Do czego jest Acurenal lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: chinapryl (Quinapril) tabl.

Czy pomocne?

Lek Acurenal

Lekarstwo ACURENAL: Acurenal
Producent leku:
ICN Polfa Rzeszów
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
chinapryl (Quinapril)
tabl. powl. 20 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 10 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 5 mg 30 szt.,
--,-- zł
Nadciśnienie tętnicze
Przejdź do dolegliwości 'Nadciśnienie tętnicze'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Nadciśnienie tętnicze'.
chinapryl,
Szukaj leków z wyrazem 'chinapryl'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'chinapryl'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'chinapryl'.
glikozydy,
Szukaj leków z wyrazem 'glikozydy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'glikozydy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'glikozydy'.
leczenie,
Szukaj leków z wyrazem 'leczenie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'leczenie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'leczenie'.
leki,
Szukaj leków z wyrazem 'leki'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'leki'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'leki'.
moczopędne,
Szukaj leków z wyrazem 'moczopędne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'moczopędne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'moczopędne'.
monoterapia,
Szukaj leków z wyrazem 'monoterapia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'monoterapia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'monoterapia'.
nadciśnienie,
Szukaj leków z wyrazem 'nadciśnienie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nadciśnienie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nadciśnienie'.
naparstnicy,
Szukaj leków z wyrazem 'naparstnicy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'naparstnicy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'naparstnicy'.
niewydolność serca,
Szukaj leków z wyrazem 'niewydolność serca'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'niewydolność serca'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'niewydolność serca'.
samoistne,
Szukaj leków z wyrazem 'samoistne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'samoistne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'samoistne'.
skojarzone,
Szukaj leków z wyrazem 'skojarzone'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'skojarzone'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'skojarzone'.
tętnicze,
Szukaj leków z wyrazem 'tętnicze'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'tętnicze'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'tętnicze'.
tiazydowe,
Szukaj leków z wyrazem 'tiazydowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'tiazydowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'tiazydowe'.
zastoinowa
Szukaj leków z wyrazem 'zastoinowa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zastoinowa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zastoinowa'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Accupro
Accuzide
AprilGen
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Nadciśnienie tętnicze samoistne - w monoterapii albo w leczeniu skojarzonym z tiazydowymi lekami moczopędnymi. Zastoinowa niewydolność serca - w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i (albo) glikozydami naparstnicy (rozpoczęcie leczenia zastoinowej niewydolności serca powinno zawsze odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską).
Działanie
Chinapryl jest metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu - chinaprylatu, który jest inhibitorem enzymu przekształcającego angiotensynę I w angiotensynę II (inhibitor konwertazy angiotensyny ACE). Konwertaza angiotensyny katalizuje przemianę angiotensyny I w angiotensynę II, która skutkuje zwężenie naczyń krwionośnych i powiększenie ciśnienia krwi. Chinaprylat skutkuje pomniejszenie stężenia angiotensyny II, aldosteronu, katecholamin, argininy i wazopresyny w osoczu i tkankach, z kolei powiększenie stężenia kinin, powiększenie stężenia prostaglandyn o działaniu rozszerzającym naczynia. Pomniejszenie wydzielania aldosteronu poprzez chinaprylat skutkuje wzmożone wydzielanie sodu z moczem i zatrzymanie potasu w organizmie. Minimalizuje naczyniowy opór obwodowy i obniża ciśnienie tętnicze, ciśnienie w tętnicy płucnej, obciążenie wstępne, obciążenie następcze, powiększa objętość wyrzutową, powiększa przepływ krwi poprzez nerki, powiększa wartość parametru sercowego. Po podaniu doustnym chinapryl wchłania się z przewodu pokarmowego w ok. 60%. Osiąga max. stężenie we krwi (proporcjonalne do podanej dawki) pośrodku 1 h od podania. Chinaprylat osiąga max. stężenie we krwi po 2 h od podania. W trakcie wielokrotnego podawania dawek stężenie chinaprylu i chinaprylatu stabilizuje się w 2. albo 3. dniu terapii. Chinapryl i chinaprylat wiążą się z białkami osocza w ok. 97%. Po wchłonięciu chinapryl metabolizowany jest w wątrobie do aktywnego metabolitu - chinaprylatu. Moment półtrwania w fazie eliminacji chinaprylu wynosi ok. 1 h, a chinaprylatu - ok. 2 h. Ok. 60% dawki chinaprylu jest wydalane z moczem, a pozostała część z kałem.
Działania niepożądane
Przeważnie występują: ból i zawroty głowy, nieżyt błony śluzowej nosa, kaszel, infekcje górnych dróg oddechowych, uczucie zmęczenia, nudności i wymioty. Innymi symptomami, znacząco rzadziej występującymi są: niestrawność, bóle mięśniowe, ból w klatce piersiowej, bóle brzucha, biegunka, bóle pleców, zapalenie zatok, bezsenność, parestezje, nerwowość, osłabienie, zapalenie gardła, niedociśnienie tętnicze, kołatanie serca, wzdęcie, depresja, świąd, wysypka skórna, impotencja, obrzęk naczynioruchowy, bóle stawów, niedowidzenie. Ponadto rzadko mogą wystąpić: reakcje rzekomoanafilaktyczne, tachykardia, omdlenie, zawał serca, przemijające napady niedokrwienne mózgu, krwotoki mózgowe, duszność, zapalenie języka, zapalenie oskrzeli i skurcz oskrzeli, zaparcia, suchość błon śluzowych j. ustnej, żółtaczka zastoinowa, zapalenie wątroby i niedrożność jelita, zapalenie trzustki, pokrzywka, rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, martwica naskórka, łuszczycopodobne zmiany skórne, wypadanie włosów, zaburzenia równowagi, stan splątania, szumy uszne, zaburzenia widzenia i smaku. Może wystąpić hiperkaliemia (szczególnie w razie niewydolności nerek), powiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, pomniejszenie hematokrytu, liczby płytek krwi i leukocytów, a również powiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi. Odnotowano pojedyncze przypadki agranulocytozy i neutropenii i niedokrwistości hemolitycznej u pacjentów z wrodzonym niedoborem G-6-PD.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na chinapryl albo pozostałe składniki preparatu. Ciąża i moment karmienia piersią. Obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie, związany z wcześniejszym stosowaniem inhibitorów ACE. Dziedziczny albo idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy.
Interakcje
Na skutek zawartości w preparacie węglanu magnezu, minimalizuje się wchłanianie tetracyklin o 28-37% - nie zaleca się stosowania równocześnie preparatu z tetracyklinami albo innymi lekami wykazującymi interakcje z magnezem. U pacjentów przyjmujących leki moczopędne, po włączeniu do terapii chinaprylu może wystąpić nadmierne obniżenie ciśnienia krwi - sukces ten można efektywnie zmniejszyć odstawiając na kilka dni leki moczopędne albo zwiększając spożycie soli przed rozpoczęciem stosowania chinaprylu. W trakcie jednoczesnego stosowania chinaprylu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas (na przykład spironolakton, triamteren, amiloryd), preparatami potasu albo zamiennikami soli kuchennej zawierającymi potas należy zachować ostrożność i kontrolować stężenie potasu we krwi. W leczeniu skojarzonym, chinapryl może zmniejszyć utratę potasu wywołaną przyjmowaniem tiazydowych leków moczopędnych. Jednoczesne wykorzystywanie chinaprylu i litu może prowadzić do wystąpienia objawów zatrucia litem, spowodowanym zwiększeniem stężenia litu we krwi - należy zachować szczególną ostrożność w trakcie podawania obu leków równocześnie i regularnie kontrolować stężenie litu we krwi. Środki znieczulenia ogólnego obniżające ciśnienie krwi mogą powodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Propranolol albo cymetydyna po podaniu wielokrotnych dawek nie wpływają na farmakokinetykę pojedynczych dawek chinaprylu. Nie odnotowano znaczącego wpływu chinaprylu, stosowanego 2 razy na dobę, na działanie przeciwzakrzepowe pojedynczej dawki warfaryny. Chinapryl nie wpływa na farmakokinetykę digoksyny. Nie stwierdzono farmakokinetycznych interakcji między pojedynczymi dawkami chinaprylu i hydrochlorotiazydu w trakcie jednoczesnego stosowania. Leki z gatunku NLPZ, zmniejszające syntezę prostaglandyn, osłabiają działanie inhibitorów ACE. Allopurynol, cytostatyki i leki immunosupresyjne, kortykosteroidy służące ogólnie albo prokainamid równocześnie służące z inhibitorami ACE mogą wywołać leukopenię. Alkohol, barbiturany albo narkotyki służące równocześnie z chinaprylem mogą nasilić hipotonię ortostatyczną. Inne leki zmniejszające ciśnienie krwi służące równocześnie z chinaprylem mogą nasilić jego działanie przeciwnadciśnieniowe. Leki zobojętniające mogą zmniejszać biodostępność preparatu. W razie jednoczesnego stosowania leków przeciwcukrzycowych (insuliny albo doustnych leków hipoglikemizujących) z chinaprylem należy dostosować ich dawkowanie.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli. Nadciśnienie tętnicze samoistne. Monoterapia: rekomendowana dawka początkowa wynosi 10 mg raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta, dawkę można etapowo zwiększać (przez podwojenie, uwzględniając czas wymagany do dostosowania dawki), do dawki podtrzymującej 20-40 mg na dobę w 1-2 dawkach. Zmiany dawkowania należy dokonywać w odstępach 4-tygodniowych. U większości pacjentów uzyskuje się długotrwałą kontrolę ciśnienia krwi, stosując preparat raz na dobę. U pacjentów stosowano max. dawki chinaprylu do 80 mg na dobę. Leczenie skojarzone z lekami moczopędnymi: rekomendowana początkowa dawka chinaprylu wynosi 5 mg. Następnie dawkę należy etapowo zwiększać (jak opisano ponad) w celu uzyskania optymalnego działania terapeutycznego. Zastoinowa niewydolność serca (w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i (albo) glikozydami naparstnicy): rekomendowana dawka początkowa wynosi 2,5 mg raz albo 2 razy na dobę. Po podaniu preparatu pacjent powinien być ściśle kontrolowany w kierunku wystąpienia objawów niedociśnienia tętniczego. Następnie, jeśli dawka początkowa jest dobrze tolerowana, dawkę należy etapowo zwiększać do dawki skutecznej (do 40 mg na dobę), podawanej jednokrotnie albo w 2 równych dawkach, w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i (albo) glikozydami naparstnicy. Zwykle w leczeniu skojarzonym działanie terapeutyczne utrzymuje się w trakcie stosowania dawek 10-20 mg na dobę. W leczeniu ciężkiej albo niestabilnej zastoinowej niewydolności serca podawanie preparatu powinno być rozpoczynane zawsze w szpitalu, pod ścisłą kontrolą medyczną. Inni pacjenci należący do ekipy dużego ryzyka, u których leczenie należy zaczynać w szpitalu, to: pacjenci przyjmujący spore dawki diuretyków pętlowych (na przykład >80 mg furosemidu) albo pacjenci stosujący równocześnie kilka leków moczopędnych, z hipowolemią, z hiponatremią albo ze skurczowym ciśnieniem krwi < 90 mm Hg, pacjenci przyjmujący spore dawki leków rozszerzających naczynia, ze stężeniem kreatyniny we krwi >150 µmol/l i pacjenci w wieku 70 lat i starsi.U pacjentów z zaburzeniem czynności nerek przy klirensie kreatyniny 30-60 ml/min max. rekomendowana dawka początkowa wynosi 5 mg; przy klirensie 10-30 ml/min - 2,5 mg. Jeśli dawka początkowa jest dobrze tolerowana i nie występują symptomy niedociśnienia tętniczego albo istotnego zaburzenia czynności nerek, dawkę można zwiększać w odstępach tygodniowych, do czasu wystąpienia oczekiwanego działania leczniczego. U osób w podeszłym wieku rekomendowana dawka początkowa wynosi 2,5 mg raz na dobę, którą następnie można zwiększyć w zależności od działania terapeutycznego.Preparat można przyjmować niezależnie od posiłku; preparat należy przyjmować często o tej samej porze.
Ciąża i karmienie piersią
Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią. Przyjmowanie leku w II i III trymestrze ciąży skutkuje toksyczne działanie na płód (niewydolność nerek, hipoplazję czaszki i (albo) śmierć płodu).
Uwagi
Preparat nie powinien być służący u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa albo zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Nie należy stosować preparatu u pacjentów z ważnym klinicznie zwężeniem zastawki dwudzielnej, zwężeniem zastawki aortalnej albo z innymi utrudnieniami odpływu krwi z lewej komory serca. U pacjentów dializowanych z użyciem błon dializacyjnych o dużej przepuszczalności (poliakrylonitrylowych na przykład „AN69”) istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji rzekomoanafilaktycznych - należy rozważyć wykorzystanie leku przeciwnadciśnieniowego z innej ekipy albo błon dializacyjnych innego rodzaju. U pacjentów wymagających leczenia odczulającego jadem owadów błonkoskrzydłych albo poddawanych zabiegowi LDL-aferezy z użyciem siarczanu dekstranu zaleca się tymczasowe przerwanie podawania inhibitorów ACE z racji na ryzyko wystąpienia zagrażających życiu reakcji rzekomoanafilaktycznych. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, niewydolnością wątroby albo postępującą chorobą tego narządu, z nadciśnieniem tętniczym i z obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych albo zwężeniem tętnicy jedynej nerki, u chorych odwodnionych w konsekwencji wcześniejszego leczenia lekami moczopędnymi, stosowania diety ubogosodowej albo dializy, biegunki, wymiotów albo jeżeli występuje ciężkie nadciśnienie reninozależne, u osób z kolagenozą naczyń, u pacjentów z cukrzycą, u pacjentów poddawanych sporym zabiegom chirurgicznym albo w czasie znieczulenia środkami powodującymi niedociśnienie tętnicze i u osób w podeszłym wieku. U pacjentów z ciężką niewydolnością serca, u których czynność nerek może zależeć od aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron, leczenie inhibitorami ACE, w tym chinaprylem, może być powiązane z oligurią i (albo) postępującą azotemią i niekiedy ciężką niewydolnością nerek, a nawet śmiercią. Nie ma doświadczeń dotyczących stosowania chinaprylu u pacjentów po ostatnio przebytym przeszczepieniu nerki - leczenie chinaprylem nie jest rekomendowana. U pacjentów z pierwotnym hiperaldosteronizmem leczenie lekami przeciwnadciśnieniowymi działającymi poprzez układ renina-angiotensyna-aldosteron jest nieskuteczne - nie zaleca się stosowania inhibitorów ACE u tych pacjentów. Z racji na ryzyko hiperkaliemii, ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek, cukrzycą, równocześnie stosujących leki moczopędne oszczędzające potas i (albo) preparaty potasu i (albo) zamienniki soli kuchennej zawierające potas. Brak wystarczających danych pozwalających na ustalenie specjalnych wskazań dotyczących stosowania chinaprylu u pacjentów hemodializowanych na skutek ciężkiej niewydolności nerek. Odnotowano przypadki obrzęku naczynioruchowego jelit u pacjentów leczonych inhibitorami ACE. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci, bo nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania w tej ekipie pacjentów.
Podobne leki
Accupro
Accuzide
AprilGen

Działanie: Acurenal

Definicja Albothyl:
Co to jest leku: Altana Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: polikrezulen (Policresulen) globulki dopochwowe 90 mg 6 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. albothyl, Szukaj leków z wyrazem &# acurenal co znaczy.
Definicja Agapurin 600 Retard:
Co to jest Producent leku: Zentiva Wiadomości o leku: Substancje czynne: pentoksyfilina (Pentoxifylline) tabl. o przedł. uwalnianiu 400 mg 20 szt., --,-- zł tabl. o przedł. uwalnianiu 600 mg 20 szt., --,-- zł acurenal krzyżówka.
Definicja Amitriptylinum:
Co to jest Producent leku: ICN Polfa Rzeszów Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek amitryptyliny (Amitriptyline hydrochloride) draż. 25 mg 60 szt., --,-- zł draż. 10 mg 60 szt., --,-- zł Depresja acurenal co to jest.
Definicja Aminofilina - Czopki Pediatryczne:
Co to jest czopki pediatryczne Producent leku: Farmjug Wiadomości o leku: Substancje czynne: aminofilina (Aminophylline) czopki doodbytnicze 50 mg 10 szt., --,-- zł czopki doodbytnicze 100 mg 10 szt., --,-- zł acurenal słownik.
Definicja Alitol:
Co to jest leku: Krka Wiadomości o leku: Substancje czynne: olejek czosnku pospolitego (Allium sativum oil) kaps. 270 mg 48 szt., --,-- zł Dolegliwości zakaźne (infekcyjne), Przejdź do dolegliwości ' acurenal czym jest.

Informacje Acurenal znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Acurenal, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Acurenal, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: