Do czego jest Theophyllinum prolongatum lekarstwo? Jak działa: Wiadomości o leku: Substancje czynne.

Czy pomocne?

Lek Theophyllinum Prolongatum

Lekarstwo THEOPHYLLINUM PROLONGATUM: Theophyllinum prolongatum
Producent leku:
Viatris
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
teofilina (Theophylline)
tabl. o przedł. uwalnianiu 250 mg 20 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Theoplus
Afonilum SR
Theovent
Theospirex retard
Theophyllinum
Baladex
Theo-Caps
Euphyllin CR Retard
Euphyllin long
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Przewlekła dolegliwość obturacyja płuc, astma oskrzelowa.
Działanie
Lek z gatunku metyloksantyn o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie oskrzeli i naczyń, pobudzającym o.u.n. i działaniu moczopędnym. System działania bazuje między innymi na hamowaniu aktywności fosfodiesterazy, w wyniku czego dochodzi do rozkurczu mięśni gładkich. Ma mocne działanie rozkurczające oskrzela, poprawia kurczliwość przepony, pobudza ośrodek oddechowy, może mieć pewne działanie zapobiegające degranulacji komórek tucznych i uwalnianiu mediatorów reakcji zapalnej. Rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie tętnicze krwi, chociaż po podaniu doustnym działanie hipotensyjne jest w miarę słabo wyrażone. Na mięsień sercowy działa dodatnio ino- i chronotropowo. Poprawia przepływ nerkowy i powiększa filtrację, co prowadzi do zwiększonego wydalania moczu. Może wpływać na wyrzut katecholamin i zwiększanie na nie wrażliwości. Wchłanianie z przewodu pokarmowego może się różnić osobniczo. Metabolizm wątrobowy leku jest indywidualną właściwością osobniczą uwarunkowaną różnymi czynnikami. T0,5 wynosi od 3-10 h i powiększa się w chorobach wątroby, niewydolności krążenia, zakażeniach wirusowych, z kolei skraca u palaczy, osób nadużywających alkohol i dzieci (u dzieci T0,5 wynosi od 2-8 h). Wydala się z moczem w 90% w formie metabolitów. Z racji na niski współczynnik terapeutyczny i zmienną wrażliwość osobniczą na lek, zaleca się monitorowanie stężenia teofiliny we krwi. Poziom terapeutyczny wynosi 10-20 µg/ml. Działania niepożądane mogą występować już przy 13 µg/ml. Preparat o przedłużonym działaniu.
Działania niepożądane
Nudności, wymioty, biegunka, działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego, symptomy refluksu żołądkowo-przełykowego, niepokój, zaburzenia snu, bóle głowy, drżenia mięśniowe, tachykardia, częstoskurcz, hiperglikemia, u osób starszych trudności w oddawaniu moczu w wyniku relaksacji pęcherza moczowego, poliuria, hipokaliemia, osłabienie siły mięśni.
Przeciwwskazania
Padaczka, nadwrażliwość na metyloksantyny, ciąża, dzieci, świeży zawał serca, tachyarytmie, przerostowa kardiomiopatia, wysokie nadciśnienie, dolegliwość wrzodowa, nadczynność tarczycy. W napadzie astmy oskrzelowej - niezbędna zmiana na preparaty o krótkim czasie działania.
Interakcje
Nasilone działanie i powiększona sposobność wystąpienia efektów niepożądanych przy podawaniu z cymetydyną, makrolidami, klindamycyną, linkomycyną, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, szczepionką przeciw grypie, tiabendazolem, allopurinolem, furosemidem, doustnymi lekami przeciwkrzepliwymi. Powiększona kardiotoksyczność z halotanem, sympatykomimetykami, glikozydami naparstnicy, rezerpiną. Ketamina powiększa ryzyko wystąpienia drgawek. Tetracykliny nasilają symptomy żołądkowo-jelitowe. Działanie teofiliny osłabiają: palenie, barbiturany, rifampicyna, glutetimid, izoniazyd i leki osłaniające. Teofilina minimalizuje sukces terapeutyczny fenytoiny, soli litu, niedepolaryzujących leków zwiotczających. b-blokery antagonizują działanie teofiliny. Dieta wysokowęglowodanowa i niskobiałkowa nasila eliminację leku.
Dawkowanie
Doustnie: dorośli 2 razy na dzień 250 mg/dawkę; dawka podtrzymująca 2-3 razy na dzień 250 mg.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Afonilum SR
Theoplus
Theovent
Theospirex retard
Theophyllinum
Baladex

Informacje Theophyllinum prolongatum znaczenie w Słownik leków T .

Dodaj opinię o Theophyllinum prolongatum, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Theophyllinum prolongatum, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.