Do czego jest Abbofol lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: propofol (Propofol) emulsja do.

Czy pomocne?

Lek Abbofol

Lekarstwo ABBOFOL: Abbofol
Producent leku:
Abbott
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
propofol (Propofol)
emulsja do wstrz. i inf. 10 mg/ml 5 fiolek 20 ml,
--,-- zł
emulsja do wstrz. i inf. 10 mg/ml 1 fiolka 100 ml,
--,-- zł
emulsja do wstrz. i inf. 10 mg/ml 20 fiolek 50 ml,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
anestezyk,
Szukaj leków z wyrazem 'anestezyk'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'anestezyk'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'anestezyk'.
dożylny,
Szukaj leków z wyrazem 'dożylny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'dożylny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'dożylny'.
hipertemia złośliwa,
Szukaj leków z wyrazem 'hipertemia złośliwa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'hipertemia złośliwa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'hipertemia złośliwa'.
intensywna,
Szukaj leków z wyrazem 'intensywna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'intensywna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'intensywna'.
lek,
Szukaj leków z wyrazem 'lek'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lek'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lek'.
metabolizm,
Szukaj leków z wyrazem 'metabolizm'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'metabolizm'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'metabolizm'.
miejscowe,
Szukaj leków z wyrazem 'miejscowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'miejscowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'miejscowe'.
pacjenci,
Szukaj leków z wyrazem 'pacjenci'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'pacjenci'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'pacjenci'.
podpajeczynówkowe,
Szukaj leków z wyrazem 'podpajeczynówkowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'podpajeczynówkowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'podpajeczynówkowe'.
przewodowe,
Szukaj leków z wyrazem 'przewodowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przewodowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przewodowe'.
leczenie,
Szukaj leków z wyrazem 'leczenie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'leczenie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'leczenie'.
uspokojający,
Szukaj leków z wyrazem 'uspokojający'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'uspokojający'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'uspokojający'.
w,
Szukaj leków z wyrazem 'w'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'w'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'w'.
wątrobie,
Szukaj leków z wyrazem 'wątrobie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wątrobie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wątrobie'.
zewnątrzoponowe,
Szukaj leków z wyrazem 'zewnątrzoponowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zewnątrzoponowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zewnątrzoponowe'.
znieczulenie,
Szukaj leków z wyrazem 'znieczulenie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'znieczulenie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'znieczulenie'.
znieczulenie ogólne
Szukaj leków z wyrazem 'znieczulenie ogólne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'znieczulenie ogólne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'znieczulenie ogólne'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Diprivan
Plofed
Propofol 1% Fresenius
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Wprowadzenie i podtrzymanie znieczulenia ogólnego, tak zwany krótkie znieczulenia dożylne, całkowite znieczulenie dożylne (TIVA); jako lek uspokajający u pacjentów w oddziałach intensywnej terapii (na przykład w trakcie wentylacji respiratorem). Wykorzystanie propofolu może być kojarzone ze znieczuleniem miejscowym, przewodowym, zewnątrzoponowym, podpajęczynówkowym i z wieloma typami znieczulenia ogólnego. Był z powodzeniem służący u chorych zagrożonych hipertermią złośliwą (HM). Propofol może być służący jedynie poprzez lekarza wyszkolonego w dziedzinie anestezjologii albo intensywnej terapii.
Działanie
Krótko działający anestetyk dożylny. Po podaniu dożylnym skutkuje sen (strata przytomności); budzenie po pojedynczej dawce - po 4-6 min. Błyskawiczny start i krótki czas działania ułatwiają sterowanie głębokością znieczulenia. Przy stosowaniu we wlewie dożylnym stężenia we krwi w stanie stacjonarnym są proporcjonalne do szybkości wlewu. Po podaniu w bolusie skutkuje obniżenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego, bez istotnej zmiany częstości akcji serca, niewielkie pomniejszenie rzutu serca. Minimalizuje ciśnienie śródgałkowe, śródczaszkowe i metabolizm mózgu. W 98% wiąże się z białkami osocza. Charakteryzuje się trzyetapową farmakokinetyką (szybka dystrybucja o okresie półtrwania ok. 2-4 min, szybka eliminacja z okresem półtrwania 30-60 min i etap wolnego uwalniania ze słabo ukrwionych tkanek). Metabolizowany jest w wątrobie (powyżej 90%), nieczynne związki propofolu (glukuronian propofolu) i hydrochinon są wydalane z moczem. Nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie. Nie wykazuje znaczącego działania przeciwbólowego (w razie znieczulenia do zabiegu wskazane jest łączenie go z analgetykiem). Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, nie rozpuszcza się w wodzie.
Działania niepożądane
W fazie wprowadzenia do znieczulenia może powodować niewielkie symptomy pobudzenia (ruchy mimowolne, drżenia mięśniowe), hipotensję, spadek rzutu serca, bradykardię (lek nie ma działania wagolitycznego), hipowentylację albo krótkotrwały bezdech (nasilenie objawów zależy od środków podanych w premedykacji i zastosowanej dawki propofolu). Może również powodować: drgawki (u chorych na padaczkę może spowodować napad drgawek), opistotonus, niekiedy bóle głowy, nudności i gorączkę po zabiegu. Bardzo rzadko może powodować obrzęk płuc, symptomy anafilaktyczne (ze skurczem oskrzeli, rumieniem, hipotensją), ciężką bradykardię albo asystolię. Służący we wlewie do długotrwałej sedacji może powodować znaczącą hipotensję, powiększenie stężenia triglicerydów we krwi; w fazie odstawiania - pobudzenie. Niekiedy długookresowe wykorzystywanie skutkuje zmiany zabarwienia moczu. Przy podawaniu dożylnym skutkuje ból w miejscu wstrzyknięcia, rzadko zapalenia i zakrzepy naczyń żylnych. Zastosowany u rodzących może powodować depresję krążenia i oddechu u noworodka. Pomniejszenie miejscowego bólu przy wstrzykiwaniu leku można uzyskać mieszając 20 części propofolu z 1 częścią 0,5% albo 1% roztworu chlorowodorku lidokainy (bez konserwantów).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek albo substancje pomocnicze, ciąża (z wyjątkiem znieczulenia do przerwania ciąży), nie stosuje się w położnictwie, w momencie karmienia piersią, u dzieci do 3 r.ż. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u chorych wyniszczonych, z niewydolnością układu krążenia, oddechowego, wątroby, zaburzeniami pracy serca, hipowolemią, zaburzeniami metabolizmu lipidów, padaczką (ryzyko wystąpienia napadu drgawek), w starszym wieku. Nie stosować w znieczuleniu do elektrowstrząsów i w celu długotrwałej sedacji dzieci poniżej 16 r.ż.
Interakcje
Może być służący w znieczuleniach z użyciem podtlenku azotu, wziewnych środków anestetycznych, ketaminy, środków zwiotczających, analgetyków; po powszechnie służących lekach do premedykacji. Stężenie leku we krwi może się zwiększyć przy skojarzonym podawaniu fentanylu. Po premedykacji lekami działającymi depresyjnie na o.u.n. wymagana dawka propofolu może być pomniejszona, może również wystąpić bardziej nasilona hipotensja i spadek rzutu serca i silniejsze działanie depresyjne na o.u.n. Nie wykazano interakcji z lekami zwiotczającymi mięśnie poprzecznie prążkowane. Notowano przypadki leukoencefalopatii u chorych równocześnie leczonych cyklosporyną. Preparatu nie należy mieszać z żadnym innym środkiem poza 0,5% albo 1% lidokainą. W ustalonych rodzajach znieczulenia (na przykład TIVA) może być mieszany z alfentanylem. Przed podaniem wekuronium albo miwakurium poprzez ten sam zbiór należy go uprzednio przepłukać. Można podawać propofol poprzez łącznik z jednoczesnym wlewem płynów do wstrzyknięć: 5% glukozy, 5% glukozy z płynie Ringera buforowanym mleczanami, 5% glukozy w 0,45% NaCl, 5% glukozy w 0,2% NaCl, 0,9% NaCl, płynem Ringera buforowanym mleczanami. Do wlewów dla długotrwałej sedacji w OIOM można stosować roztwór rozcieńczony (maksymalnie 4:1, jest to 2 mg/ml) 5% glukozą w opakowaniach szklanych albo PCV. 1 ml propofolu zawiera ok. 0,1 g lipidów, co należy uwzględnić w bilansie, jeżeli chory otrzymuje lipidy z innych źródeł; u pacjentów z ryzykiem przeładowania tłuszczami zaleca się monitorowanie stężenia lipidów we krwi w trakcie stosowania propofolu.
Dawkowanie
Dorośli. Wprowadzenie do znieczulenia - dożylnie: 40 mg co 10 s aż do wystąpienia klinicznych objawów anestezji (sumarycznie zwykle 2-2,5 mg/kg m.c.). Kontynuacja znieczulenia - dożylnie w formie wstrzyknięć 25-50 mg powtarzanych okresowo przy obserwacji klinicznych objawów anestezji albo wlewu ciągłego ze ściśle określoną prędkością, zazwyczaj 4-12 mg/kg m.c./h. Zwykle przy utrzymującej się względnie stałej stymulacji bólowej początkowa dawka zostaje pomniejszona o 30-50% po ok. 10-15 min. W oddziałach intensywnej opieki medycznej w ciągłym wlewie kroplowym z szybkością dostosowaną do żądanego stopnia uspokojenia, zazwyczaj początkowo 0,3 mg/kg m.c./h zwiększaną etapowo po 0,3 mg/kg m.c./h aż do uzyskania należnego efektu. Zwykle dawka podtrzymująca wynosi 0,3-4,0 mg/kg m.c./h. Chorym premedykowanym (opioidami, benzodiazepinami), w podeszłym wieku, powiększonym ryzykiem znieczulenia (ASA>2°) podaje się mniejsze dawki. Nie poleca się znieczulania i podtrzymywania sedacji sposobem powtarzanych bolusów u chorych w podeszłym wieku i ryzykiem ASA>2°. Dzieci: wprowadzenie do znieczulenia - dawka powinna być dobrana w pojedynkę, u większości dzieci ponad 8 r.ż. wystarcza dawka ok. 2,5 mg/kg m.c. U dzieci młodszych dawka może być większa, u dzieci zakwalifikowanych do 3° i 4° w skali ASA zaleca się mniejsze dawki. Kontynuacja znieczulenia wymaga indywidualizacji dawek podawanych we wstrzyknięciach albo w ciągłym wlewie kroplowym zwykle z szybkością 9-15 mg/kg m.c./h.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża jest zdecydowanym przeciwskazaniem dla stosowania tego leku (z wyjątkiem znieczulenia w celu przerwania ciąży), abbofolu nie stosuje się w położnictwie, w momencie karmienia piersią i u dzieci do 3. roku życia.
Uwagi
Po podaniu dożylnym determinuje snem (strata przytomności); budzenie po pojedynczej dawce -następuje pośrodku 4-6 min. Błyskawiczny start i krótki czas działania ułatwiają sterowanie głębokością znieczulenia. Lek służący jest wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.
Podobne leki
Diprivan
Plofed
Propofol 1% Fresenius

Działanie: Abbofol

Definicja Astmopent:
Co to jest leku: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Wiadomości o leku: Substancje czynne: siarczan orcyprenaliny (Orciprenaline sulphate) aerozol 0,75 mg/dawkę 400 dawek - 20 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych abbofol co znaczy.
Definicja Akneroxid L:
Co to jest Producent leku: Boots Healthcare International Wiadomości o leku: Substancje czynne: nadtlenek benzoilu (Benzoyl peroxide) żel 50 mg/g tuba 50 g, --,-- zł płyn do stos. na skórę 40 mg/g but. 100 g abbofol krzyżówka.
Definicja Albumina Ludzka 5% Do Stosowania Dożylnego:
Co to jest do stosowania dożylnego Producent leku: Biomed-Warszawa Wiadomości o leku: Substancje czynne: ludzka albumina osocza (Albumin human) roztwór do wlewu doż. 50 mg/ml flakon 100 ml, --,-- zł roztwór do abbofol co to jest.
Definicja Acidum E-Aminocapronicum:
Co to jest aminocapronicum Producent leku: Ziołolek Wiadomości o leku: Substancje czynne: kwas epsilon-aminokapronowy (Aminocaproic acid) proszek doustny 1 g/g 100 g, --,-- zł granulat 500 mg/g 100 g, --,-- zł abbofol słownik.
Definicja Asmag B:
Co to jest leku: Farmapol Wiadomości o leku: Substancje czynne: wodoroasparaginian magnezu (Magnesium hydroaspartate)pirydoksyna (Pyridoxine) tabl. 50 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów abbofol czym jest.

Informacje Abbofol znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Abbofol, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Abbofol, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: