Do czego jest Asentra lekarstwo? Jak działa: czynne: sertralina (Sertraline) tabl. powl. 100 mg 28.

Czy pomocne?

Lek Asentra

Lekarstwo ASENTRA: Asentra
Producent leku:
Krka
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
sertralina (Sertraline)
tabl. powl. 100 mg 28 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 50 mg 28 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny),
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Zaburzenia lękowe,
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenia lękowe'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenia lękowe'.
Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne'.
antydepresant,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresant'.
antydepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresyjny'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja'.
fobia,
Szukaj leków z wyrazem 'fobia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'fobia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'fobia'.
fobia socjalna,
Szukaj leków z wyrazem 'fobia socjalna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'fobia socjalna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'fobia socjalna'.
lęk,
Szukaj leków z wyrazem 'lęk'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lęk'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lęk'.
nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nastrój'.
niepokój,
Szukaj leków z wyrazem 'niepokój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'niepokój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'niepokój'.
obniżony nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'obniżony nastrój'.
przeciwdepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
przeciwlękowy,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwlękowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwlękowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwlękowy'.
zaburzenia depresyjne,
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia depresyjne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia depresyjne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia depresyjne'.
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Zoloft
SertaHEXAL
Luxeta
Stimuloton
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zaburzenia depresyjne, w tym depresja z towarzyszącymi symptomami lęku. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Lęk napadowy.
Działanie
Lek przeciwdepresyjny o wybiórczym działaniu hamującym wychwyt zwrotny serotoniny w komórkach nerwowych mózgu. W dawkach leczniczych sertralina hamuje wychwyt serotoniny poprzez płytki krwi. Wykazuje małe powinowactwo do receptorów adrenergicznych, cholinergicznych, GABA, dopaminergicznych, histaminergicznych, serotoninergicznych i beznodiazepinowych. Najprawdopodobniej z tego powodu nie działa kardiotoksycznie, sedatywnie i przeciwcholinergicznie. W dziedzinie dawek 50-200 mg sertraliny farmakokinetyka jest wprost proporcjonalna do dawek leku. Po doustnym podawaniu leku w dawkach 50-200 mg raz na dobę poprzez 14 dni, max. stężenie występowało po 4,5-8,4 h po przyjęciu. Średni moment półtrwania wynosi ok. 26 h. Ok. 98% dawki leku wiąże się z białkami osocza. Sertralina podlega metabolizmowi pierwszego przejścia. Jej kluczowy metabolit - N-demetylosertralina - jest in vitro znacząco mniej aktywny od sertraliny. Zarówno sertralina jak i jej fundamentalny metabolit ulegają dalszej biotransformacji. Związki te i ich metabolity wydalane są w jednakowym stopniu z moczem i kałem.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: nudności, biegunka, luźne stolce, jadłowstręt, niestrawność, drżenie, pobudzenie, ból i zawroty głowy, nadmierne pocenie, suchość błon śluzowych j. ustnej, zaburzenia czynności seksualnych, zamroczenie, bezsenność, nadmierna senność, osłabienie łaknienia i pomniejszenie masy ciała. Działania te są zazwyczaj łagodne i ustępują po dłuższym stosowaniu leku. Rzadko występują: wymioty, bóle brzucha, drgawki, zaburzenia ruchu (symptomy pozapiramidowe, zaburzenia chodu), reakcje nadwrażliwości (zaburzenia oddychania albo duszność, obrzęk powiek, twarzy albo warg, pokrzywka, świąd), zaburzenia cyklu miesiączkowego, hiperprolaktynemia, mlekotok, ginekomastia, wysypka skórna. Donoszono o pojedynczych sytuacjach zapalenia trzustki, zapalenia wątroby, żółtaczki i niewydolności wątroby. Istnieją doniesienia o tachykardii, bólach w klatce piersiowej, nadciśnieniu tętniczym, niedociśnieniu, obrzękach, omdleniach i kołataniu serca. Podobnie jak w razie innych leków przeciwdepresyjnych, także po podaniu sertraliny donoszono o pojedynczych sytuacjach parestezji, objawów depresyjnych, omamów, reakcji agresywnych, niepokoju, manii/hipomanii, stanów lękowych i psychozy, jednak odróżnienie tych działań niepożądanych od objawów dolegliwości podstawowej jest niemożliwe. Donoszono o przemijającej hiponatremii i zwiększeniu aktywności enzymów wątrobowych. Po zakończeniu leczenia sertraliną mogą wystąpić w bardzo rzadkich sytuacjach: zawroty głowy, drżenie, stany lękowe, nudności, kołatanie serca.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na sertralinę albo pozostałe składniki preparatu. Nie należy stosować równocześnie z inhibitorami MAO.
Interakcje
Jednoczesne wykorzystywanie sertraliny z inhibitorami MAO może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego (leków nie wolno stosować równocześnie, leczenie sertraliną można rozpocząć nie przedtem niż po 2 tyg. od zakończenia leczenia inhibitorami MAO, podawanie inhibitorów MAO można rozpocząć dopiero po upływie 2 tyg. po zakończeniu leczenia sertraliną). Znane są doniesienia o zwiększeniu stężeń trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych we krwi po jednoczesnym stosowaniu sertraliny (należy monitorować stężenie we krwi i dostosować dawkowanie obu leków). Lit może nasilać działanie serotoninergiczne sertraliny (w razie jednoczesnego stosowania należy kontrolować stężenia litu we krwi). Tryptofan, trazodon, fenfluramina i deksfenfluramina nasilają działanie serotoninergiczne sertraliny - nie należy ich stosować równocześnie. Po jednoczesnym stosowaniu sertraliny i leków neuroleptycznych albo metoklopramidu mogą wystąpić symptomy pozapiramidowe. Opisywano przypadki, gdzie po jednoczesnym wykorzystaniu sertraliny i sumatriptanu wystąpiło osłabienie, brak koordynacji, dezorientacja, pobudzenie - nie należy ich równocześnie stosować. Jednoczesne wykorzystywanie leków przeciwpadaczkowych, niektórych antybiotyków (erytromycyna, rifampicyna) i leków b-adrenolitycznych może powodować powiększenie stężenia sertraliny we krwi. Donoszono o bardzo rzadkich napadach padaczkowych u pacjentów leczonych równocześnie sertraliną i tramadolem (gdyż sertralina minimalizuje próg drgawkowy, odradza się ich jednoczesnego stosowania). Sok grejpfrutowy może zwiększać stężenie sertraliny we krwi. Jednoczesne wykorzystywanie sertraliny z warfaryną skutkuje wydłużenie czasu protrombinowego. Jednoczesne wykorzystywanie z cymetydyną skutkuje pomniejszenie klirensu sertraliny. U pacjentów z cukrzycą może być niezbędne dostosowanie dawki insuliny i/albo doustnych leków przeciwcukrzycowych. Przed planowanym leczeniem elektrowstrząsami podawanie sertraliny należy czasowo przerwać.
Dawkowanie
Doustnie. Depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne: dorośli - dawka początkowa i zazwyczaj służąca dawka terapeutyczna wynosi 50 mg na dobę (rano albo wieczorem); jeżeli leczenie jest nieskuteczne można etapowo, w odstępach nie krótszych niż tydzień, zwiększać dawki o 50 mg, maksymalnie do 200 mg na dobę. Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci w wieku 6-13 lat: dawka początkowa wynosi 25 mg raz na dobę (rano albo wieczorem), dawkę dobową można etapowo, w odstępach nie krótszych niż tydzień, zwiększać w zależności od potrzeb maksymalnie do dawki 200 mg na dobę. Lęk napadowy: dorośli - dawka początkowa wynosi 25 mg raz na dobę (rano albo wieczorem); po upływie tygodnia dawkę można zwiększyć do 50 mg raz na dobę, a następnie można etapowo, w odstępach nie krótszych niż tydzień, zwiększać dawki o 50 mg, maksymalnie do 200 mg na dobę. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się pomniejszenie dawek leku albo wydłużenie odstępów pomiędzy dawkami.start działania leku można stwierdzić po 7 dniach leczenia, optymalne efekty leczenia występują dopiero po 2-4 tyg. leczenia. W leczeniu podtrzymującym zaleca się wykorzystywanie najmniejszych, efektywnych dawek, które należy okresowo dostosowywać w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży stosować jedynie w sytuacjach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu (kat. C). Kobiety w momencie rozrodczym przyjmujące sertralinę powinny stosować antykoncepcję. Leku nie należy stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby albo nerek. U osób ze znaczącą niewydolnością wątroby nie należy stosować preparatu. Brak dostatecznych doświadczeń klinicznych o stosowaniu sertraliny u dzieci z wyjątkiem leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z padaczką, z wyjątkiem przypadków, gdzie to jest niezbędne (leczenie należy przerwać w razie wystąpienia napadów padaczkowych).
Podobne leki
Zoloft
SertaHEXAL
Luxeta
Stimuloton

Działanie: Asentra

Definicja Aknemycin:
Co to jest leku: Boots Healthcare International Wiadomości o leku: Substancje czynne: erytromycyna (Erythromycin) maść 20 mg/g tuba 25 g, --,-- zł płyn do stos. na skórę 20 mg/g but. 25 ml, --,-- zł asentra co znaczy.
Definicja Acer:
Co to jest Ratiopharm Wiadomości o leku: Substancje czynne: dichlorowodorek cetyryzyny (Cetirizine dihydrochloride) tabl. powl. 10 mg 7 szt., --,-- zł Alergia, Przejdź do dolegliwości 'Alergia' asentra krzyżówka.
Definicja Augmentin:
Co to jest leku: GlaxoSmithKline Export Wiadomości o leku: Substancje czynne: amoksycylina (Amoxicillin)kwas klawulanowy (Clavulanic acid) proszek do przyg. zaw. doustnej 457 mg/5 ml but. 70 ml, --,-- zł tabl asentra co to jest.
Definicja Alermed:
Co to jest leku: Lek-Am Wiadomości o leku: Substancje czynne: dichlorowodorek cetyryzyny (Cetirizine dihydrochloride) tabl. powl. 10 mg 20 szt., --,-- zł Alergeny, Przejdź do dolegliwości 'Alergeny' asentra słownik.
Definicja Aflomag:
Co to jest leku: Aflofarm Farmacja Polska Wiadomości o leku: Substancje czynne: wodorotlenek glinu (Aluminum hydroxide)wodorotlenek magnezu (Magnesium hydroxide) zawiesina doustna o smaku truskawkowym but. 250 asentra czym jest.

Informacje Asentra znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Asentra, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Asentra, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: