Do czego jest Alkeran lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: melfalan (Melphalan) tabl.

Czy pomocne?

Lek Alkeran

Lekarstwo ALKERAN: Alkeran
Producent leku:
GlaxoSmithKline Export
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
melfalan (Melphalan)
tabl. powl. 2 mg 25 szt.,
--,-- zł
Dolegliwości skóry,
Przejdź do dolegliwości 'dolegliwości skóry'.
Szukaj leków na tę chorobę 'dolegliwości skóry'.
Czerwienica prawdziwa (polycyfhaemia vera - PV),
Przejdź do dolegliwości 'Czerwienica prawdziwa (polycyfhaemia vera - PV)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Czerwienica prawdziwa (polycyfhaemia vera - PV)'.
Szpiczak mnogi
Przejdź do dolegliwości 'Szpiczak mnogi'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Szpiczak mnogi'.
alkeran,
Szukaj leków z wyrazem 'alkeran'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'alkeran'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'alkeran'.
alkilujący,
Szukaj leków z wyrazem 'alkilujący'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'alkilujący'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'alkilujący'.
czerwienica,
Szukaj leków z wyrazem 'czerwienica'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'czerwienica'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'czerwienica'.
dwufunkcyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'dwufunkcyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'dwufunkcyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'dwufunkcyjny'.
gruczolakorak,
Szukaj leków z wyrazem 'gruczolakorak'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'gruczolakorak'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'gruczolakorak'.
jajnika,
Szukaj leków z wyrazem 'jajnika'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'jajnika'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'jajnika'.
melfalan,
Szukaj leków z wyrazem 'melfalan'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'melfalan'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'melfalan'.
mnogi,
Szukaj leków z wyrazem 'mnogi'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'mnogi'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'mnogi'.
piersi,
Szukaj leków z wyrazem 'piersi'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'piersi'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'piersi'.
polycyfhaemia,
Szukaj leków z wyrazem 'polycyfhaemia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'polycyfhaemia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'polycyfhaemia'.
powlekane,
Szukaj leków z wyrazem 'powlekane'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'powlekane'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'powlekane'.
prawdziwa,
Szukaj leków z wyrazem 'prawdziwa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'prawdziwa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'prawdziwa'.
pv,
Szukaj leków z wyrazem 'pv'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'pv'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'pv'.
rak,
Szukaj leków z wyrazem 'rak'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'rak'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'rak'.
stadia,
Szukaj leków z wyrazem 'stadia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stadia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stadia'.
szpiczak,
Szukaj leków z wyrazem 'szpiczak'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'szpiczak'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'szpiczak'.
tabletki,
Szukaj leków z wyrazem 'tabletki'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'tabletki'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'tabletki'.
vera,
Szukaj leków z wyrazem 'vera'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'vera'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'vera'.
zaawansowane,
Szukaj leków z wyrazem 'zaawansowane'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaawansowane'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaawansowane'.
związek
Szukaj leków z wyrazem 'związek'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'związek'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'związek'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Preparat jest wskazany w leczeniu szpiczaka mnogiego, zaawansowanych stadiów gruczolakoraka jajnika. Preparat może być służący w leczeniu: raka piersi, czerwienicy prawdziwej.
Działanie
Melfalan jest dwufunkcyjnym związkiem alkilującym. Po podaniu doustnym wchłanianie melfalanu waha się w szerokich granicach. Średnia bezwzględna biodostępność melfalanu wynosi 56±27%. Średni moment półtrwania leku w osoczu wynosi 90±57 min., a po upływie 24 h w moczu stwierdza się występowanie 11% podanej dawki. Podawanie preparatu bezpośrednio po posiłku opóźnia wystąpienie maksymalnego stężenia w osoczu.
Działania niepożądane
Przeważnie mielotoksyczność, prowadząca do leukopenii i małopłytkowości. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, rzadko zapalenie błony śluzowej j. ustnej. Sporadycznie reakcje nadwrażliwości: pokrzywka, obrzęk, wysypka skórna, wstrząs anafilaktyczny. Preparat hamuje czynność jajników u kobiet przed okresem menopauzy, co przejawia się brakiem miesiączki u znacznej liczby tych pacjentek. Sporadycznie występowała wysypka grudkowo-plamista i świąd skóry. Opisywano przypadki śródmiąższowego zapalenia płuc i zwłóknienia płuc i kazuistyczne opisy niedokrwistości hemolitycznej. Łysienie występuje wyjątkowo rzadko przy standardowym dawkowaniu. Ponadto mogą wystąpić: zaburzenia wątrobowe z nieprawidłowymi wartościami testów wątrobowych, zapaleniem wątroby i żółtaczką, przemijające powiększenie stężenia mocznika we krwi w startowym okresie terapii melfalanem chorych na szpiczaka mnogiego z uszkodzeniem nerek. Melfalan jest związkiem mutagennym. Istnieją doniesienia o występowaniu ostrej białaczki po stosowaniu długotrwałego leczenia melfalanem i takich chorób, jak: skrobiawica, czerniak złośliwy, szpiczak mnogi, makroglobulinemia, zespół zimnych aglutynin i rak jajnika. Istnieje sposobność działania teratogennego. Nie można wykluczyć możliwości powodowania poprzez melfalan czasowej albo trwałej niepłodności u mężczyzn.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na melfalan.
Interakcje
Kwas nalidyksowy służący wraz z sporymi dożylnymi dawkami melfalanu może spowodować u dzieci śmierć na skutek krwotocznego zapalenia jelita grubego. U pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego, którym podawano dożylnie melfalanem i którzy następnie otrzymywali cyklosporynę obserwowano niewydolności nerek.
Dawkowanie
Preparat powinien być służący wyłącznie poprzez lekarzy posiadających doświadczenie w leczeniu nowotworów tego rodzaju związkami. Osiągnięcie potencjalnie terapeutycznego stężenia leku w osoczu może wymagać ostrożnego zwiększania dawki aż do wystąpienia objawów zahamowania czynności szpiku kostnego.Doustnie. Szpiczak mnogi: na skutek stosowania wielu schematów leczenia, w celu uzyskania szczegółowej informacji należy używać z danych znajdujących się w specjalistycznym piśmiennictwie naukowym; podawanie melfalanu w skojarzeniu z prednizonem jest skuteczniejsze niż wykorzystywanie wyłącznie melfalanu; terapię obydwoma lekami prowadzi się zazwyczaj z przerwami; typowy model dawkowania leku to 0,15 mg/kg m.c./dobę w dawkach podzielonych poprzez 4 dni, powtarzany co 6 tyg. Zaawansowane stadium gruczolakoraka jajnika: typowy model dawkowania to 0,2 mg/kg m.c./dobę poprzez 5 dni; leczenie powtarza się co 4-8 tyg. albo stosując krótsze przerwy w razie powrotu prawidłowej czynności szpiku kostnego. Rak piersi: 0,15 mg/kg m.c./dobę albo 6 mg/m2 powierzchni ciała na dobę poprzez 5 dni co 6 tyg. Czerwienica prawdziwa: w celu indukcji remisji podaje się zwykle 6-10 mg na dobę poprzez 5-7 dni, następnie 2-4 mg na dobę aż do osiągnięcia zadowalającego stopnia kontroli dolegliwości; w leczeniu podtrzymującym stosuje się dawkę 2-6 mg na tydzień. U chorych z niewydolnością nerek należy rozważyć podawanie zmniejszonej dawki początkowej do czasu ustalenia tolerancji na lek. Preparat w konwencjonalnym zakresie dawkowania jest bardzo rzadko wskazany w leczeniu dzieci - nie istnieje sposobność podania szczegółowych wytycznych odnośnie dawkowania leku.
Ciąża i karmienie piersią
Należy unikać, gdy tylko to jest możliwe, stosowania melfalanu w ciąży, szczególnie w I trymestrze. W każdym przypadku należy rozważyć relacja potencjalnego zagrożenia dla płodu do spodziewanego efektu terapeutycznego u matki. Matki leczone preparatem nie powinny karmić piersią.
Uwagi
Lek przydzielony do stosowania doustnego. Dawkę i częstotliwość stosowania określa doktor. Tabletek nie należy dzielić. Z uwagi na hamujący wpływ leku na czynność szpiku kostnego, w trakcie leczenia należy kontrolować morfologię krwi i w przypadku potrzeby modyfikować dawkowanie leku. Nadwrażliwość na melfalan stanowi przeciwwskazanie do stosowania leku. Należy poinformować lekarza o schorzeniach nerek i przyjmowaniu leków zawierających kwas nalidyksowy (kwas nalidyksowy służący jednocześnie z sporymi dożylnymi dawkami melfalanu może spowodować u dzieci śmierć na skutek krwotocznego zapalenia jelita grubego).
Preparat hamuje czynność jajników u kobiet przed okresem menopauzy, co objawia się brakiem miesiączki u znacznej liczby tych pacjentek. Nie można wykluczyć możliwości powodowania poprzez melfalan czasowej albo trwałej niepłodności u mężczyzn.
Alkeranu nie należy stosować równocześnie z radioterapią. Należy unikać, gdy tylko to jest możliwe, stosowania melfalanu w ciąży, szczególnie w I trymestrze. W każdym przypadku należy rozważyć relacja potencjalnego zagrożenia dla płodu do spodziewanego efektu terapeutycznego u matki. Matki leczone preparatem nie powinny karmić piersią.
Melfalan to związek mutagenny w razie zwierząt. U pacjentów otrzymujących lek stwierdzano występowanie aberracji chromosomalnych. Wobec stwierdzonych właściwości mutagennych i strukturalnego podobieństwa do znanych związków teratogennych, istnieje sposobność wywoływania poprzez melfalan wad wrodzonych u płodu.
Rakotwórczość - melfalan, podobnie jak inne związki alkilujące, może wywoływać u ludzi białaczkę. Istnieją doniesienia o występowaniu ostrej białaczki po stosowaniu długotrwałego leczenia melfalanem takich chorób jak: skrobiawica, czerniak złośliwy, szpiczak mnogi, makroglobulinemia, zespół zimnych aglutynin i rak jajnika. Porównawcze badanie ekipy chorych na raka jajnika, otrzymujących związki alkilujące, z ekipą, która ich nie otrzymywała, wykazało, iż wykorzystywanie związków alkilujących, w tym melfalanu, znamiennie powiększa częstość występowania ostrej białaczki. Przed zastosowaniem melfalanu należy rozważyć relacja korzyści terapeutycznych płynących z wykorzystania leku do ryzyka wystąpienia białaczki.
Alkeran, zarówno podawany sam, jak i w połączeniu z innymi lekami, wywiera ważny sukces terapeutyczny u części chorych w zaawansowanym stadium raka piersi. Może być także służący jako lek wspomagający po operacyjnym leczeniu raka piersi. Brak jest specyficznych danych dotyczących podawania leku osobom w podesżłym wieku. Preparat Alkeran w konwencjonalnym zakresie dawkowania jest bardzo rzadko wskazany w leczeniu dzieci, nie istnieje zatem sposobność podania szczegółowych wytycznych co do dawkowania leku.
Preparat Alkeran jest związkiem wywierającym mocny hamujący wpływ na czynność szpiku kostnego, przez wzgląd na czym należy prowadzić ścisłą kontrolę morfologii krwi, by uniknąć wystąpienia nadmiernej mielosupresji i ryzyka stworzenia nieodwracalnej aplazji szpiku. Liczba krwinek może zmniejszać się jeszcze po zaprzestaniu leczenia, dlatego po wystąpieniu pierwszych objawów nadmiernego pomniejszenia się liczby leukocytów albo płytek krwi leczenie trzeba okresowo przerywać. Preparat Alkeran należy ostrożnie podawać pacjentom poddanym w ostatnim okresie radioterapii albo chemioterapii, bo może ujawnić się nasilony toksyczny wpływ leku na szpik kostny.
Przedawkowanie: symptomy - zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty i biegunka są najczęstszymi symptomami ostrego doustnego przedawkowania. Kluczowy sukces toksycznego działania preparatu Alkeran stanowi zahamowanie czynności szpiku kostnego, prowadzące do leukopenii, małopłytkowości i niedokrwistości. Nie istnieje swoiste antidotum. Należy ściśle monitorować morfologię krwi aż do chwili powrotu do zdrowia, lecz nie krócej niż poprzez 4 tygodnie od momentu przedawkowania. Trzeba również wykorzystać leczenie ogólnie wzmacniające, a gdy to jest konieczne – także przetoczenie krwi albo płytek krwi. Należy rozważyć hospitalizację pacjenta, podawanie osłonowe leków przeciwinfekcyjnych i wykorzystanie hematologicznych czynników wzrostu.
Preparat powinien być służący wyłącznie poprzez lekarzy posiadających doświadczenie w leczeniu nowotworów tego rodzaju związkami. Osiągnięcie potencjalnie terapeutycznego stężenia leku w osoczu może wymagać ostrożnego zwiększania dawki aż do wystąpienia objawów zahamowania czynności szpiku kostnego. Klirens preparatu może być pomniejszony u pacjentów z niewydolnością nerek, u których może także wystąpić zahamowanie czynności szpiku kostnego wywołane mocznicą, pacjenci tacy powinni znajdować się pod ścisłą obserwacją.
Podobne leki

Działanie: Alkeran

Definicja Apo-Acyclovir:
Co to jest Producent leku: Apotex Wiadomości o leku: Substancje czynne: acyklowir (Aciclovir) tabl. 200 mg 35 szt., --,-- zł tabl. 400 mg 35 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów alkeran co znaczy.
Definicja Amiokordin:
Co to jest Producent leku: Krka Wiadomości o leku: Substancje czynne: amiodaron (Amiodarone) roztwór do wstrz. 150 mg/3 ml 5 amp. 3 ml, --,-- zł Rytm serca - zaburzenia, Przejdź do dolegliwości 'Rytm serca alkeran krzyżówka.
Definicja Akutol:
Co to jest leku: Spofa Wiadomości o leku: Substancje czynne: aerozol do stos. na skórę 80 ml, --,-- zł Dolegliwości skóry Przejdź do dolegliwości 'dolegliwości skóry'. Szukaj leków na tę chorobę ' alkeran co to jest.
Definicja Arthrotec:
Co to jest leku: Pfizer Wiadomości o leku: Substancje czynne: diklofenak sodowy (Diclofenac sodium)mizoprostol (Misoprostol) tabl. 20 szt., --,-- zł tabl. 20 szt., --,-- zł tabl. forte 10 szt., --,-- zł tabl alkeran słownik.
Definicja Ambroksol:
Co to jest leku: Altana Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek ambroksolu (Ambroxol hydrochloride) syrop 30 mg/5 ml but. 150 ml, --,-- zł syrop 15 mg/5 ml but. 150 ml, --,-- zł Dychawica alkeran czym jest.

Informacje Alkeran znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Alkeran, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Alkeran, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: