Do czego jest Jucolon lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: mesalazyna (Mesalazine) tabl. powl.

Czy pomocne?

Lek Jucolon

Lekarstwo JUCOLON: Jucolon
Producent leku:
Anpharm
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
mesalazyna (Mesalazine)
tabl. powl. dojelitowe 250 mg 100 szt.,
--,-- zł
Dolegliwość Leśniowskiego-Crohna
Przejdź do dolegliwości 'dolegliwość Leśniowskiego-Crohna'.
Szukaj leków na tę chorobę 'dolegliwość Leśniowskiego-Crohna'.
dolegliwość crohna,
Szukaj leków z wyrazem 'dolegliwość crohna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'dolegliwość crohna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'dolegliwość crohna'.
jelito grube,
Szukaj leków z wyrazem 'jelito grube'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'jelito grube'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'jelito grube'.
przeciwzapalny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwzapalny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwzapalny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwzapalny'.
zapalenie jelita grubego
Szukaj leków z wyrazem 'zapalenie jelita grubego'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zapalenie jelita grubego'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zapalenie jelita grubego'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Salofalk
Pentasa
Colitan
Mesalazyna
Asamax
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie w fazie zaostrzenia i zapobieganie nawrotom wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Leczenie dolegliwości Crohna w fazie zaostrzenia.
Działanie
Pochodna kwasu salicylowego o miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Dzięki nierozpuszczalnej w soku żołądkowym otoczce, mesalazyna uwalniana jest dopiero w jelicie cienkim i okrężnicy. System działania leku wiąże się najprawdopodobniej z hamowaniem biosyntezy prostaglandyny E2 i I2, tromboksanu A2, leukotrienu B4 i C4 w błonie śluzowej jelita i z hamowaniem reakcji utleniania. Mesalazyna w niewielkim stopniu jest wchłaniana do krwi. Jest wydalana raczej z kałem w formie nie zmienionej. W niewielkich ilościach przenika poprzez barierę łożyska i do mleka matki.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha). U niektórych pacjentów występują ból i zawroty głowy albo depresja. Czasami zaostrzeniu ulegają symptomy zapalenia jelita, szczególnie u osób które przedtem źle reagowały na leczenie sulfasalazyną, albo pojawiają się reakcje nadwrażliwości (ostry ból brzucha, skurcze, krwawa biegunka, gorączka, wysypka skórna). Rzadko mogą wystąpić: zaburzenia hematologiczne (leukopenia, neutropenia, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna i trombocytopenia), zapalenie trzustki, wątroby, alergiczne reakcje ze strony płuc, zespół toczniopodobny, pokrzywka, zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy. Rzadko obserwowano bóle mięśniowe i stawowe, ból w klatce piersiowej, oligospermię, wypadanie włosów. Lek może zamieniać barwę moczu i powodować zaburzenia wyników badań laboratoryjnych (powiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej i powiększenie stężenia kreatyniny, azotu mocznikowego, bilirubiny i methemoglobiny).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na mesalazynę albo pozostałe składniki preparatu albo salicylany. Czynna dolegliwość wrzodowa. Ciężka niewydolność nerek albo wątroby. Dzieci do 15 r.ż.
Interakcje
Nie stosować równocześnie z preparatami zmieniającymi pH w jelitach (laktuloza, omeprazol).
Dawkowanie
Doustnie: czynna etap dolegliwości - 1,5-3 g na dobę w dawkach podzielonych, zwykle 4 razy na dobę po 2 tabl.; podtrzymanie remisji - 1,5 g na dobę w dawkach podzielonych, jest to 3 razy na dobę po 2 tabl. Leczenie trwa 4-8 tyg. Preparat należy przyjmować 1 h przed posiłkiem, popijając szklanką wody. Tabletki należy połykać w całości.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży stosować jedynie w razie zdecydowanej konieczności (kat. B); nie zaleca się stosowania w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Ostrożnie stosować w razie: zaburzeń czynności nerek i wątroby, zaburzeń krzepnięcia krwi, stosowania leków zaburzających czynność układu krwiotwórczego, osób w podeszłym wieku, złej tolerancji leczenia sulfasalazyną w wywiadzie, zwężenia odźwiernika żołądka.
Podobne leki
Salofalk
Pentasa
Colitan
Mesalazyna
Asamax

Informacje Jucolon znaczenie w Słownik leków J .

Dodaj opinię o Jucolon, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Jucolon, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.