Do czego jest Apo-Famo lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: famotydyna (Famotidine) tabl. powl.

Czy pomocne?

Lek Apo-Famo

Lekarstwo APO-FAMO: Apo®-Famo
Producent leku:
Apotex
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
famotydyna (Famotidine)
tabl. powl. 20 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 40 mg 60 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 40 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 20 mg 60 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Famidyna
Quamatel
Famogast
Ulfamid
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie czynnej i zapobieganie nawrotom dolegliwości wrzodowej dwunastnicy. Leczenie czynnej dolegliwości wrzodowej żołądka. Leczenie refluksowego zapalenia przełyku. Leczenie nadżerek i owrzodzeń w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku. Leczenie objawowe nadmiernego wydzielania soku żołądkowego (zespół Zollinger-Ellisona, gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza).
Działanie
Antagonista kompetycyjny receptorów histaminowych H2 w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Minimalizuje zarówno fundamentalne i nocne jak i stymulowane (poprzez pokarm, kofeinę, insulinę i pentagastrynę) wydzielanie soku i pepsyny, dzięki czemu minimalizuje objętość i kwaśność soku żołądkowego. Famotydyna wykazuje mały albo nie ma w ogóle wpływu na stymulowane posiłkami albo poposiłkowe wydzielanie gastryny. Po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego w 40-45%. Start hamowania wydzielania soku żołądkowego występuje pośrodku pierwszej godziny od przyjęcia. Max. działanie leku, zależne od dawki, występuje między 1. a 3. h od podania i utrzymuje się poprzez 10-12 h. Średnie nocne wydzielanie soku żołądkowego, w zależności od dawki, jest hamowane w 86-94%. 15-20% leku wiąże się z białkami osocza. Lek jest metabolizowany raczej w wątrobie. W 65-70% jest wydalany z moczem.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: ból głowy (4,7%), zawroty głowy (1,3%), zaparcie (1,2%), biegunka (1,7%). Rzadko mogą wystąpić inne działania niepożądane. Odnotowano je w badaniach klinicznych i po wprowadzeniu famotydyny do lecznictwa. To są: gorączka, osłabienie, łatwe męczenie się; arytmia, blok przedsionkowo-komorowy, kołatanie serca; żołtaczka cholestatyczna, zaburzenia aktywności enzymów wątrobowych, wymioty, nudności, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, brak łaknienia, suchość błony śluzowej j. ustnej; bóle mięśniowe, bóle stawów; padaczka grand mal, przemijające w czasie leczenia zaburzenia psychiczne (omamy, splątanie, pobudzenie, depresja, niepokój), pomniejszenie libido, parestezje, bezsenność, senność; skurcz oskrzeli; anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy albo okolic oczu, pokrzywka, wysypka skórna, przekrwienie spojówek; bardzo rzadko zespół Lyella, wypadanie włosów, świąd, suchość skóry, zaczerwienienie twarzy; szum w uszach, zaburzenia smaku, rzadko impotencja.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na famotydynę albo pozostałe składniki preparatu i inne leki z gatunku antagonistów histaminowych H2.
Interakcje
Famotydyna nie wpływa na metabolizm leków indukujących aktywność mikrosomalnych enzymów wątrobowych cytochromu P-450 (na przykład warfaryna, teofilina, fenytoina, diazepam). Famotydyna minimalizuje wchłanianie ketokonazolu i innych leków, których wchłanianie zależy od kwaśności soku żołądkowego.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli. Leczenie czynnej dolegliwości wrzodowej dwunastnicy: 40 mg raz na dzień przed snem albo 20 mg 2 razy na dobę poprzez 4 tyg. i nie dłużej niż poprzez 6-8 tyg. Zapobieganie nawrotom dolegliwości wrzodowej dwunastnicy: 20 mg raz na dzień wieczorem przed snem. Leczenie czynnej dolegliwości wrzodowej żołądka: 40 mg raz na dzień wieczorem przed snem zwykle poprzez 6 tyg. Leczenie refluksowego zapalenia przełyku: 20 mg 2 razy na dobę, nie dłużej niż poprzez 6 tyg. Leczenie nadżerek i owrzodzeń w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku: 20-40 mg 2 razy na dobę, nie dłużej niż poprzez 12 tyg. Leczenie objawowe nadmiernego wydzielania soku żołądkowego (zespół Zollinger-Ellisona, gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza): w pojedynkę w zależności od stanu pacjenta, rekomendowana dawka początkowa wynosi 20 mg 4 razy na dobę, u niektórych pacjentów może być niezbędne wykorzystanie większej dawki, w ciężkim zespole Zollinger-Ellisona notowano konieczność wykorzystania dawki 160 mg 4 razy na dobę. Dzieci w wieku 4-16 lat. Leczenie czynnej dolegliwości wrzodowej żołądka i dwunastnicy: 0,5 mg/kg m.c. na dobę raz na dzień wieczorem przed snem albo w 2 dawkach (nie należy przekraczać dawki 40 mg na dobę). Leczenie refluksowego zapalenia przełyku z nadżerkami i owrzodzeniami albo bez: 1 mg/kg m.c. na dobę w 2 dawkach (nie należy przekraczać dawki 40 mg na dobę).U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min) należy zmniejszyć dawkę leku do 20 mg na dobę albo wydłużyć przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami do 36-48 h.Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży stosować jedynie w razie, gdy przewidywane korzyści przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy przerwać karmienie piersią.
Uwagi
Ostrożnie stosować w niewydolności nerek. Należy zachować ostrożność, stosując famotydynę u dzieci. Brak pełnych danych z dobrze kontrolowanych badań klinicznych u pacjentów w wieku 4-16 lat, dotyczących skuteczności leczenia w zależności od zastosowanej dawki i okresu stosowania leku.
Podobne leki
Famidyna
Quamatel
Famogast
Ulfamid

Informacje Apo-Famo znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Apo-Famo, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Apo-Famo, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.