Do czego jest Aloxi lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: palonosetron (Palonosetron) roztwór.

Czy pomocne?

Lek Aloxi

Lekarstwo ALOXI: Aloxi
Producent leku:
Rottapharm
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
palonosetron (Palonosetron)
roztwór do wstrz. 250 µg/5 ml 1 fiolka,
--,-- zł
Chemioterapia
Przejdź do dolegliwości 'Chemioterapia'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Chemioterapia'.
5-ht3,
Szukaj leków z wyrazem '5-ht3'.
Szukaj schorzeń z wyrazem '5-ht3'.
Szukaj artykułów z wyrazem '5-ht3'.
aloxi,
Szukaj leków z wyrazem 'aloxi'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'aloxi'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'aloxi'.
antagonista,
Szukaj leków z wyrazem 'antagonista'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antagonista'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antagonista'.
chemioterapia,
Szukaj leków z wyrazem 'chemioterapia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'chemioterapia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'chemioterapia'.
do,
Szukaj leków z wyrazem 'do'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'do'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'do'.
działanie,
Szukaj leków z wyrazem 'działanie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'działanie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'działanie'.
iniekcje,
Szukaj leków z wyrazem 'iniekcje'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'iniekcje'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'iniekcje'.
nudności,
Szukaj leków z wyrazem 'nudności'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nudności'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nudności'.
ostre,
Szukaj leków z wyrazem 'ostre'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'ostre'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'ostre'.
palonosteron,
Szukaj leków z wyrazem 'palonosteron'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'palonosteron'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'palonosteron'.
profilaktyka,
Szukaj leków z wyrazem 'profilaktyka'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'profilaktyka'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'profilaktyka'.
przeciwnowotworowa,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwnowotworowa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwnowotworowa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwnowotworowa'.
przeciwwymiotne,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwwymiotne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwwymiotne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwwymiotne'.
receptor,
Szukaj leków z wyrazem 'receptor'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'receptor'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'receptor'.
roztwór,
Szukaj leków z wyrazem 'roztwór'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'roztwór'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'roztwór'.
mocne,
Szukaj leków z wyrazem 'mocne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'mocne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'mocne'.
umiarkowane,
Szukaj leków z wyrazem 'umiarkowane'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'umiarkowane'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'umiarkowane'.
wstrzyknięcie,
Szukaj leków z wyrazem 'wstrzyknięcie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wstrzyknięcie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wstrzyknięcie'.
wstrzyknięć,
Szukaj leków z wyrazem 'wstrzyknięć'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wstrzyknięć'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wstrzyknięć'.
wybiórczy,
Szukaj leków z wyrazem 'wybiórczy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wybiórczy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wybiórczy'.
wymiotne,
Szukaj leków z wyrazem 'wymiotne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wymiotne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wymiotne'.
wymioty,
Szukaj leków z wyrazem 'wymioty'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'wymioty'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'wymioty'.
zapobieganie
Szukaj leków z wyrazem 'zapobieganie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zapobieganie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zapobieganie'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zapobieganie ostrym nudnościom i wymiotom występującym w konsekwencji chemioterapii przeciwnowotworowej o mocnym albo umiarkowanym działaniu wymiotnym.
Działanie
Wybiórczy antagonista receptora 5-HT3. Działa przeciwwymiotnie i zapobiega nudnościom u pacjentów poddanych chemioterapii o mocnym albo umiarkowanym działaniu wymiotnym. Po podaniu dożylnym T0,5 wynosi około 40 h; w 62% wiąże się z białkami osocza. 40% leku jest wydalane poprzez nerki, a około 50% ulega przemianie do nieaktywnych metabolitów.
Działania niepożądane
Regularnie: ból i zawroty głowy, zaparcie, biegunka. Niezbyt regularnie: hiperkaliemia, zaburzenia metaboliczne, hipokalcemia, jadłowstręt, hiperglikemia, pomniejszenie łaknienia, lęk, euforia, senność, bezsenność, parestezje, nadmierna potrzeba snu, obwodowa neuropatia czuciowa, podrażnienie oka, niedowidzenie, dolegliwość lokomocyjna, szumy uszne, tachykardia, bradykardia, skurcze dodatkowe, niedokrwienie mięśnia sercowego, tachykardia zatokowa, zatokowe zaburzenia rytmu, skurcze dodatkowe nadkomorowe, niedociśnienie albo nadciśnienie tętnicze, przebarwienia skóry wzdłuż przebiegu żyły, poszerzenie światła żył, czkawka, dyspepsja, ból brzucha albo nadbrzusza, uczucie suchości w jamie ustnej, wzdęcie, hiperbilirubinemia, alergiczne zapalenie skóry, swędząca wysypka, ból stawów, zatrzymanie moczu, cukromocz, astenia, gorączka, uczucie znużenia, uczucie gorąca, stany grypopodobne, powiększenie aktywności aminotransferaz. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości i odczyn w miejscu wstrzyknięcia (uczucie pieczenia, twardy naciek, dyskomfort, ból). Preparat wpływa na wydłużenie odstępu QT w EKG.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Z racji na brak badań nie stosować u dzieci do 18 r.ż. Brak danych dotyczących stosowania u pacjentów z krańcową niewydolnością nerek.
Interakcje
Ostrożnie stosować z preparatami wydłużającymi odstęp QT u pacjentów z wydłużeniem odstępu QT albo z gatunku zwiększonego ryzyka wystąpienia takiego zaburzenia. Skuteczność preparatu Aloxi może być powiększona poprzez dodanie kortykosteroidu (inny leku przeciwwymiotnego i zapobiegającego nudnościom) przed rozpoczęciem chemioterapii.
Chemioterapeutyki: w badaniach przedklinicznych wykazano, iż palonosetron nie hamował aktywności przeciwnowotworowej żadnego z pięciu testowanych chemioterapeutyków (cisplatyny, cyklofosfamidu, cytarabiny, doksorubicyny ani mitomycyny C). Metoklopramid: w badaniu klinicznym został wykazany brak znacznych interakcji farmakokinetycznych między palonosetronem w pojedynczej dawce dożylnej a stężeniem w stanie stacjonarnym doustnego preparatu metoklopramidu, który jest inhibitorem CYP2D6.
Palonosetron w stężeniach ważnych klinicznie nie hamuje aktywności izoenzymów cytochromu P-450. W populacyjnej analizie farmakokinetycznej wykazano, iż klirens palonosetronu nie ulega znaczącej zmianie pod wpływem terapii skojarzonej z induktorami CYP2D6 (deksametazonem i ryfampicyną) ani z inhibitorami (między innymi amiodaronem, celekoksybem, chloropromazyną, chinidyną, cymetydyną, doksorubicyną, fluoksetyną, haloperydolem, metoklopramidem, paroksetyną, ranitydyną, rytonawirem, sertraliną albo terbinafiną). Bezpieczne jest równoczesne wykorzystywanie palonosetronu z kortykosteroidami, lekami przeciwbólowymi, przeciwwymiotnymi i przeciw nudnościom, przeciwskurczowymi i o działaniu cholinolitycznym.
Dawkowanie
Dożylnie: 250 µg preparatu podać w pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym trwającym 30 sek. na 0,5 h przed rozpoczęciem chemioterapii. Nie zaleca się powtórnego podania preparatu przed upływem 7 dni.
Ciąża i karmienie piersią
Z racji na brak badań klinicznych w ciąży można stosować jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w momencie karmienia piersią. Nie ma danych dotyczących wpływu palonosteronu na płodność.
Uwagi
Aloxi jest przejrzystwym, bezbarwnym roztworem, który jest przydzielony do stosowania dożylnego: 250 µg preparatu należy podać w pojedynczym wstrzyknięciu dożylnym trwającym 30 sek. na 0,5 h przed rozpoczęciem chemioterapii. Preparat ma umiejętność blokowania działania substancji chemicznej, serotoniny, która może powodować nudności i wymioty. Nie zaleca się powtórnego podania preparatu przed upływem 7 dni. Pacjenci w podeszłym wieku - dostosowanie dawki u osób w starszym wieku nie jest niezbędne. Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby - nie ma konieczności dostosowania dawki u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Brak danych nt. pacjentów hemodializowanych w krańcowym stadium niewydolności nerek. Nie ma konieczności dostosowania dawki z racji na płeć. Nie należy stosować preparatu Aloxi w celu zapobiegania albo leczenia nudności i wymiotów w dniach poprzedzających chemioterapię, jeśli nie wiąże się to z podaniem innej chemioterapii.
Podstawowa rekomendowana dawka preparatu Aloxi wynosi 250 mikrogramów i jest podawana w szybkim wstrzyknięciu (tak zwany bolusie) dożylnym. Preparat powinien być podawany wyłącznie poprzez personel medyczny pop odpowiednim nadzorem, wyłącznie przed podaniem chemioterapii. Aloxi jest przydzielony do krótkotrwałego stosowania.
Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, jeżeli pacjent stosuje Aloxi jednocześnie z innymi lekami, które mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca (amiodaron, nikardypina, chinidyna, moksyfloksacyna, erytromycyna, haloperydol, chloropromazyna, kwetiapina, tiorydazyna, domperydon). Wskazana jest szczególna ostrożność. jeśli w wywiadzie pacjenta albo rodziny stwierdzono zaburzenia rytmu serca (wydłużenie odstępu QT). Skuteczność preparatu Aloxi może być powiększona poprzez dodanie kortykosteroidu (inny leku przeciwwymiotnego i zapobiegającego nudnościom) przed rozpoczęciem chemioterapii.
Lek działa przeciwwymiotnie i zapobiega nudnościom i torsjom u pacjentów poddanych chemioterapii o mocnym albo umiarkowanym działaniu wymiotnym. Preparat wpływa na wydłużenie odstępu QT w EKG.
Palonosteron może wydłużać czas pasażu jelitowego; należy monitorować stan pacjentów, u których w przeszłości występowały zaparcia albo symptomy podostrej niedrożności jelit. Zanotowano dwa przypadki hospitalizacji na skutek zaparć wywołanych zaleganiem mas kałowych, powiązane ze stosowaniem palonosetronu w dawce 750 µg.
Moment trwałości leku - 5 lat. Produktu leczniczego nie wolno mieszać z innymi lekami. Po otwarciu fiolki należy natychmiast użyć i usunąć niewykorzystany roztwór. Preparat jest przydzielony wyłącznie do użytku jednorazowego.
40% leku jest wydalane poprzez nerki, a około 50% ulega przemianie do nieaktywnych metabolitów. Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku stanowi przeciwwskazanie do jego stosowania. Pacjenci cierpiący w przeszłości na zaparcia albo niedrożność jelit powinni zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu Aloxi. Podobne postępowanie zaleca się w razie pacjentów o nieprawidłowym rytmie serca. Z racji na brak badań preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 18. roku życia. Brak informacji dotyczących stosowania u pacjentów z krańcową niewydolnością nerek.
Przedawkowanie - Nieznane są przypadki przedawkowania leku. W badaniach klinicznych stosowano dawki do 6 mg. Częstość występowania zdarzeń niepożądanych w ekipie otrzymującej największą dawkę była podobna jak w innych ekipach - nie obserwowano zależności-odpowiedzi klinicznej od wielkości dawki. W rzadko występujących sytuacjach przedawkowania preparatu należy wykorzystać leczenie wspomagające. Nie przeprowadzono badań dotyczących pacjentów dializowanych, jednak z racji na sporą objętość dystrybucji nie wydaje się, aby dializoterapia mogła stanowić efektywną metodę leczenia przedawkowania preparatu.
Lek może powodować zawroty głowy, senność albo uczucie znużenia, co może wpływać na pacjentów prowadzących pojazdy mechaniczne albo obsługujących urządzenia mechaniczne.
Z uwagi na brak badań klinicznych w ciąży Aloxi można stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować w momencie karmienia piersią. Nie ma danych dotyczących wpływu palonosteronu na płodność.
Podobne leki

Działanie: Aloxi

Definicja Azucalen:
Co to jest leku: Herbapol-Wrocław Wiadomości o leku: Substancje czynne: nagietek lekarski (Calendula officinalis)rumianek pospolity (Chamomilla recutita) płyn do irygacji but. 100 g, --,-- zł Nie ma powiązanych aloxi co znaczy.
Definicja Acerin:
Co to jest leku: Scan-Anida Wiadomości o leku: Substancje czynne: kwas mlekowy (Lactic acid)kwas salicylowy (Salicylic acid) płyn do stos. na skórę 8 g, --,-- zł Dolegliwości skóry, Przejdź do dolegliwości ' aloxi krzyżówka.
Definicja Apo-Piroxicam:
Co to jest Producent leku: Apotex Wiadomości o leku: Substancje czynne: piroksikam (Piroxicam) kaps. 10 mg 20 szt., --,-- zł kaps. 20 mg 20 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów aloxi co to jest.
Definicja Activelle:
Co to jest leku: Novo Nordisk Wiadomości o leku: Substancje czynne: półwodzian estradiolu (Estradiol hemihydrate)octan noretysteronu (Norethisterone acetate) tabl. powl. 28 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych aloxi słownik.
Definicja Advantan:
Co to jest leku: Schering AG Wiadomości o leku: Substancje czynne: aceponian metyloprednizolonu (Methylprednisolone aceponate) maść 1 mg/g tuba 15 g, --,-- zł krem 1 mg/g tuba 15 g, --,-- zł emulsja 1 mg/g tuba aloxi czym jest.

Informacje Aloxi znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Aloxi, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Aloxi, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: