Leczenie Jak rozpoznać toczeń przyczyny. Co znaczy zdrowe tkanki własnego organizmu, uszkadzając je.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać toczeń?

Definicja z ang. How to recognize lupus, z niem. Wie zu erkennen, Lupus.

Co to znaczy: Toczeń to nieuleczalna choroba układu immunologicznego. Białe krwinki atakują zdrowe tkanki własnego organizmu, uszkadzając je i wywołując stan zapalny. Symptomy tocznia mogą ograniczać się wyłącznie do skóry, lecz regularnie sięgają głębiej (na przykład ból stawów). W skrajnych sytuacjach choroba może uszkodzić serce, nerki i inne organy wewnętrzne. Symptomy opisane poniżej mogą pojawić się także w razie innych chorób. Jeżeli jednak zauważysz występowanie kilku z nich równocześnie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.
krok 1


symptomy tocznia - bóle stawów

Bóle stawów
Bóle stawów i mięśni to regularnie pierwsze symptomy tocznia. Ból zwykle pojawia się po obu stronach ciała równocześnie i dotyka w szczególności stawów w nadgarstkach, łokciach, palcach i kolanach. Może pojawić się zapalenie stawów. Stawy przy dotknięciu są ciepłe. W odróżnieniu do reumatoidalnego zapalenia stawów, toczeń nie wywołuje trwałego ich uszkodzenia.
krok 2


symptomy tocznia - rumień motyli

Rumień motyli
Następnym symptomem tocznia jest rumień w kształcie motyla. Pojawia się on na policzkach i grzbiecie nosa. Ponadto skóra jest wrażliwa na słońce, łuszczy się, tworzą się na niej czerwone punkty albo łuszczący się, purpurowy rumień. Rumień ten występuje nie tylko na twarzy, lecz i na innych częściach ciała, w tym na karku i rękach. U niektórych osób pojawia się również opryszczka.
krok 3


symptomy tocznia - zmiany w płytce paznokcia

Zmiany w płytce paznokcia
Toczeń może sprawić, iż paznokcie zaczną się łamać albo odpadać. U nasady paznokci mogą pojawić się niebieskie albo czerwonawe plamki. Są one w rzeczywistości zapaleniem małych naczynek krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia.
Następnym symptomem jest puchnięcie skóry dookoła nasady paznokcia i jej zaczerwienienie.
krok 4


symptomy tocznia - gorączka i przemęczenie

Gorączka i przemęczenie
Większość chorych na toczeń odczuwa zmęczenie. Jego nasilenie może być różne, lecz w wielu sytuacjach jest na tyle odczuwalne, iż wpływa na aktywność fizyczną i codzienne czynności. Większość pacjentów od czasu do czasu ma również niewielką gorączkę. Taka niewyjaśniona gorączka w niektórych sytuacjach może być jedynym widocznym symptomem choroby.
krok 5


symptomy tocznia - wrażliwość na światło

Wrażliwość na światło
Wielu chorych odczuwa nienaturalną wrażliwość na słońce i inne formy promieniowania UV. Dzień spędzony na plaży może spowodować rumień na tych partiach skóry, które wystawione były na światło słoneczne. Zaostrzyć mogą się również inne symptomy tocznia. Niektóre leki na tę chorobę mogą dodatkowo nasilić wrażliwość na światło.
krok 6


symptomy tocznia - wypadanie włosów

Wypadanie włosów
symptomy tocznia mają tendencję do pojawiania się i znikania. Tak jest np. z wypadaniem włosów. W niektórych okresach choroby pacjencji doświadczają wypadania całych kęp włosów albo ich osłabienia na całej szerokości głowy. Gdy atak minie, zaczynają rosnąć nowe włosy.
krok 7symptomy tocznia - symptom Raynauda

symptom Raynauda
U niektórych chorych występuje tak zwany symptom Raynauda. Palce rąk i stóp robią się bolesne, tracą czucie i gwałtownie reagują na zimno i stres. Odbywa się tak w efekcie skurczu małych naczynek krwionośnych, które zamykają dopływ krwi do palców. W czasie ataku palce dłoni i stóp mogą zmienić kolor na biały albo niebieski. symptom Raynauda występuje również w innych sytuacjach i nie musi być związany ani z toczniem, ani z żadnymi innymi poważnymi schorzeniami.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.