Leczenie Jak leczyć paradontozę? Cz.1. przyczyny. Co znaczy diagnostyce i jej leczeniu. krok 1.

Czy pomocne?

100% pozytywne
3 głosy

Jak leczyć paradontozę? Cz.1.?

Definicja z ang. How to treat periodontal disease? Part 1., z niem. Wie Parodontitis zu behandeln? Part 1..

Co to znaczy: Poniżej znajdziesz dokładne wiadomości o powodach powstawania paradontozy, diagnostyce i jej leczeniu.
krok 1
Badania potwierdzają skuteczność aktywnego leczenia w połączeniu ze ścisłym programem dla chorych na paradontozę. W jednym z takich badań, osoby, które nie były konsekwentne w dbaniu o dziąsła po okresie leczenia, były narażone na utratę zębów prawie sześć razy bardziej, aniżeli osoby dbające o nie.
Niektórzy dentyści informowali o 85% sukcesie, kiedy połączy się profesjonalne leczenie ze ścisłym domowym programem. Kuracja działa na osoby niepalące bardziej, niż na palaczy, szczególnie, gdy kieszonki zębowe są głębokie i trwałe. Niektóre badania sugerują nawet, iż leczenie paradontozy u osób chorych na cukrzycę typu drugiego, pomaga poprawić poziom cukru we krwi. wiadomości o tym, czy taka kuracja może również pomóc zminimalizować inne zagrożenia, takie jak zawał serca i udar mózgu, jest nieznana.
krok 2
Cele leczenia. Kiedy wykryje się paradontozę, głównymi celami kuracji są:
- Zatrzymanie i kontrola rozwoju choroby.
- Posiadanie przyzębia w stanie łatwym do utrzymania.
- Jeżeli to możliwe, przywrócenie struktury pomocniczej w zębach, a więc kości, tkanki dziąsłowej i wiązadeł.
krok 3
Etapy leczenia. Do realizacji tych celów, istnieją różne możliwości:
- Wstępne czyszczenie, skalowanie i kiretaż.
- Zabieg - jeżeli jest konieczny do zredukowania głębokich kieszonek, które pozostają pod dziąsłem po wielu sesjach czyszczenia.
- Niskie dawki doustnych albo miejscowych antybiotyków.
- Utrzymanie.
krok 4
Kiedy leczenie aktywne można uznać za zakończone i j. ustna jest we względnym stanie zdrowia, pacjent powinien często chodzić na czyszczenie trwające od 45 do 60 min., co trzy miesiące. Może je wykonać higienista, periodontolog, albo dentysta ogólny, wybór zależy od pacjenta. Oczywiście program dbania w domu o uzębienie powinien być kontynuowany.
krok 5
Kuracja antybiotykowa przed leczeniem. W razie kiedy pacjent choruje na wypadanie płatka zastawki albo ma doświadczenie z reumatycznym zapaleniem serca, przed każdym leczeniem stomatologicznym, nawet czyszczeniem, wymagana jest wstępna kuracja antybiotykowa. To jest konieczne do uniknięcia bakteryjnego zapalenia wsierdzia, które może być niebezpieczne dla życia pacjenta.
krok 6
Głębokie czyszczenie zębów: skalowanie i wygładzanie korzeni.
Skalowanie, polerowanie i czasami kiretaż są używane przy leczeniu paradontozy. Zwykle są realizowane w serii od trzech do pięciu wizyt rozłożonych od siebie ok. siedmioma dniami. (Pacjenci mogą poprosić swojego lekarza o podtlenek azotu, który jest pomocny i może ograniczyć wizyty do jednej). Higienista i doktor zwykle używają zarówno ultradźwiękowych jak i ręcznych przyrządów, by usunąć kamień.
krok 7
Usunięcie kamienia.
Kamień nad dziąsłem jest łatwo zauważalny. Kamień pod dziąsłem zwykle wykrywa dentysta, dzięki specjalnego przyrządu.
Do usuwania bardziej dostępnego kamienia, lek. stom. może korzystać z przyrządów ultradźwiękowych. Owy przyrząd wibruje w dziedzinie częstotliwości wyższej, niż tej słyszalnej dla ludzkiego ucha. Osoby z niską tolerancją na ultradźwiękową sondę, mogą poprosić o podtlenek azotu.
Spray z wodą jest służący w czasie ultradźwięków dla uniknięcia przegrzania i wypłukania resztek, które się przemieściły.
Dentysta zeskrobie płytkę nazębną z miejsc powyżej i poniżej linii dziąseł (tak zwany skalowanie). Sonda, z kolei usuwa  nagromadzony kamień dość sprawnie.
Stomatolog powinien wygładzić szorstkie punkty na zębach, co pomoże usunąć bakterie, które się tam gromadzą i odnowi dziąsła.
Polerowanie jest etapem końcowym. Wykorzystuje gumeczki i ścierającą pastę, która płytkę nazębną, a również przebarwienia korony zęba. Dlatego powierzchnia będzie gładka, co uczyni ją chwilowo trudniejszą dla przylegającej płytki.
krok 8
Sprawdzenie głębokości kieszonek zębowych.
Po zakończonym czyszczeniu, stomatolog sprawdzi głębokość kieszonek zębowych. Dalsze potrzeby leczenia są zdeterminowane poprzez rezultat dotychczasowych sesji: Jeśli czyszczenie zmniejszyło stan zapalny dziąseł, potrzebna jest tylko obserwacja. Jeśli ropień nadal występuje, może być wymagana operacja.
krok 9
Czytaj dalej: Jak leczyć paradontozę? Cz.2.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.