Do czego jest Ascalcin Plus lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: kwas acetylosalicylowy.

Czy pomocne?

Lek Ascalcin Plus

Lekarstwo ASCALCIN PLUS: Ascalcin® Plus
Producent leku:
Polfa-Łódź
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
kwas acetylosalicylowy (Acetylsalicylic acid)kwas askorbinowy (Ascorbic acid)glukonolaktobionian wapnia (Calcium lactate gluconate)
proszek musujący o smaku cytrynowym 14 saszetek,
--,-- zł
proszek musujący o smaku grejpfrutowym 6 saszetek,
--,-- zł
proszek musujący o smaku grejpfrutowym 14 saszetek,
--,-- zł
proszek musujący o smaku cytrynowym 6 saszetek,
--,-- zł
Grypa,
Przejdź do dolegliwości 'Grypa'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Grypa'.
Przeziębienie
Przejdź do dolegliwości 'Przeziębienie'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Przeziębienie'.
gorączka,
Szukaj leków z wyrazem 'gorączka'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'gorączka'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'gorączka'.
grypa,
Szukaj leków z wyrazem 'grypa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'grypa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'grypa'.
przeziębienie
Szukaj leków z wyrazem 'przeziębienie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeziębienie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeziębienie'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Ascalcin
Upsarin C
Aspirin® C
Polopiryna® C
Calcium C
Calcium 500D
Calcium-Sandoz + Vitamin C
Calcium Plus
Calcium C 210 - farmaco
Calcium z Witaminą C
Calcium C effervescens
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Gorączka i choroby bólowe powiązane z grypą i przeziębieniem. Bóle o lekkim i średnim nasileniu (bóle zębów, nerwobóle bóle stawów i mięśni, ból głowy, migrena). Dolegliwości reumatoidalne.
Działanie
Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy działa raczej poprzez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych; minimalizuje agregację płytek krwi poprzez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Działanie przeciwgorączkowe i napotne jest silnie wyróżnione już przy dawkach 1,0-1,5 g/dobę (w szczególności przy podwyższonej temp. ciała), działanie przeciwzapalne wyraźnie wyróżnione jest dopiero po kilku dniach przyjmowania. W dawkach ponad 1 g/dobę minimalizuje krzepliwość krwi i wykazuje działanie fibrynolityczne. Wchłania się błyskawicznie i prawie kompletnie z przewodu pokarmowego - raczej z żołądka, w mniejszym stopniu z jelit. Prędkość wchłaniania zależy od pH treści. Wiąże się z albuminami osocza w 50-90%. Łatwo przenika do tkanek i poprzez barierę łożyska i do mleka matki. Służący długotrwale w okresie ciąży - niekorzystnie wpływa na płód; w momencie laktacji - może powodować u karmionego niemowlęcia kwasicę metaboliczną (dawki ponad 3 g/dobę u matki). Jest metabolizowany w wątrobie (mitochondria i retikulum endoplazmatyczne) i w innych tkankach. Wydalany jest w 10% z moczem w formie nie zmienionej i w formie metabolitów (w 75% jako kwas salicylurowy). T0,5 wynosi 2-4 h. Zawarty w preparacie laktoglukonian wapnia jest łatwo wchłanialnym i łatwo przyswajalnym związkiem dostarczającym jonów wapnia. Jony Ca wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, uszczelniające naczynia krwionośne, są konieczne w procesach krzepnięcia i przebudowy kości, wykazują słabe działanie przeciwalergiczne. Bonus kwaśnego węglanu sodowego działa alkalizująco na treść żołądka (z wytworzeniem CO2). Bonus kwasu askorbowego (wit. C) uzupełnia jej niedobór w organizmie regularnie występujący w przebiegu chorób przeziębieniowych.
Działania niepożądane
Z racji na zawartość kwasu acetylosalicylowego w czasie leczenia mogą wystąpić: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne pod postacią rumienia albo pokrzywki, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) dolegliwości wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, powiększone krwawienia miesiączkowe. Z racji na hamowanie syntezy prostaglandyn w nasieniu kwas acetylosalicylowy minimalizuje płodność u mężczyzn. Uważane jest, iż kwas acetylosalicylowy jako hapten może prowadzić do uczulenia typu astmy oskrzelowej i tym podobnych. Przy długotrwałym nadużywaniu skutkuje przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek. Przy większych dawkach albo długotrwałym stosowaniu: przyspieszenie oddechu, niewydolność krążenia, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, stany zamroczenia, pobudzenia, omamy, drgawki (w szczególności u dzieci). Wyjątkowo skutkuje zaburzenia o.u.n. (ataksja, zamroczenie, zaburzenia wzroku i słuchu). W razie przedawkowania i zatrucia - dodatkowo: duszność, zapaść krążeniowa, zaburzenia rytmu serca, sinica, żółtaczka, zaburzenie czynności nerek (białkomocz), uszkodzenie słuchu. Lek przyjmowany systematycznie w wysokich dawkach może powodować hiperkalcemię.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Czynna dolegliwość wrzodowa żołądka i/albo dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, nadwrażliwość na salicylany, skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (na przykład w cukrzycy, mocznicy, tężyczce), ciężka niewydolność nerek albo wątroby, chorzy z polipami nosa. Nie stosować u leczonych doustnymi preparatami przeciwcukrzycowymi. Fenyloketonuria (preparat zawiera aspartam). Z racji na zawartość w preparacie kwasu acetylosalicylowego nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu ospy wietrznej i grypy, a w przebiegu innych chorób gorączkowych u dzieci i młodzieży wskazania do podania kwasu acetylosalicylowego muszą być ustalone poprzez lekarza (gdy inne środki przeciwgorączkowe są nieskuteczne), z racji na sposobność wystąpienia zagrażającego życiu zespołu Reye'a. Wyłącznie po uzgodnieniu z lekarzem można stosować w ciąży (doraźnie) i okresie karmienia piersią (doraźne wykorzystanie nie wymaga przerwania karmienia). Ostrożnie stosować w razie nadwrażliwości na inne leki z gatunku NLPZ, chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny), krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku przynajmniej poprzez 5 dni), dny, skazy moczanowej, przebytej dolegliwości wrzodowej żołądka albo dwunastnicy (a również po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego), jednoczesnego leczenia lekami przeciwzakrzepowymi, zaburzeń czynności nerek albo wątroby, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia, niewydolności serca, niedoboru G-6-PD i osób w podeszłym wieku. Z racji na zawartość wapnia leku nie stosować w hiperkalcemii i w okresie leczenia tetracyklinami. Ostrożnie stosować przy jednoczesnym podawaniu glikozydów nasercowych.
Interakcje
Kwas acetylosalicylowy działa synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, może także zmniejszać działanie niektórych leków z gatunku NLPZ i leków powodujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Wypiera z połączeń z białkami leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki przeciwcukrzycowe zwiększając ich działanie farmakologiczne: potęguje działanie hipoglikemizujące doustnych leków przeciwcukrzycowych z gatunku sulfonylomocznika, działanie przeciwzakrzepowe leków z gatunku kumaryny, leków przeciwgruźliczych (pochodnych kwasu p-aminosalicylowego), penicylin, sulfonamidów, fenytoiny. Wykorzystywanie łącznie salicylanów i kortykosteroidów powiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Skraca czas działania sulfonamidów; nasila działanie metotreksatu, przy jednoczesnym leczeniu digoksyną powiększa jej stężenie we krwi; osłabia działanie spironolaktonu, indometacyny. Skutkuje retencję moczanów. Barbiturany i propranolol zmniejszają siłę działania kwasu acetylosalicylowego. Antacida zmniejszają wchłanianie leku. Jednoczesne spożywanie alkoholu powiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Jony wapnia zawarte w preparacie zwiększają działanie glikozydów nasercowych (aż do możliwości wystąpienia zatrucia glikozydami) i zmniejszają wchłanianie tetracyklin. Kwas askorbowy powiększa prędkość eliminacji pochodnych amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: w stanach gorączkowych i bólach o różnorodnej etiologii 1-2 saszetki 3 razy na dzień (max. dawka dobowa wynosi 6 saszetek). W chorobach reumatoidalnych: 8 saszetek na dobę w 4 dawkach. Dzieci ponad 12 lat: 1 saszetka 3 razy na dzień (max. dawka dobowa - 4 saszetki). Pacjenci w podeszłym wieku: 1 saszetka 3 razy na dzień (max. dawka dobowa - 3 saszetki). Zawartość saszetki rozpuścić w 1/2 szklanki wody, wymieszać i wypić.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Acard
Ascalcin
Upsarin C
Aspirin® C
Polopiryna® C
Calcium C

Informacje Ascalcin Plus znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Ascalcin Plus, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Ascalcin Plus, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.