Leczenie Jak uniknąć próchnicy przyczyny. Co znaczy szkliwa skutkuje atak próchnicy na zębinę i.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak uniknąć próchnicy?

Definicja z ang. How to avoid tooth decay, z niem. Wie Karies zu vermeiden.

Co to znaczy: Próchnica polega na rozmiękaniu dziąsła i szkliwa zęba. Niewielki ubytek szkliwa skutkuje atak próchnicy na zębinę i nerwy. Wtedy zaatakowane miejsca przybierają brązową barwę. Wygląda to przede wszystkim niewiele estetycznie, ale próchnica jest również groźne dla zdrowia. Jak jej zapobiegać? Dowiesz się czytając ten artykuł.
krok 1
Przy przeżuwaniu i nawilżaniu śliną pożywienia zawierającego węglowodany, powstają kwasy fermentacyjne, które mogą wymywać wapń ze szkliwa zęba. Sprzyjają temu dodatkowo bakterie znajdujące się na nalocie nazębnym. Jednak rozkład węglowodanów to tylko jedna z przyczyn próchnicy. Innymi czynnikami są: niedokładne rozgryzanie pokarmu, niepoprawna dieta, niepoprawna higiena j. ustnej czy skłonności genetyczne poszczególnych osób. Duże znaczenie mają także właściwości śliny: jeżeli jest zbyt gęsta albo wydzielana w zbyt małych ilościach, nie może spełniać poprawnie swoich naturalnych funkcji oczyszczających. Każda z tych przyczyn determinuje bólami zębów, pęknięciem szkliwa, brązowymi przebarwieniami, uczuciem pulsowania i bólem w czasie jedzenia słodyczy i gorących posiłków.
krok 2
Pamiętaj, iż najważniejsza jest higiena j. ustnej. Tylko poprawne i systematyczne dbanie o zęby może uchronić nas od próchnicy. Po każdym posiłku należy starannie wyszczotkować zęby poprzez przynajmniej trzy minuty. Oczywiście nie zawsze to jest możliwe. W tych przypadkach dobrze jest użyć polecanej poprzez dentystów gumy do żucia. Istotne także jest by po ostatnim myciu zębów przed snem już nic nie jeść. Przestrzenie pomiędzy zębami także wymagają oczyszczenia - służą do tego specjalne nici dentystyczne albo specjalne wyprofilowane wykałaczki. W profilaktyce niezmiernie istotne są także regularne wizyty u dentysty. Do stomatologa należy zgłaszać się dwa razy w roku. Doktor może usunąć kamień nazębny, a również wykryć wszelakie nieprawidłowości albo wczesne stany chorobowe, które jeszcze nie dają się we znaki.
krok 3
Nie tylko czyszczenie zębów, lecz również poprawna dieta ma wielki wpływ na stan uzębienia. Twarde, starannie przeżuwane kęsy, oczyszczają zęby, z kolei sole mineralne utwardzają szkliwo. Z tych właśnie powodów chleb pełnoziarnisty ma przewagę nad chlebem białym. Nie tylko zawiera więcej cennych substancji odżywczych i błonnika, lecz także dzięki swojej konsystencji pomaga oczyścić nasze zęby. Unikaj także jedzenia słodyczy. jeżeli masz niepohamowaną ochotę na coś słodkiego, nie zapomnij po spożyciu umyć zębów.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.