Do czego jest Aerrane lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: izofluran (Isoflurane) płyn do.

Czy pomocne?

Lek Aerrane

Lekarstwo AERRANE: Aerrane
Producent leku:
Baxter
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
izofluran (Isoflurane)
płyn do anestezji wziewnej but. 100 ml,
--,-- zł
płyn do anestezji wziewnej but. 250 ml,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
aerrane,
Szukaj leków z wyrazem 'aerrane'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'aerrane'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'aerrane'.
anestetyk,
Szukaj leków z wyrazem 'anestetyk'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'anestetyk'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'anestetyk'.
anestezjologia,
Szukaj leków z wyrazem 'anestezjologia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'anestezjologia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'anestezjologia'.
automatycznych,
Szukaj leków z wyrazem 'automatycznych'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'automatycznych'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'automatycznych'.
bólu,
Szukaj leków z wyrazem 'bólu'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'bólu'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'bólu'.
izofluran,
Szukaj leków z wyrazem 'izofluran'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'izofluran'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'izofluran'.
mięśniowe,
Szukaj leków z wyrazem 'mięśniowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'mięśniowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'mięśniowe'.
modyfikacja,
Szukaj leków z wyrazem 'modyfikacja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'modyfikacja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'modyfikacja'.
mózgowy,
Szukaj leków z wyrazem 'mózgowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'mózgowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'mózgowy'.
napięcie,
Szukaj leków z wyrazem 'napięcie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napięcie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napięcie'.
odruchów,
Szukaj leków z wyrazem 'odruchów'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'odruchów'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'odruchów'.
ogólne,
Szukaj leków z wyrazem 'ogólne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'ogólne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'ogólne'.
przepływ,
Szukaj leków z wyrazem 'przepływ'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przepływ'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przepływ'.
świadomość,
Szukaj leków z wyrazem 'świadomość'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'świadomość'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'świadomość'.
strata,
Szukaj leków z wyrazem 'strata'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'strata'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'strata'.
wziewne,
Szukaj leków z wyrazem 'wziewne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wziewne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wziewne'.
wziewny,
Szukaj leków z wyrazem 'wziewny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wziewny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wziewny'.
znieczulenie,
Szukaj leków z wyrazem 'znieczulenie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'znieczulenie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'znieczulenie'.
zniesienie,
Szukaj leków z wyrazem 'zniesienie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zniesienie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zniesienie'.
zwiększanie
Szukaj leków z wyrazem 'zwiększanie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zwiększanie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zwiększanie'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Forane
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Wziewne znieczulenie ogólne.
Działanie
Anestetyk wziewny z gatunku pochodnych halogenowych eteru metylowo-etylowego. Wywołuje zależną od dawki przemijającą utratę świadomości, zniesienie bólu, modyfikację odruchów autonomicznych, hamowanie czynności układu oddechowego i krążenia. Współczynniki rozdziału krew/gaz dla izofluranu wynosi 1,4. Pozwala na wprowadzenie do znieczulenia pośrodku 7-10 min., względnie szybkie budzenie i powrót świadomości. Na układ oddechowy działa drażniąco (przy wprowadzeniu wziewnym poprzez maskę może wyzwolić kurcz krtani), skutkuje mocną depresję oddechową; umiarkowanie stymuluje wydzielanie śliny i wydzieliny drzewa oskrzelowego; osłabia odruchy krtaniowe i gardłowe. Zależnie od dawki hamuje oddychanie poprzez pomniejszenie objętości oddechowej przy niezmienionej albo nieznacznie zwiększonej częstości oddechów. Wpływa na układ krążenia proporcjonalnie do użytych stężeń: minimalizuje naczyniowy opór obwodowy, skutkuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, nie wymienia albo przyspiesza akcję serca, nie skutkuje bradykardii. Na modelach zwierzęcych w niektórych sytuacjach obserwowano rozkurcz naczyń wieńcowych i zespół podkradania wieńcowego z obszarów o upośledzonej perfuzji. Dotychczasowe badania kliniczne nie potwierdziły występowania u ludzi zespołu podkradania wieńcowego ani niedokrwienia mięśnia sercowego u pacjentów z chorobą wieńcową w następstwie stosowania izofluranu. Powiększa przepływ mózgowy. Minimalizuje napięcie mięśniowe. Jest wydalany z organizmu z powietrzem wydechowym, w minimalnym stopniu metabolizowany w organizmie, między innymi do kwasu trójfluorooctowego. Średnie stężenie fluorków nieorganicznych we krwi w trakcie stosowania izofluranu wynosi 3-4 mmol/l.
Działania niepożądane
Lek skutkuje depresję układu oddechowego (proporcjonalnie do głębokości znieczulenia) - powinien być służący z oddechem kontrolowanym. Może wyzwalać kaszel albo kurcz głośni przy wprowadzeniu do znieczulenia. Obniża ciśnienie tętnicze. Regularnie (>1/100) może powodować: kaszel, zaburzenia rytmu serca, hipotensję, hiperglikemię, powiększenie stężenia kreatyniny we krwi, retencję bromsulftaleiny, pomniejszenie stężenia cholesterolu i aktywności fosfatazy alkalicznej, dreszcze. Z częstością <1/100 ->1/1000 notowano wymioty i nudności. Rzadko (<1/1000) może powodować pooperacyjną niedrożność jelit, zaburzenia czynności wątroby, żółtaczkę, hipertermię złośliwą, skurcz krtani, skurcz oskrzeli.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na halogenowe środki zniczulające. Zagrożenie zespołem hipertermii złośliwej (HM w wywiadzie, znana albo podejrzewana skłonność genetyczna do HM). Zaburzenia czynności wątroby (marskość, wirusowe zapalenie albo inne dolegliwości wątroby), żółtaczka, gorączka niewyjaśnionego pochodzenia, leukocytoza albo eozynofilia występująca po uprzednim stosowaniu anestetyków halogenowych. Nieleczona niewydolność krążenia.
Interakcje
Nie stosować równocześnie z nieselektywnymi inhibitorami MAO z racji na ryzyko wystąpienia przełomu - inhibitory MAO należy odstawić minimum 15 dni przed planowanym znieczuleniem. Nie zaleca się jednoczesnego z izofluranem stosowania b-sympatykomimetyków (izoprenalina) i a- i b-sympatykomimetyków (adrenalina, noradrenalina) z racji na ryzyko wystąpienia poważnych komorowych zaburzeń rytmu i tachyarytmii. Wykorzystanie b-adrenolityków jednoczesne z izofluranem wiąże się z ryzykiem zablokowania kompensacyjnego systemu sercowo-naczyniowego i nasilenia ujemnego efektu inotropowego. Przyjmuje się, iż leki zawierające b-adrenolityki nie muszą być odstawione przed znieczuleniem, lecz należy unikać gwałtownego zmniejszania ich dawki. Izoniazyd - powiększa się ryzyko jego toksycznego działania na wątrobę i powiększenia tworzenia toksycznych metabolitów izoniazydu - izoniazyd należy odstawić 7 dni przed znieczuleniem i można wznowić jego podawanie 15 dni po znieczuleniu. Adrenalina - podawana także miejscowo (na przykład podskórnie, dodziąsłowo, celem pomniejszenia krwawienia) powinna być użyta w mniejszej dawce (u dorosłych: 0,1 mg/10 min albo 0,3 mg/h) z racji na ryzyko wystąpienia poważnych komorowych zaburzeń rytmu. Sympatykomimetyki o działaniu pośrednim (amfetamina, efedryna i ich pochodne, psychostymulanty, leki zmniejszające łaknienie) - zaleca się odstawienie tych leków kilka dni przed znieczuleniem. Antagoniści wapnia zwiększają ryzyko hipotensji. Izofluran nasila działanie środków zwiotczających mięśnie - zaleca się pomniejszenie (o 50-66%) dawek tych leków. U pacjentów otrzymujących opioidy, benzodiazepiny, leki uspokajające należy zmniejszyć dawkę izofluranu i zachować ostrożność z racji na nasilone hamowanie ośrodka oddechowego.
Dawkowanie
Do wprowadzenia do znieczulenia: początkowo 0,5% obj., następnie 1,3-3,0% obj. Podtrzymanie znieczulenia: 0,5-2,5% obj. z N2O albo 1,0-3,5% obj. z czystym tlenem (w zależności od rodzaju znieczulenia); u osób w podeszłym wieku należy stosować mniejsze stężenia izofluranu. Min. stężenia pęcherzykowe (MAC) zmieniają się wspólnie z wiekiem: noworodki -1,6%, niemowlęta 1-6 mies. - 1,87%, niemowlęta 7-12 mies. - 1,8%, dzieci 1-2 lata - 1,6%, 3-5 lat - 1,62%, 6-10 lat - 1,4%, 10-15 lat - 1,16%; dorośli w wieku 26 +/- 4 - 1,28%, 44 +/- 7 - 1,15%, 64 +/- 5 - 1,05% (podano wartości w czystym tlenie). W fazie wybudzania - po zamknięciu parownika należy wentylować pacjenta czystym tlenem do czasu obudzenia.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży - kat. C. Brak dostatecznych badań klinicznych dotyczących stosowania izofluranu u kobiet ciężarnych. Lek należy stosować jedynie w razie, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Nie ma wystarczających danych do zalecania stosowania izofluranu w położnictwie, poza stosowaniem do cięcia cesarskiego. Karmienie piersią należy przerwać na 12-24 h po wybudzeniu ze znieczulenia z użyciem izofluranu.
Uwagi
Może być służący jedynie poprzez osoby wyszkolone w anestezjologii ze specjalnie wyskalowanych parowników dla izofluranu, z zabezpieczeniem w sprzęt i leki do resuscytacji, utrzymywania drożności dróg oddechowych, prowadzenia oddechu kontrolowanego z tlenem. Sukces hamowania ośrodka oddechowego jest nasilony jeżeli stosowano do premedykacji albo w trakcie znieczulenia analgetyki opioidowe albo inne leki blokujące ośrodek oddechowy. Ostrożnie stosować u pacjentów z miastenią i innymi chorobami złącza nerwowo-mięśniowego. W operacjach neurochirurgicznych stosować wyłącznie z oddechem kontrolowanym. Ostrożnie i w pomniejszonych stężeniach stosować u pacjentów z hipotensją, hipowolemią, w niedobrym stanie ogólnym. Wykorzystywanie izofluranu w powtarzanych znieczuleniach w krótkim odstępie czasu powinno być rozważane z sporą ostrożnością.
Podobne leki
Forane

Działanie: Aerrane

Definicja Alexan:
Co to jest leku: Ebewe Wiadomości o leku: Substancje czynne: cytarabina (Cytarabine) roztwór do wlewu doż. 500 mg/10 ml 1 fiolka 10 ml, --,-- zł roztwór do wstrz. 100 mg/5 ml 10 fiolek 5 ml, --,-- zł roztwór do aerrane co znaczy.
Definicja Acenol Cum Coffeino:
Co to jest Coffeino Producent leku: Galena Wiadomości o leku: Substancje czynne: kofeino-sodowy benzoesan (Caffeine sodium benzoate)acetaminofen (paracetamol) (Paracetamol) tabl. 20 szt., --,-- zł Dolegliwość aerrane krzyżówka.
Definicja Alveofact:
Co to jest leku: Boehringer Ingelheim Wiadomości o leku: Substancje czynne: beraktant (Beractant) zawiesina do wprow. do tchawicy 50 mg/1,2 ml 1 fiolka 1,2 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie aerrane co to jest.
Definicja Aromasin:
Co to jest leku: Pfizer Wiadomości o leku: Substancje czynne: eksemestan (Exemestane) tabl. powl. 25 mg 30 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg stopnia aerrane słownik.
Definicja Allergodil:
Co to jest Producent leku: Viatris Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek azelastyny (Azelastine hydrochloride) aerozol do nosa, roztwór 0,1% 1 but. 10 ml, --,-- zł Alergia, Przejdź do dolegliwości aerrane czym jest.

Informacje Aerrane znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Aerrane, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Aerrane, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: