Do czego jest CetAlergin lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: cetyryzyna (Cetirizine.

Czy pomocne?

Lek Cetalergin

Lekarstwo CETALERGIN: CetAlergin
Producent leku:
ICN Polfa Rzeszów
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
cetyryzyna (Cetirizine)
tabl. powl. 10 mg 10 szt.,
--,-- zł
syrop 1 mg/ml but. 75 ml,
--,-- zł
krople doustne 10 mg/ml but. 10 ml,
--,-- zł
syrop 1 mg/ml but. 150 ml,
--,-- zł
tabl. powl. 10 mg 20 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Cirrus
Amertil
Cetrivax
Cetrizen
Letizen
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie i profilaktyka alergicznego całorocznego i sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek. Leczenie przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Działanie
Lek przeciwhistaminowy, selektywny antagonista receptora histaminowego H1. Nie wykazuje powinowactwa do receptora cholinergicznego i serotoninowego. Wywiera mocne i długookresowe działanie. Hamuje zarówno inicjalną fazę reakcji alergicznej (zależną od histaminy), jak i fazę późną, bo minimalizuje migrację komórek reakcji zapalnej (między innymi granulocytów kwasochłonnych) i uwalnianie mediatorów odczynu zapalnego. Cetirizyna dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenie we krwi po ok. 1 h. Pokarm nie minimalizuje jej biodostępności. Działanie preparatu utrzymuje się poprzez 24 h. Cetirizyna wiąże się w 93% z białkami osocza. Jest w niewielkim stopniu metabolizowana w wątrobie. T0,5 we krwi wynosi 8,3 h (u dzieci - 6 h). Jest wydalana raczej z moczem (70%) w formie nie zmienionej i częściowo z kałem (10%).
Działania niepożądane
Bardzo rzadko senność, ból i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, suchość błon śluzowych j. ustnej, biegunka, wymioty, ból brzucha, kaszel, skurcz oskrzeli, podrażnienie gardła, reakcje nadwrażliwości (odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cetirizynę albo inny składnik preparatu.
Interakcje
Z lekami nasennymi albo uspokajającymi może się nasilać działanie depresyjne na o.u.n. W trakcie jednoczesnego podawania teofiliny (400 mg raz na dobę) i cetirizyny stwierdzono niewielkie (o 16%) pomniejszenie klirensu cetirizyny.
Dawkowanie
Doustnie dorośli i dzieci ponad 6 r.ż. 5-10 mg (10-20 kropli albo 1-2 łyżeczki syropu albo 1/2-1 tabl.) na dobę w 1-2 dawkach; dzieci 3-6 r.ż.: 2,5-5 mg (5-10 kropli albo 1/2-1 łyżeczka syropu) na dobę w 1-2 dawkach. W niewydolności nerek albo wątroby dawkę minimalizuje się o połowę.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kategoria B (wg US FDA). Z racji na brak odpowiednich badań kontrolowanych zaleca się stosować u kobiet ciężarnych jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Nie stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Z racji na zawartość laktozy nie należy podawać tabletek pacjentom z niedoborem laktazy, galaktozemią albo glukozo-galaktozowym zespołem upośledzonego wchłaniania. Syrop i krople zawierają benzoesan sodu (może zwiększać ryzyko napadu u pacjentów chorych na astmę) i glicerynę (może powodować ból głowy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe).
Podobne leki
Amertil
Cirrus
Cetrivax
Cetrizen
Letizen

Informacje CetAlergin znaczenie w Słownik leków C .

Dodaj opinię o CetAlergin, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o CetAlergin, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.