ulgę w swędzeniu przyniesie kąpiel wykonana z 6 łyżek mąki owsianej i 3 łyżek mąki ziemniaczanej. Pamiętaj, iż rozdrapywanie i rozcieranie pęcherzyków może ułatwić bakteriom wnikanie do głębszych warstw skóry. Skutkiem tego mogą być choroby infekcyjne, na przykład róża przyranna. w razie występowania pokrzywki na tle nerwowym, zaleca się wykorzystywanie technik relaksacyjnych, które pomogą choremu uniknąć stresu i zbędnego denerwowania się. Ostre ataki pokrzywki zwalcza się preparatami antyhistaminowymi i sterydowymi.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.