Do czego jest Ascalcin lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: kwas acetylosalicylowy.

Czy pomocne?

Lek Ascalcin

Lekarstwo ASCALCIN: Ascalcin
Producent leku:
Polfa-Łódź
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
kwas acetylosalicylowy (Acetylsalicylic acid)glukonolaktobionian wapnia (Calcium lactate gluconate)
tabl. musujące 12 szt.,
--,-- zł
Grypa,
Przejdź do dolegliwości 'Grypa'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Grypa'.
Klasterowy ból głowy,
Przejdź do dolegliwości 'Klasterowy ból głowy'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Klasterowy ból głowy'.
Przeziębienie
Przejdź do dolegliwości 'Przeziębienie'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Przeziębienie'.
ból,
Szukaj leków z wyrazem 'ból'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'ból'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'ból'.
bóle głowy,
Szukaj leków z wyrazem 'bóle głowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'bóle głowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'bóle głowy'.
bóle mięśni,
Szukaj leków z wyrazem 'bóle mięśni'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'bóle mięśni'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'bóle mięśni'.
bóle stawów,
Szukaj leków z wyrazem 'bóle stawów'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'bóle stawów'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'bóle stawów'.
głowa,
Szukaj leków z wyrazem 'głowa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'głowa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'głowa'.
gorączka,
Szukaj leków z wyrazem 'gorączka'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'gorączka'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'gorączka'.
grypa,
Szukaj leków z wyrazem 'grypa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'grypa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'grypa'.
mięśnie,
Szukaj leków z wyrazem 'mięśnie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'mięśnie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'mięśnie'.
przeziębienie,
Szukaj leków z wyrazem 'przeziębienie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeziębienie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeziębienie'.
stan gorączkowy,
Szukaj leków z wyrazem 'stan gorączkowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stan gorączkowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stan gorączkowy'.
stawy
Szukaj leków z wyrazem 'stawy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stawy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stawy'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Ascalcin® Plus
Asprocol
Galocard
Antygrypin
Cardiofil
Encopirin
Aspimag
Acard
ASA
Upsarin
Upsarin C
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Stany gorączkowe, grypa, dolegliwości przeziębieniowe, bóle głowy, mięśni, stawów, dolegliwości reumatoidalne.
Działanie
Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy działa raczej poprzez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych; minimalizuje agregację płytek krwi poprzez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Działanie przeciwgorączkowe i napotne jest silnie wyróżnione już przy dawkach 1,0-1,5 g/dobę (w szczególności przy podwyższonej temp. ciała), działanie przeciwzapalne wyraźnie wyróżnione jest dopiero po kilku dniach przyjmowania. W dawkach ponad 1 g/dobę minimalizuje krzepliwość krwi i wykazuje działanie fibrynolityczne. Wchłania się błyskawicznie i prawie kompletnie z przewodu pokarmowego - raczej z żołądka, w mniejszym stopniu z jelit. Prędkość wchłaniania zależy od pH treści. Wiąże się z albuminami osocza w 50-90%. Łatwo przenika do tkanek i poprzez barierę łożyska i do mleka matki. Służący długotrwale w okresie ciąży - niekorzystnie wpływa na płód; w momencie laktacji - może powodować u karmionego niemowlęcia kwasicę metaboliczną (dawki ponad 3 g/dobę u matki). Jest metabolizowany w wątrobie (mitochondria i retikulum endoplazmatyczne) i w innych tkankach. Wydalany jest w 10% z moczem w formie nie zmienionej i w formie metabolitów (w 75% jako kwas salicylurowy). T0,5 wynosi 2-4 h. Zawarty w preparacie laktoglukonian wapnia jest łatwo wchłanialnym i łatwo przyswajalnym związkiem dostarczającym jonów wapnia. Jony Ca wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, uszczelniające naczynia krwionośne, są konieczne w procesach krzepnięcia i przebudowy kości, wykazują słabe działanie przeciwalergiczne. Bonus kwaśnego węglanu sodowego działa alkalizująco na treść żołądka (z wytworzeniem CO2). W składzie leku wykorzystano skojarzone działanie kwasu acetylosalicylowego i wapnia i działanie wodorowęglanu sodu zmniejszające kwaśność soku żołądkowego.
Działania niepożądane
Z racji na zawartość kwasu acetylosalicylowego w czasie leczenia mogą wystąpić: pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, zawroty głowy, zmiany skórne pod postacią rumienia albo pokrzywki, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) dolegliwości wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, powiększone krwawienia miesiączkowe. Z racji na hamowanie syntezy prostaglandyn w nasieniu kwas acetylosalicylowy minimalizuje płodność u mężczyzn. Uważane jest, iż kwas acetylosalicylowy jako hapten może prowadzić do uczulenia typu dychawicy oskrzelowej i tym podobnych. Przy długotrwałym nadużywaniu skutkuje przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek. Przy większych dawkach albo długotrwałym stosowaniu: przyspieszenie oddechu, niewydolność krążenia, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, stany zamroczenia, pobudzenia, omamy, drgawki (w szczególności u dzieci). Wyjątkowo skutkuje zaburzenia o.u.n. (ataksja, zamroczenie, zaburzenia wzroku i słuchu). W razie przedawkowania i zatrucia - dodatkowo: duszność, zapaść krążeniowa, zaburzenia rytmu serca, sinica, żółtaczka, zaburzenie czynności nerek (białkomocz), uszkodzenie słuchu. Lek przyjmowany systematycznie w wysokich dawkach może powodować hiperkalcemię.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na salicylany. Czynna dolegliwość wrzodowa żołądka i/albo dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego, skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (na przykład w cukrzycy, mocznicy, tężyczce), chorzy z polipem nosa. Kwas acetylosalicylowy należy ostrożnie stosować u chorych z niewyrównaną niewydolnością krążenia, w astmie, niewydolności nerek i poważnych schorzeniach wątroby. Nie stosować u leczonych doustnymi preparatami przeciwcukrzycowymi. W okresie ciąży i karmienia piersią wyjątkowo i tylko po ustaleniu wskazań poprzez lekarza. Nie zaleca się stosowania salicylanów u dzieci i młodzieży w przebiegu ospy wietrznej i grypy, a w przebiegu innych chorób gorączkowych u dzieci i młodzieży wskazania do podania kwasu acetylosalicylowego muszą być ustalone poprzez lekarza (gdy inne środki przeciwgorączkowe są nieskuteczne), z racji na sposobność wystąpienia zagrażającego życiu zespołu Reye'a. Z racji na zawartość wapnia leku nie stosować w hiperkalcemii i w okresie leczenia tetracyklinami. Ostrożnie stosować przy jednoczesnym podawaniu glikozydów nasercowych.
Interakcje
Kwas acetylosalicylowy działa synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, może także zmniejszać działanie niektórych leków z gatunku NLPZ i leków powodujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Wypiera z połączeń z białkami leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki przeciwcukrzycowe zwiększając ich działanie farmakologiczne: potęguje działanie hipoglikemizujące doustnych leków przeciwcukrzycowych z gatunku sulfonylomocznika, działanie przeciwzakrzepowe leków z gatunku kumaryny, leków przeciwgruźliczych (pochodnych kwasu p-aminosalicylowego), penicylin, sulfonamidów, fenytoiny. Wykorzystywanie łącznie salicylanów i kortykosteroidów powiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Skraca czas działania sulfonamidów; nasila działanie metotreksatu, przy jednoczesnym leczeniu digoksyną powiększa jej stężenie we krwi; osłabia działanie spironolaktonu, indometacyny. Skutkuje retencję moczanów. Barbiturany i propranolol zmniejszają siłę działania kwasu acetylosalicylowego. Antacida zmniejszają wchłanianie leku. Jednoczesne spożywanie alkoholu powiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Jony wapnia zawarte w preparacie zwiększają działanie glikozydów nasercowych (aż do możliwości wystąpienia zatrucia glikozydami) i zmniejszają wchłanianie tetracyklin.
Dawkowanie
Dorośli: doraźnie 1-2 tabl.; w stanach gorączkowych i bólach o różnorodnej etiologii 1-2 tabl. 3 razy na dzień. Producent zaleca: w ostrej fazie dolegliwości reumatycznej do 12 tabl./dobę w 6 dawkach; u dzieci 1 tabl. 2-3 razy na dzień. Tabletki musujące; porcję leku rozpuścić w 1/2 szklanki wody, pić musujący płyn.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Acard
Alka-Seltzer
Ascalcin® Plus
Asprocol
Galocard
Antygrypin

Informacje Ascalcin znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Ascalcin, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Ascalcin, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.