Leczenie Jak płukać nos za pomocą kubka Neti przyczyny. Jak leczyć mającą na celu oczyszczenie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak płukać nos za pomocą kubka Neti?

Definicja z ang. How Rinse nose with a cup Neti, z niem. Wie Spülen der Nase mit einer Tasse Neti.

Jak leczy INTERNISTA w przypadku JAK PŁUKAĆ NOS ZA POMOCĄ KUBKA NETI: Kubek Neti służy do Jala Neti która jest tradycyjną i najstarszą techniką jogi mającą na celu oczyszczenie zatok. W dosłownym tłumaczeniu termin Jala Neti znaczy oczyszczenie wodą. Kubek Neti jest wypełniony roztworem soli fizjologicznej w temperaturze ciała o koncentracji takiej samej jak płyny ustrojowe. Dzięki tego roztworu płukana jest jama nosowa w taki sposób, iż słona woda wpływa jedną dziurką nosa i wypływa drugą. Bardziej zaawansowaną techniką jest wlanie wody do dziurki nosa i wypuszczenie jej ustami. Jeżeli koncentracja soli jest odpowiednia, roztwór ma odpowiednią temperaturę i mamy niezłą technikę to płukanie nosa nie jest nieprzyjemne ani nie sprawia bólu.
 
W tradycji jogi, Jala Neti jest codzienną rutyną, taką jak mycie zębów. Jeżeli żyje się na terenach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone albo ma się problemy zdrowotne, takie jak katar (również sienny) czy zatkane zatoki, płukanie nosa słoną wodą powinno się robić nawet kilka razy na dzień.
 
Zalety płukania nosa:
 
Oczyszcza nos z brudu i bakterii.
Minimalizuje częstotliwość i czas trwania przeziębień. 


Minimalizuje symptomy alergii takie jak katar sienny. 
Ułatwia oddychanie poprzez co łagodzi takie choroby jak astma i zapalenie oskrzeli.
Nawilża suchą jamę nosową i przejście pomiędzy nosem a gardłem.
Redukuje symptomy przewlekłego zapalenia zatok.
Oczyszcza kanały łzowe i polepsza wzrok.
Wzmacnia zmysł smaku i zapachu, poprzez co pomaga przy rzucaniu palenia.
Może być pomocne w leczeniu niektórych chorób uszu.
Stymuluje czakrę Ajna (czakra czoła, trzecie oko).
Ma uspokajający wpływ na ciało i duszę.
krok 1
Roztwór soli fizjologicznej
Najpierw musisz kupić czystą sól bez jakichkolwiek dodatków. Sól przemysłowa regularnie ma dodane chemiczne środki antyzbrylające. Możesz użyć soli morskiej, jednak najlepiej bez dodatku jodu, sól farmaceutyczną ( albo prościej - możwsz kupić w aptece gotową sól fizjologiczną). Uzyskany roztwór powinien mieć 0,9% soli - tak jak płyny ustrojowe organizmu.
Niektóre kubki Neti posiadają w zestawie miarkę do soli. Jeżeli twój kubek nie ma takiej miarki możesz zrobić roztwór dodając jedną łyżeczkę soli na 500 ml wody - w ten sposób uzyskasz roztwór 0,9%.
Woda powinna być czysta (źródlana, gotowana) w temperaturze ciała (36,6 C). By sprawdzić temperaturę wody polej nią wewnętrzną stronę nadgarstka (dłonie i palce nie są wystarczająco czułe na temperaturę). Lepiej, by woda była odrobinę cieplejsza od temp. ciała niż chłodniejsza.
Roztwór dobrze wymieszaj, by sól się kompletnie rozpuściła. Śluzówka jest bardzo delikatna więc jeżeli będzie coś nie tak, to od razu to poczujesz (niektórzy lubią troszkę więcej soli, inni mniej, niektórzy płuczą nos samą wodą). jeżeli roztwór będzie odpowiedni, to płukanie nosa nie będzie w żadnym przypadku przykrym doświadczeniem.
krok 2


Przepływ wody przy płukaniu nosa

Używanie kubka Neti - płukanie nosa
1. Napełnij kubek Neti roztworem soli fizjologicznej i stań nad umywalką.
2. Oprzyj się jedną ręką o umywalkę i się nachyl. Oddychaj poprzez usta. jeżeli wystarczająco szeroko otworzysz usta wówczas woda nie naleje ci się do gardła ani do ust. Nic nie mów ani się nie śmiej, teraz powietrze nie powinno przechodzić poprzez twój nos.
3. Teraz włóż szyjkę kubka do prawej dziurki nosa tak, by dokładnie zatkać nią otwór ( by woda nie wylewała się tą samą dziurką).
4. Pochyl głowę naprzód i delikatnie na lewo. Lewa dziurka powinna znaleźć się niżej niż prawa. Czoło i broda powinny być w tej samej płaszczyźnie.
5. Musisz poeksperymentować z ułożeniem swojej głowy. Jak już woda zacznie się wylewać z lewej dziurki znaczy, iż masz niezłą pozycję. Teraz tylko przechylaj coraz bardziej kubek Neti.
6. Najpierw najlepiej zacząć z kubkiem wypełnionym do połowy solą fizjologiczną (na każdą dziurkę po pół kubka). Powinno to wystarczyć na 20 sekund. Jak woda się skończy to wyciągnij szyjkę kubka z nosa. Po pewnym czasie możesz używać cały kubek soli fizjologicznej na jedną dziurkę nosa.
7. Poczekaj, aż resztki wody wypłyną z nosa. Delikatnie wydmuchaj powietrze poprzez nos (tak, jak się smarka). W czasie smarkania nie zatykaj żadnej z dziurek nosa jak również nie smarkaj bardzo mocno. Silne smarkanie może sprawić, iż woda dostanie ci się do uszu.
8. Całą procedurę powtórz z drugą dziurką nosa.
9. Jak już skończysz znów poczekaj chwilkę, aż resztki wody wypłyną i delikatnie wydmuchaj nos. Możesz poprzekręcać głowę raz na prawo, raz na lewo i w dół, ( by się upewnić, iż cała woda już wypłynęła. Osuszenie nosa jest bardzo istotne i nigdy nie wolno zaniedbywać tej czynności!
10. Upewnij się, iż woda, która wpłynęła do nosa nie wraca z powrotem do kubka. ( by tak się nie stało, włóż lejek do dziurki, wlej trochę wody, wyciągnij go i poczekaj, aż woda się wyleje z nosa.
krok 3


Przepływ wody przy płukaniu nosa i jamy nosowo-gardłowej

Płukanie nosa i jamy nosowo-gardłowej - sposób dla zaawansowanych
Metoda ta nazywa się Vyutkrama Kapalabhati i polega na oczyszczaniu nosa i jamy nosowo-gardłowej. Ta

metoda przynosi lepsze rezultaty w razie problemów zdrowotnych takich jak zatkane zatoki, chrapanie ( albo schorzenia gardła.
1. Zawsze zaczynaj od płukania nosa normalną sposobem z użyciem jednego ( albo dwóch kubków soli fizjologicznej. Po wypłukaniu nosa delikatnie siorbnij nosem, tak, ( by trochę wody dostało ci się do ust a następnie ją wypluj.
2. Staraj się nie połykać wody (jednak nawet jeżeli poprzez sytuacja połkniesz to się nic nie stanie)
3. Nie musisz osuszać nosa między tymi dwoma technikami, jednak musisz przyłożyć wiele uwagi do oczyszczenia nosa z wody po wykonaniu obydwu zabiegów. W czasie płukania jamy nosowo-gardłowej woda dostaje się wiele głębiej i do większej ilości zakamarków niż przy płukaniu samego nosa.

Lekarz Internista: JAK PŁUKAĆ NOS ZA POMOCĄ KUBKA NETI; WIE SPÜLEN DER NASE MIT EINER TASSE NETI; HOW RINSE NOSE WITH A CUP NETI;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.