Leczenie Jak ograniczyć chrapanie przyczyny. Co znaczy które chrapią. Jednak jest zmorą osób, które.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak ograniczyć chrapanie?

Definicja z ang. How to reduce snoring, z niem. Wie zu reduzieren Schnarchen.

Co to znaczy: Chrapanie to regularnie spotykany problem. Nie utrudnia wysypiania się osobom, które chrapią. Jednak jest zmorą osób, które mają dość płytki sen i łatwo je obudzić. Każdy z nas na pewno spotkał się z tym dość irytującym zjawiskiem. Ono jest definiowane jako wibracje języczka i podniebienia miękkiego. Odbywa się to w czasie wdechu. Chrapanie nie zagraża życiu, jednak może być objawem bezdechu sennego, co jest już poważnym zaburzeniem. Bezdech senny może być powodem niedotlenienia mózgu. Niekiedy, szczególnie u niemowląt, może doprowadzić do śmierci. Dlatego także nie należy lekceważyć chrapania i najlepiej jest próbować ograniczyć je. Polepszy to komfort osób śpiących w pobliżu, a również pomoże chrapiącemu. Szacuje się, iż około 1/3 populacji chrapie.
krok 1
Po pierwsze należy zdać sobie sprawę z tego, co jest powodem chrapania. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest utrudniony przepływ powietrza poprzez drogi oddechowe. Może to być wywołane otyłością, alergią, czy także niedrożnością nosa. Do przyczyn możemy także zaliczyć zażywanie leków nasennych, bądź uspokajających, które dodatkowo zwiotczają mięśnie gardła. Co interesujące, picie alkoholu i palenie papierosów może również powodować chrapanie.
krok 2
Jest sporo metod, które można zastosować. Ich skuteczność zależy od osoby. Do podstawowych i najprostszych metod zaliczamy gwizdanie, bądź pstrykanie palcami. Gdy druga osoba zacznie chrapać, warto zacząć gwizdać, bądź pstrykać. W wielu sytuacjach to jest dość skuteczne. Warto to stosować, jeżeli chrapanie pojawia się epizodycznie, niezbyt regularnie.
krok 3
Osoby chrapiące powinny wieczorem zredukować spożywanie alkoholu. Co najmniej 4 godziny przed snem nie pij alkoholu. Ogranicz także palenie papierosów. Tego typu używki podrażniają gardło i mogą powodować wysuszenie śluzówki, co powiększa prawdopodobieństwo chrapania. jeżeli nie masz silnej woli, to co najmniej postaraj się nawilżać struny głosowe. W związku z tym pij wiele wody.
krok 4
Niekiedy, gdy pozostałe sposoby nie przynoszą jakichkolwiek rezultatów, doktor może zasugerować zabieg chirurgiczny. Jest kilka typów zabiegów, które udrażniają układ oddechowy powodując pozbycie się problemu chrapania. Do regularnie stosowanych zaliczamy metodę koblacji. Dzięki niej usuwa się część tkanki i poszerza cieśń gardła. Dlatego powiększa się także napięcie części podniebienia. to jest bardzo efektywna sposób.
krok 5
Wyróżniamy także metodę elektrochirurgii (tak zwany celon). w czasie tego zabiegu doktor wprowadza do podniebienia elektrody. Dlatego po zabiegu powstają blizny, które napinają część podniebienia. Minimalizuje to drgania w czasie snu, eliminując chrapanie. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i może być powtarzany w zależności od specyfiki pacjenta.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.