Do czego jest Timoptic lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: tymolol (Timolol) krople do oczu.

Czy pomocne?

Lek Timoptic

Lekarstwo TIMOPTIC: Timoptic
Producent leku:
MSD Polska
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
tymolol (Timolol)
krople do oczu, roztwór 2,5 mg/ml but. 5 ml,
--,-- zł
krople do oczu tworzące żel 2,5 mg/ml but. 2,5 ml,
--,-- zł
krople do oczu, roztwór 5 mg/ml but. 5 ml,
--,-- zł
krople do oczu, roztwór 5 mg/ml but. 5 ml,
--,-- zł
krople do oczu tworzące żel 5 mg/ml but. 2,5 ml,
--,-- zł
krople do oczu tworzące żel 5 mg/ml but. 2,5 ml,
--,-- zł
krople do oczu, roztwór 2,5 mg/ml but. 5 ml,
--,-- zł
krople do oczu tworzące żel 2,5 mg/ml but. 2,5 ml,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Xalacom
Cosopt
Timoptic XE
TimoHEXAL
Fotil
Fotil Forte
Oftan-Timolol
Nyolol 0,1% Gel
Timo-Comod
Timolol-POS
Oftensin
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe w sytuacjach: nadciśnienia ocznego; przewlekłej jaskry z otwartym kątem przesączania; afakii i jaskry; niektórych sytuacjach jaskry wtórnej; wąskiego kąta przesączania i wywiadu samoistnego albo jatrogennego zamknięcia wąskiego kąta przesączania w przeciwległym oku, gdzie niezbędne jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Działanie
Nieselektywny b-bloker, blokujący b1 i b2 receptory, zastosowany miejscowo obniża podwyższone i poprawne ciśnienie wewnątrzgałkowe bezwzględnie na występowanie jaskry. Działanie leku jest powiązane raczej ze zmniejszonym wytwarzaniem cieczy wodnistej. Nie skutkuje zmian szerokości źrenicy ani refrakcji, nie zaburza ostrości widzenia. Po wykorzystaniu miejscowym zaczyna działanie błyskawicznie, po ok. 20 minutach, maksimum działania występuje po ok. 1-2 h i utrzymuje się poprzez 24 h. Postać kropli do oczu tworzących żel przedłuża czas kontaktu preparatu z okiem.
Działania niepożądane
Miejscowe, okulistyczne: podrażnienie oczu, zapalenie spojówek, powiek, twardówki, pomniejszenie wrażliwości rogówki, zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, opadanie powiek. Ogólne, wynikające z adrenolitycznego działania leku: osłabienie, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, wysypki skórne; osłabienie siły skurczu mięśnia sercowego, bradykardia, blok przedsionkowo-komorowy, hipotonia. Niekiedy depresja, zaburzenia snu. U pacjentów nadwrażliwych, może wystąpić duszność na skutek skurczu oskrzeli. Symptomy niepożądane, opisywane w czasie stosowania doustnego maleinianu timololu w praktyce klinicznej można uważać za potencjalne symptomy niepożądane po wykorzystaniu roztworu do oczu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek (również inne b-blokery) albo którykolwiek ze składników preparatu. Astma oskrzelowa, jawna niewydolność krążenia, wstrząs kardiogenny, bradykardia zatokowa, blok przedsionkowo-komorowy II° i III°, ciężka przewlekła dolegliwość obturacyjna płuc. Przeciwwskazania względne: ciąża (kategoria C), moment karmienia piersią, dzieci do ukończenia 1 r.ż.
Interakcje
Może wystąpić tolerancja w relacji do innych leków przeciwjaskrowych, należy rozważyć, pod kątem działania addycyjnego, wykorzystywanie jednego z leków, gdy pacjent otrzymuje doustny b-bloker.
Dawkowanie
Timoptic (krople do oczu roztwór): początkowo 2 razy na dobę po 1 kropli do worka spojówkowego roztworu 0,25%, jeśli wynik leczenia jest niezadowalający, należy zmienić roztwór i wkraplać do worka spojówkowego 2 razy na dobę po 1 kropli roztworu 0,5%. Po uzyskaniu zadowalającego poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego można przejść na dawkę raz na dobę po 1 kropli, ale niekiedy może zachodzić konieczność stosowania leku 2 razy na dobę. W przypadku potrzeby należy prowadzić leczenie skojarzone. Dawkowanie u dzieci jest identyczne.Timoptic XE (krople do oczu tworzące żel): początkowo raz na dobę po 1 kropli do worka spojówkowego preparatu 0,25%, jeśli wynik leczenia jest niezadowalający, można wykorzystać preparat 0,5%.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Xalacom
Cosopt
Timoptic XE
TimoHEXAL
Fotil
Fotil Forte

Działanie: Timoptic

Informacje Timoptic znaczenie w Słownik leków T .

Dodaj opinię o Timoptic, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Timoptic, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.