Do czego jest Rocaltrol lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: kalcytriol (Calcitriol) kaps. 0.

Czy pomocne?

Lek Rocaltrol

Lekarstwo ROCALTROL: Rocaltrol
Producent leku:
Roche
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
kalcytriol (Calcitriol)
kaps. 0,25 µg 100 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Calcijex
Kalcytriol
Silkis
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Osteodystrofia nerkowa u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek (w szczególności u pacjentów dializowanych), wszystkie postacie niedoczynności przytarczyc, krzywica wrażliwa na witaminę D, krzywica oporna na witaminę D z hipofosfatemią.
Działanie
Kalcytriol jest metabolitem witaminy D3 o największej aktywności biologicznej. Nasila wchłanianie jonów wapniowych i fosforanowych z przewodu pokarmowego i wpływa regulująco na mineralizację tkanki kostnej. Biosynteza kalcytriolu jest większa w momencie intensywnego wzrostu i w trakcie ciąży, z kolei maleje w przewlekłej niewydolności nerek, co prowadzi do rozwoju osteodystrofii nerkowej. Doustne podanie kalcytriolu wyrównuje hipokalcemię i normalizuje nadmiernie powiększoną aktywność fosfatazy zasadowej i stężenie parathormonu we krwi u pacjentów z osteodystrofią nerkową. Łagodzi również bóle kostne i mięśniowe towarzyszące zaburzeniom mineralizacji. Kalcytriol błyskawicznie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając stężenie max. we krwi po 3-6 h i powodując powiększenie stężenia wapnia w moczu już po ok. 7 h (jego działanie jest szybsze niż innych metabolitów witaminy D). T0,5 kalcytriolu wynosi ok. 3,5 h.
Działania niepożądane
Podawanie zbyt sporych dawek prowadzi do hiperkalcemii albo zespołu zatrucia wapniem (strata łaknienia, ból głowy, wymioty, zaparcia, dystrofia, zahamowanie wzrostu, wielomocz).
Przeciwwskazania
Hiperkalcemia, hiperkalcynuria, hiperwitaminoza D, moment karmienia piersią. W ciąży dopuszcza się wykorzystywanie jedynie w razie, gdy korzyści wynikające z podania przewyższają ryzyko dla matki i płodu. Ostrożnie stosować u dzieci poniżej 3 r.ż.
Interakcje
Z innymi metabolitami witaminy D nasila się działanie i toksyczność kalcytriolu (hiperkalcemia) - nie należy ich stosować łącznie. Z preparatami magnezu, w szczególności u pacjentów dializowanych z niewydolnością nerek, może wystąpić hipermagnezemia.
Dawkowanie
Zwykle w osteodystrofii nerkowej podaje się początkowo 0,25 µg raz na dzień albo co drugi dzień, z kolei w niewydolności przytarczyc i krzywicy - 0,25 µg raz na dzień rano. Następnie w odstępach 2-4 tygodniowych powiększa się dawkę dzienną o 0,25 µg, kontrolując kalcemię 2 razy w tygodniu. W osteodystrofii nerkowej dawka optymalna wynosi przeważnie 0,5-1,0 µg na dzień; w niedoczynności przytarczyc i krzywicy bywa podwójnie większa.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Calcijex
Kalcytriol
Silkis

Informacje Rocaltrol znaczenie w Słownik leków R .

Dodaj opinię o Rocaltrol, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Rocaltrol, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.