Leczenie Jaka dieta przy biegunce przyczyny. Co znaczy stres. W momencie rozwolnienia ciężko zjeść.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jaka dieta przy biegunce?

Definicja z ang. What diet diarrhea, z niem. Welche Diät Durchfall.

Co to znaczy: Przydarzyła ci się biegunka? Być może zjadłaś coś niewłaściwego lub przeżywasz stres. W momencie rozwolnienia ciężko zjeść cokolwiek nie pogarszając sprawy. Podstawowa dieta oparta na bananach, ryżu, sosie jabłkowym i tostach to dobry początek. Poniżej kilka wskazówek odnośnie diety przy biegunce.
krok 1
Banany
Banany z racji na własną łatwą przyswajalność i mdły smak są dobrym metodą na uspokojenie podrażnionego żołądka. Wysoki poziom potasu pomaga zastąpić wypłukane poprzez biegunkę elektrolity. Banany są również bogate w pektynę, rozpuszczalny błonnik, który pomaga jelitom wchłaniać płyn i poprzez to gładko przesuwać stolec. Zawarta w nich inulina jest prebiotykiem, substancją, która sprzyja rozwojowi pożytecznych bakterii (probiotyków) w jelitach.
krok 2
Biały ryż i ubite ziemniaki
z racji na niską zawartość błonnika, te produkty skrobiowe są łatwe w trawieniu. Spożywaj je na sucho, gdyż masło ma wysoką zawartość tłuszczu, co może podrażnić jelita i powodować ich skurcze.
krok 3
Sos z jabłek
Tak samo jak banany, jabłka są źródłem pektyny. Jednak zbyt spora zawartość błonnika w surowych jabłkach sprawia, iż są one zbyt szorstkie dla podrażnionych jelit. Dlatego gotowane jabłka są łatwiejsze do strawienia i wzbogacają twój układ pokarmowy w pektynę, cukier i inne składniki odżywcze.
krok 4
Tosty z białego chleba i krakersy
Kiedy twoje jelita zachowują się normalnie, należy jeść jak najwięcej pełnozbożowych wytwórów. Jednak kiedy doskwiera ci biegunka, lepsze jest pieczywo z przetworzonej pszenicy. Dzięki usuniętej zewnętrznej łusce ziaren z tych wytwórów, trawienie jest łatwiejsze. Dodatkowo zawartość sody w krakersach pomoże ci przywrócić równowagę elektrolitową.
krok 5
Jogurt
Ogólnie zaleca się unikać wytwórów nabiałowych w czasie ostrej biegunki, jogurt jest jednak wyjątkiem od tej reguły. Poszukaj jogurtów zawierających żywe kultury bakterii, jak Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum. To są probiotyki, które pomagają ustalić zdrową równowagę bakterii w przewodach pokarmowych.
krok 6
Kurczak gotowany na parze

z racji na swój mdły smak, gotowany kurczak jest łatwostrawnym źródłem białka, dostarczającym organizmowi składników odżywczych. Masło i olej są zbyt ciężkie dla podrażnionych jelit, zatem unikaj potraw smażonych na głębokim oleju.
krok 7
Jagody
Wg kronik, suszone jagody mają w Szwecji długą historię stosowania jako środek na biegunkę. Zaleca się lub żuć suszone jagody lub zrobić z nich herbatę, gotując około 10 min.. Skuteczność jagód na biegunkę wynika z faktu, iż zawierają one garbniki, które działają jak środek ściągający, powodujący kurczenie się tkanki i obniżający jej zapalenie i wydzielanie płynów i śluzu. Jagody zawierają również substancje zwane antocyjanami, które mają właściwości antybakteryjne i są dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Są one również następnym źródłem rozpuszczalnego błonnika pektyny.
krok 8
Ziołowa herbata
Na biegunkę nie ma nic lepszego niż filiżanka łagodzącej herbaty, przynoszącej uczucie komfortu. W szczególności dwa rodzaje herbaty są dobrym lekiem na biegunkę: herbata z mięty pieprzowej i z rumianku. Herbata miętowa ma kojący wpływ na układ pokarmowy. Odpręża mięśnie jelit, obniżając skurcze. Mięta przynosi również efekty w zmniejszaniu ilości gazów w jelitach. Rumianek to roślina kwitnąca. Herbata z rumianku efektywnie eliminuje zapalenie jelit i łagodzi skurcze.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.