Do czego jest Alprazomerck lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: alprazolam (Alprazolam) tabl.

Czy pomocne?

Lek Alprazomerck

Lekarstwo ALPRAZOMERCK: Alprazomerck
Producent leku:
Merck Sante
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
alprazolam (Alprazolam)
tabl. 0,25 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 1 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 0,5 mg 30 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny),
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Zaburzenia lękowe
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenia lękowe'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenia lękowe'.
aktywność,
Szukaj leków z wyrazem 'aktywność'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'aktywność'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'aktywność'.
alprazolam,
Szukaj leków z wyrazem 'alprazolam'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'alprazolam'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'alprazolam'.
alprazomerck,
Szukaj leków z wyrazem 'alprazomerck'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'alprazomerck'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'alprazomerck'.
anksjolityczne,
Szukaj leków z wyrazem 'anksjolityczne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'anksjolityczne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'anksjolityczne'.
benzodiazepiny,
Szukaj leków z wyrazem 'benzodiazepiny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'benzodiazepiny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'benzodiazepiny'.
ciężkie,
Szukaj leków z wyrazem 'ciężkie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'ciężkie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'ciężkie'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja'.
działanie,
Szukaj leków z wyrazem 'działanie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'działanie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'działanie'.
lęk,
Szukaj leków z wyrazem 'lęk'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lęk'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lęk'.
lękowe,
Szukaj leków z wyrazem 'lękowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lękowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lękowe'.
mięśni,
Szukaj leków z wyrazem 'mięśni'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'mięśni'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'mięśni'.
napięcie,
Szukaj leków z wyrazem 'napięcie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napięcie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napięcie'.
nasenne,
Szukaj leków z wyrazem 'nasenne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nasenne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nasenne'.
pochodna,
Szukaj leków z wyrazem 'pochodna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'pochodna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'pochodna'.
stany,
Szukaj leków z wyrazem 'stany'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stany'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stany'.
tabletki,
Szukaj leków z wyrazem 'tabletki'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'tabletki'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'tabletki'.
triazolowa,
Szukaj leków z wyrazem 'triazolowa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'triazolowa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'triazolowa'.
umiarkowane,
Szukaj leków z wyrazem 'umiarkowane'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'umiarkowane'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'umiarkowane'.
uspokajające,
Szukaj leków z wyrazem 'uspokajające'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'uspokajające'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'uspokajające'.
zaburzenia,
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia'.
minimalizuje
Szukaj leków z wyrazem 'minimalizuje'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'minimalizuje'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'minimalizuje'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Xanax
Xanax SR
Neurol
Afobam
Alprox
Afobam
Zomiren
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Krótkotrwałe leczenie umiarkowanych albo ciężkich stanów lękowych i stanów lękowych występujących w depresji. Alprazolam jest wskazany tylko w razie znacznego nasilenia objawów i zaburzeń aktywności pacjenta.
Działanie
Triazolowa pochodna benzodiazepiny o przeważającym działaniu anksjolitycznym. Wykazuje umiarkowane działanie nasenne i uspokajające i zmniejszające napięcie mięśni. Wiąże się z receptorami benzodiazepinowymi zlokalizowanymi w podjednostce alfa kompleksu receptora GABA, zwiększając wrażliwość receptora GABA i zwiększając przepływ poprzez kanały zależne od receptora GABA-A. Po podaniu doustnym alprazolam błyskawicznie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenie we krwi po 1-2 h. Wiąże się z białkami osocza w 70-80%. Jest metabolizowany raczej w wątrobie do a-hydroksyalprazolamu i nieaktywnej pochodnej benzofenonu. Metabolity hydroksylowe wykazują pewną aktywność farmakologiczną, nie mniej jednak a-hydroksyalprazolam ma aktywność równą co najmniej połowie aktywności alprazolamu. Alprazolam jest wydalany raczej z moczem w formie nie zmienionej i w formie metabolitów. Średni moment półtrwania we krwi wynosi 10-12 h.
Działania niepożądane
Senność, przytłumione emocje, pomniejszona koncentracja, znużenie, ból i zawroty głowy, osłabienie mięśni, ataksja, podwójne widzenie (symptomy te występują raczej najpierw leczenia i zazwyczaj ustępują stosunkowo kontynuowania leczenia). Inne sporadycznie obserwowane działania niepożądane to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaburzenia libido albo reakcje skórne. Wykorzystywanie pochodnych benzodiazepiny (nawet w dawkach terapeutycznych) może prowadzić do wystąpienia uzależnienia fizycznego i psychicznego; po przerwaniu leczenia mogą wystąpić symptomy odstawienia i z odbicia. Ryzyko wystąpienia uzależnienia powiększa się wspólnie z dawką i czasem leczenia; jest większe u pacjentów z uzależnieniem lekowym albo alkoholowym w wywiadzie albo z wyraźnymi zaburzeniami osobowości. Alprazolam może powodować niepamięć następczą, symptomy występują przeważnie kilka godz. po przyjęciu preparatu (w celu pomniejszenia ryzyka pacjenci powinni mieć zapewnioną sposobność nieprzerywanego snu poprzez 7-8 h). W okresie stosowania pochodnych benzodiazepiny mogą ujawnić się występujące uprzednio zaburzenia o charakterze depresji. W trakcie stosowania preparatu mogą wystąpić reakcje paradoksalne (uczucie niepokoju, pobudzenie, drażliwość, napady gniewu, zachowanie agresywne, koszmary nocne, symptomy psychotyczne i inne nietypowe zachowanie) - ich wystąpienie jest bardziej prawdopodobne u pacjentów w podeszłym wieku (w razie ich wystąpienia, preparat należy odstawić).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na pochodne benzodiazepiny albo na pozostałe składniki preparatu. Miastenia. Ciężka niewydolność oddechowa. Zespół bezdechu sennego. Ciężka niewydolność wątroby.
Interakcje
Jednoczesne wykorzystywanie leków neuroleptycznych, nasennych, przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych, narkotycznych przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, leków znieczulających, uspokajających, leków przeciwhistaminowych może nasilać hamujące działanie alprazolamu na o.u.n. W razie stosowania narkotycznych leków przeciwbólowych może także wystąpić euforia prowadząca do nasielnia uzależnienia psychicznego. Leki powodujące hamowanie aktywności enzymów wątrobowych (w szczególności cytochromu P-450) mogą nasilać działanie alprazolamu. Jednoczesne wykorzystywanie alprazolamu i spożywanie alkoholu nasila działanie uspokajające alprazolamu.
Dawkowanie
Doustnie. Optymalną dawkę należy ustalić w zależności od nasilenia objawów i indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. Leczenie należy zaczynać od możliwie najmniejszej dawki; dawki należy zwiększać ostrożnie, a zwiększanie zaczynać zawsze od dawki wieczornej.Dorośli (ponad 18 lat): rekomendowana dawka w leczeniu stanów lękowych wynosi 0,25-0,5 mg 3 razy na dobę; może być powiększona do 3 mg na dobę, a w ciężkich stanach maksymalnie do 4 mg na dobę. Pacjenci w podeszłym wieku albo pacjenci z chorobami wyniszczającymi: 0,25 mg 2-3 razy na dobę; w razie dobrej tolerancji dawka ta może być etapowo powiększona, w razie wystąpienia działań niepożądanych dawkę należy zmniejszyć; w razie konieczności długotrwałego leczenia należy rozważyć wykorzystywanie przerw w leczeniu. Pacjenci nie leczeni uprzednio lekami psychotropowymi i nie obciążeni chorobą alkoholową wymagają zazwyczaj stosowania mniejszych dawek leku.moment leczenia nie powinien być dłuższy niż 8-12 tyg., włączając moment odstawiania leku.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania alprazolamu w ciąży nie zostało ustalone. Opierając się na doświadczeń z innymi pochodnymi benzodiazepiny uważane jest, iż alprazolam powiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci matek, które stosowały ten lek w I trymestrze ciąży. Z tego względu, jeżeli nie ma bezwzględnych wskazań, alprazolamu nie należy stosować w ciąży. Leczenie alprazolamem należy zakończyć adekwatnie przedtem przed zajściem w ciążę. Pochodne benzodiazepiny przenikają do mleka matki - nie należy stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Preparat przydzielony do stosowania doustnego. Dawkę i częstotliwość stosowania określa doktor. Po ustąpieniu objawów można podjąć próbę odstawienia leku pod ścisłą kontrolą lekarską. Nagłe odstawienie leku może skutkować: mocnym poceniem się, wymiotami, bólami brzucha, biegunką, nasilonym stanem lęku, drżeniem kończyn, wystąpieniem drgawek, majaczenieniami. Zmniejszanie dawki należy przeprowadzać stopniowowo, odpowiednio z zaleceniami lekarza. Przekraczanie dawek terapeutycznych nie powiększa skuteczności leczenia, może z kolei wzmagać działania niepożądane.
Alprazolam zaleca się tylko w przypadku znacznego nasilenia objawów i zaburzeń aktywności pacjenta. Alprazolam jest wydalany raczej z moczem w formie nie zmienionej i w formie metabolitów. Bezpieczeństwo stosowania alprazolamu w ciąży nie zostało ustalone. Opierając się na doświadczeń z innymi pochodnymi benzodiazepiny uważane jest, iż alprazolam powiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci matek, które stosowały ten lek w I trymestrze ciąży. Z tego względu, jeżeli nie ma bezwzględnych wskazań, alprazolamu nie należy stosować w ciąży. Leczenie alprazolamem należy zakończyć adekwatnie przedtem przed zajściem w ciążę. Pochodne benzodiazepiny przenikają do mleka matki - nie należy stosować w momencie karmienia piersią.
Optymalna dawka powinna zostać ustalona zależnie od nasilenia objawów i indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie. Leczenie powinnno być rozpoczęte od możliwie jak najmnieszej dawki - dawki należy zwiększać ostrożnie, a zwiększanie zaczynać od dawki wieczornej. Pacjenci w podeszłym wieku albo pacjenci z chorobami wyniszczającymi: w przypadku dobrej tolerancji dawka może być etapowo zwiększana. W razie wystąpienia działań niepożądanych dawkę należy zmniejszyć; w razie konieczności długotrwałego leczenia należy rozważyć wykorzystywanie przerw w leczeniu. Pacjenci nie leczeni uprzednio lekami psychotropowymi i nie obciążeni chorobą alkoholową wymagają zazwyczaj stosowania mniejszych dawek leku. Moment leczenia wynosić 8-12 tyg., włączając moment odstawiania leku. Celowość dalszego stosowania leku należy ponownie określić po maksymalnie 4-tygodniowym stosowaniu. Stan chorego powinien być często kontrolowany, a potrzeba dalszego leczenia musi być szczegółowo oceniana, w szczególności gdy zaburzenia lękowe minęły.
Jednoczesne wykorzystywanie leków neuroleptycznych, nasennych, przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych, narkotycznych przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, leków znieczulających, uspokajających, leków przeciwhistaminowych może nasilać hamujące działanie alprazolamu na o.u.n. Leki powodujące hamowanie aktywności enzymów wątrobowych (w szczególności cytochromu P-450) mogą nasilać działanie alprazolamu.
Wykorzystywanie pochodnych benzodiazepiny (nawet w dawkach terapeutycznych) może doprowadzić do uzależnienia fizycznego i psychicznego, a po przerwaniu leczenia mogą ujawnić się symptomy odstawienia i z odbicia. Ryzyko wystąpienia uzależnienia powiększa się wspólnie z dawką i czasem leczenia; jest większe u pacjentów z uzależnieniem lekowym albo alkoholowym w wywiadzie albo z wyraźnymi zaburzeniami osobowości. Alprazolam może wywoływać niepamięć następczą - symptomy występują przeważnie kilka godz. po przyjęciu preparatu (w celu pomniejszenia ryzyka pacjenci powinni mieć zapewnioną sposobność nieprzerywanego snu poprzez 7-8 h). W okresie stosowania pochodnych benzodiazepiny mogą ujawnić się występujące uprzednio zaburzenia o charakterze depresji. W razie wznawiania leczenia alprazolamem może wystąpić pomniejszenie działania nasennego pochodnych benzodiazepiny.
Przedawkowanie: symptomy przedawkowania to senność, zaburzenia świadomości, śpiączka. W przypadku przedawkowania należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (lekarza). Do czasu przybycia lekarza można spróbować spowodować wymioty o ile nie upłynęło więcej czasu niż 1 godzina od przyjęcia leku i chory jest przytomny.
Działania niepożądane- przeważnie obserwowano działania niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego, układu pokarmowego, układu krążeniowego i oddechowego, zaburzenia funkcji sensorycznych i skórne reakcje alergiczne. Czasami mogą występować reakcje paradoksalne (pobudzenie, podniecenie, drażliwość, agresja, dezorientacja); ich prawdopodobieństwo jest większe u osób w podeszłym wieku - należy wówczas przerwać leczenie. Szczególną ostrożność zaleca się w przypadku podawania leku pacjentom z zaburzeniami osobowości. Istnieje ryzyko wystąpienia przyzwyczajenia i uzależnienia, szczególnie u osób ze skłonnością do nadużywania leków i alkoholu. Po odstawieniu leku mogą wystąpić symptomy zespołu abstynencyjnego. W czasie terapii nie wolno prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.
Należy poinformować lekarza o nadwrażliwości na alprazolam albo inne diazepiny, jaskrze, rozroście gruczołu krokowego, miastenii (nużliwość mięśniowa), zespole bezdechu sennego. Podobne postępowanie zaleca się w przypadku przyjmowania leków wykazujących działanie depresyjne na o.u.n. (między innymi leków psychotropowych, przeciwdrgawkowych, przeciwhistaminowych, alkoholu) i leków przeciwdepresyjnych.
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową, przewlekłymi schorzeniami nerek i wątroby, uzależnieniem alkoholowym i/albo lekowym w wywiadzie i z zaburzeniami osobowości. Alprazolamu nie należy stosować w leczeniu łagodnych stanów lękowych ani także stanów lękowych i stresów wynikających z problemów życia codziennego. Alprazolam nie jest rekomendowany jako fundamentalny sposób terapii w zaburzeniach psychotycznych. Pochodne benzodiazepiny nie powinny być służące w monoterapii depresji albo stanów lękowych w depresji (u tych pacjentów mogą zwiększać ryzyko samobójstw). Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u pacjentów poniżej 18 lat nie zostały ustalone - nie należy stosować w tej ekipie wiekowej.
Podobne leki
Afobam
Alprox
Afobam
Xanax
Xanax SR
Neurol

Działanie: Alprazomerck

Definicja Almirid:
Co to jest leku: Rottapharm Wiadomości o leku: Substancje czynne: metanosulfonian dihydroergokryptyny (Dihydroergocryptine mesylate) tabl. 20 mg 20 szt., --,-- zł Ból głowy, Przejdź do dolegliwości 'Ból alprazomerck co znaczy.
Definicja Amotaks Dis:
Co to jest Producent leku: Polfa-Tarchomin Wiadomości o leku: Substancje czynne: amoksycylina (Amoxicillin) tabl. Dis 750 mg 16 szt., --,-- zł granulat do przyg. zaw. doustnej 250 mg/5 ml 1 but. 60 ml, --,-- zł alprazomerck krzyżówka.
Definicja Apo-Sulfatrim:
Co to jest Producent leku: Apotex Wiadomości o leku: Substancje czynne: ko-trymoksazol (Co-trimoxazole) tabl. 480 mg 20 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki alprazomerck co to jest.
Definicja Alpicort E:
Co to jest Producent leku: Cesra Arzneimittel Wiadomości o leku: Substancje czynne: benzoesan estradiolu (Estradiol benzoate)prednizolon (Prednisolone)kwas salicylowy (Salicylic acid) płyn do stos. na skórę but alprazomerck słownik.
Definicja Aerosonit:
Co to jest leku: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Wiadomości o leku: Substancje czynne: diazotan izosorbidu (Isosorbide dinitrate) aerozol do stos. w jamie ustnej, roztwór 1,25 mg/dawkę 200 dawek - 18 ml alprazomerck czym jest.

Informacje Alprazomerck znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Alprazomerck, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Alprazomerck, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: