Do czego jest Ibupar lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: ibuprofen (Ibuprofen) tabl. powl.

Czy pomocne?

Lek Ibupar

Lekarstwo IBUPAR: Ibupar
Producent leku:
Polfa-Pabianice
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
ibuprofen (Ibuprofen)
tabl. powl. 200 mg 10 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 400 mg 10 szt.,
--,-- zł
tabl. drażowane 200 mg 10 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Ardinex
Modafen
Ibupar forte
Ibuprofen
Dolgit
Bolinet
Deep Relief "DR ŻEL"
Ibufen
Nurofen Menstrual
Nurofen® Plus
Nurofen
IBUPAR 200 mg * 10 tabletki
W cenie
4,19 zł
IBUPAR FORTE * 10 tabl
W cenie
5,65 zł
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Ból różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, między innymi bolesne miesiączkowanie, ból głowy, zębów, bóle mięśniowe, pourazowe, nerwobóle. Gorączka różnego pochodzenia. Łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.
Działanie
Lek z gatunku niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe poprzez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej. Wchłania się z przewodu pokarmowego w ok. 80% osiągając max. stężenie we krwi po 1-2 h. Działanie przeciwbólowe występuje po ok. 30 min. i utrzymuje się poprzez 4-6 h; działanie przeciwgorączkowe utrzymuje się poprzez 6-8 h. Wiąże się w powyżej 99% z białkami osocza. Przenika do jam stawowych, gdzie jego stężenie utrzymuje się w miarę długo, nawet po zmniejszeniu stężenia we krwi. T0,5 dla dawki 200 mg wynosi 1,93 h, dla dawki 400 mg 1,78-2,31 h, w trakcie wielokrotnego podawania 2-2,5 h. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany raczej z moczem.
Działania niepożądane
Przeważnie występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: ból w nadbrzuszu, nudności, zgaga. Mogą wystąpić: zawroty głowy, wysypka, szum w uszach, pomniejszenie łaknienia, obrzęki. Rzadko: biegunka albo zaparcie, dyskomfort w nadbrzuszu, niestrawność, wymioty, wzdęcia, bóle kurczowe w jamie brzusznej, ból głowy, nadpobudliwość, świąd skóry. Sporadycznie: krwawienie z przewodu pokarmowego, nieżyt żołądka, wrzód trawienny z krwawieniem albo perforacją, dodatnie testy czynnościowe wątroby, zapalenie wątroby, żółtaczka, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia snu, zaburzenia świadomości, labilność emocjonalna, depresja, zaburzenia widzenia, niedosłyszenie, pokrzywka, rumień wielopostaciowy, wyłysienie, skórne zmiany pęcherzowe, zespół Stevensa-Johnsona, zmiany w obrazie krwi, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność serca, kołatanie serca, reakcje alergiczne, upośledzenie czynności nerek, suchość w jamie ustnej, owrzodzenia dziąseł, nieżyt nosa. Utrzymywanie się dodatnich wyników testów czynnościowych wątroby, wystąpienie objawów klinicznych uszkodzenia wątroby albo objawów systemowych (eozynofilia, wysypka) i zaburzenia widzenia są wskazaniem do odstawienia ibuprofenu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ibuprofen albo pozostałe składniki preparatu. Nadwrażliwość na inne leki z gatunku NLPZ (również kwas acetylosalicylowy) objawiająca się nieżytem nosa, pokrzywką, napadami astmy. Czynna albo dopiero co przebyta dolegliwość wrzodowa żołądka albo dwunastnicy.
Interakcje
Może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Kwas acetylosalicylowy minimalizuje sukces przeciwzapalny ibuprofenu i nasila ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Jednoczesne wykorzystywanie kortykosteroidów albo innych leków z gatunku NLPZ powiększa ryzyko wystąpienia nasilonych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, krwawienia z przewodu pokarmowego, nawrotu dolegliwości wrzodowej. Ibuprofen nasila toksyczność metotreksatu i soli litu wskutek opóźnienia ich wydalania. Osłabia moczopędne działanie furosemidu i skuteczność leków hipotensyjnych.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci ponad 12 r.ż: 200-400 mg jednokrotnie albo 3-4 razy na dobę. Max. dawka dobowa wynosi 1200 mg. Dzieci do ukończenia 12 r.ż.: 5 mg/kg m.c. jeżeli temp. jest niższa niż 39°C albo 10 mg/kg m.c. jeżeli temp. jest wyższa niż 39°C. Max. dawka dobowa wynosi 40 mg/kg m.c. Preparat przyjmuje się w czasie albo po posiłku.
Ciąża i karmienie piersią
W I i II trymestrze ciąży stosować tylko w razie zdecydowanej konieczności. Preparat jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży (ryzyko zamknięcia przewodu tętniczego i nadciśnienia płucnego u noworodka i opóźnienia porodu). Nie zaleca się stosowania w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi, zaburzeniami czynności wątroby albo nerek, niewydolnością serca, toczniem rumieniowatym, obrzękami, u pacjentów leczonych preparatami przeciwzakrzepowymi, moczopędnymi i u osób w podeszłym wieku.
Podobne leki
Modafen
Nurofen Menstrual
Nurofen
Nurofen Forte
Nurofen Ultrafast
Nurofen® Antigrip

Działanie: Ibupar

Informacje Ibupar znaczenie w Słownik leków I .

Dodaj opinię o Ibupar, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Ibupar, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.