Do czego jest Avandia lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: rosiglitazon (Rosiglitazone.

Czy pomocne?

Lek Avandia

Lekarstwo AVANDIA: Avandia
Producent leku:
GlaxoSmithKline Export
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
rosiglitazon (Rosiglitazone)
tabl. powl. 8 mg 28 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 4 mg 28 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Wyłącznie leczenie skojarzona (z metforminą albo sulfonylomocznikiem) cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których wykorzystywanie tych leków w monoterapii nie zapewnia pożądanej kontroli stężenia glukozy we krwi. Łączne podanie rosiglitazonu z metforminą stosuje się wyłącznie u pacjentów otyłych, z kolei podanie z sulfonylomocznikiem - wyłącznie u pacjentów z nietolerancją albo innym przeciwwskazaniem do stosowania metforminy.
Działanie
Doustny lek hipoglikemizujący z gatunku tiazolidynedionów, wybiórczy agonista receptora gamma aktywowanego poprzez proliferatory peroksysomów (PPARgamma). System działania bazuje na znoszeniu insulinooporności w komórkach tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych i wątroby. W następstwie różnych, ale uzupełniających się systemów działania jego łączne wykorzystywanie z metforminą albo sulfonylomocznikiem prowadzi do skojarzonego działania hipoglikemizującego u pacjentów z cukrzycą typu 2; ono jest szczególnie nasilone u pacjentów otyłych. Rosiglitazon bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność ok. 99%), osiągając max. stężenie we krwi po ok. 1 h. Wchłanianie jest niezależne od pokarmu. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 99,8%. Rosiglitazon podlega intensywnemu metabolizmowi w wątrobie raczej za pośrednictwem izoenzymu CYP 2C8. Kluczowym metabolitem jest p-OH-siarczan, który wiąże się z białkami osocza w 99,99%. T0,5 rosiglitazonu wynosi 3-4 h, a jego metabolitu - ok. 130 h. Lek jest wydalany wyłącznie w formie metabolitów - w ok. 66% z moczem i w ok. 25% z kałem. Z racji na bardzo powolną eliminację metabolitów mogą się one kumulować w moczu.
Działania niepożądane
W skojarzeniu z metforminą regularnie niedokrwistość, hipo- albo hiperglikemia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, wzdęcia, nudności, bóle brzucha, symptomy dyspeptyczne), ból głowy, uczucie zmęczenia. Rzadko występowały: hiperlipidemia, hipercholesterolemia, kwasica mleczanowa, zaostrzenie przebiegu cukrzycy, wymioty, zaparcia, jadłowstręt. W skojarzeniu z sulfonylomocznikiem regularnie występowała hiper- albo hipoglikemia, powiększenie masy ciała, uczucie zmęczenia, astenia. Rzadko obserwowano niedokrwistość, trombocytopenię, hiperlipidemię, hipercholesterolemię, hipertriglicerydemię, ból i zawroty głowy, parestezje, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wzdęcia, nudności, powiększone łaknienie), łysienie, osutki, zaburzenia oddychania, senność.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na rosiglitazon i pozostałe składniki preparatu, niewydolność krążenia (I-IV stopnia wg NYHA) - również w wywiadzie, upośledzenie czynności wątroby, ciężka niewydolność nerek (brak badań klinicznych). Ciąża i moment karmienia piersią. Nie należy stosować w monoterapii ani w skojarzeniu z insuliną. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży do ukończenia 18 r.ż. (brak badań kontrolowanych). Ostrożnie stosować u pacjentów z niedokrwistością (w szczególności w skojarzeniu z metforminą), a również u pacjentów leczonych paklitakselem albo lekami z gatunku NLPZ.
Interakcje
W skojarzeniu z paklitakselem nasila się ryzyko zahamowania metabolizmu rosiglitazonu, a w połączeniu z lekami z gatunku NLPZ - ryzyko obrzęków. Łączne podawanie z insuliną powiększa występowanie niewydolności mięśnia sercowego.
Dawkowanie
Dorośli doustnie (z posiłkiem albo na czczo) zwykle 4 mg/dobę. Stosując w skojarzeniu z metforminą, można po 8 tygodniach zwiększyć dawkę rosiglitazonu do 8 mg/dobę w 1-2 dawkach, jeżeli podawanie dawki początkowej nie jest skuteczne.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki

Informacje Avandia znaczenie w Słownik leków A .

Dodaj opinię o Avandia, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Avandia, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.