Leczenie Jak leczyć atopowe zapalenie skóry przyczyny. Co znaczy która objawia się wypryskiem.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Definicja z ang. How to treat atopic dermatitis, z niem. Wie Neurodermitis zu behandeln.

Co to znaczy: Egzema, zwana także atopowym zapaleniem skóry, to przewlekła choroba skóry, która objawia się wypryskiem atopowym, a również suchością, zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. W cięższych sytuacjach mogą pojawić się przezroczyste, wypełnione płynem pęcherze. Badania wykazały, iż na chorobę tę cierpi 15-20% niemowląt i dzieci i przypuszcza się, iż ma ona pochodzenie alergiczne. Jednak rzeczywista powód atopowego zapalenia skóry ciągle nie jest znana. Stres, zmiany pogody, drażniące detergenty, alergeny znajdujące się w pożywieniu albo w powietrzu, mogą zaostrzyć symptomy choroby. Dorośli cierpiący na atopowe zapalenie skóry przechodzą je z natury łagodniej, lecz leczenie tej choroby jest u nich znacznie mniej skuteczne.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób zwalczyć atopowe zapalenie skóry, przeczytaj poniższy artykuł:
krok 1
Ogólne zalecenia.
Każdego dnia stosuj krem albo mleczko do ciała, tak aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zredukować podrażnienia. Nawilżanie skóry minimalizuje również uczucie swędzenia. Zaleca się również powiększenie dziennej ilości spożywanych płynów i unikanie kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol.
krok 2
tak aby zapobiec atakom choroby, unikaj znanych alergenów, takich jak detergenty, perfumy, sierść zwierząt, wybrane pokarmy (na przykład orzeszki), na które masz uczulenie. Sprawdź, w jaki sposób pogoda wpływa na twoją skórę i podejmij odpowiednie kroki, aby ograniczyć ekspozycję skóry na szkodliwe warunki pogodowe.
krok 3
Bierz krótsze prysznice i kąpiele, a również unikaj bardzo ciepłej wody i drażniących mydeł i kosmetyków (w szczególności tych barwionych albo perfumowanych). Niektórzy ludzie myją się częściej, gdyż przynosi im to ulgę, jednak większość sądzi, iż zbyt częste kąpiele tylko zaostrzają symptomy choroby.
krok 4
Staraj się nie drapać i nie pocierać podrażnionej skóry, tak aby nie dopuścić do infekcji. Swędzenie zredukujesz używając płynów do kąpieli i balsamów na bazie owsa albo stosując dostępne bez recepty kortykosteroidy (w formie maści) i leki przeciwhistaminowe. Zmienioną chorobowo skórę opatruj bandażem albo gazą, tak aby zapobiec jej pocieraniu.
krok 5
Stosuj leki przepisane ci poprzez lekarza. Może on zapisać ci mocne kortykosteroidy o działaniu miejscowym albo (w ostrzejszym przebiegu choroby) steroidy doustne. Gdy wystąpi wtórna infekcja skórna, doktor zaleci doustne albo miejscowe antybiotyki.
krok 6


Jeżeli egzema nie jest podatna na jakiekolwiek formy leczenia, zapytaj swojego lekarza o inhibitor kalcyneuryny. Inhibitory kalcyneuryny są służące miejscowo, lecz ich używanie może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia. Dwa najczęściej przepisywane inhibitory kalcyneuryny - Elidel i Protopic, u niekórych mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka.
krok 7
Naturalne metody leczenia atopowego zapalenia skóry.
Olej kokosowy wygładza, zmiękcza i natłuszcza podrażnioną skórę, łagodząc uczucie świądu i pieczenia.


Jeżeli masz wrażliwą skórę, używaj wyłącznie w 100% naturalnego oleju kokosowego.
krok 8
Ekspozycja na słońce (przy wykorzystaniu kremów z filtrami) pomaga uleczyć chorą skórę, gdyż słońce zabija bakterie w popękanych, otwartych ranach.
krok 9
Wyciąg z liści mięty pieprzowej, naniesiony na chorobowo zmienioną skórę, przynosi ulgę od bólu i swędzenia. Możesz przygotować taki napar wrzucając parę listków mięty pieprzowej do garnka z gotującą się wodą. Poczekaj aż napar ostygnie i dzięki wacika kosmetycznego posmaruj nim skórę.
krok 10
Utrzyj świeżą gałkę muszkatołową i zmieszaj ją z oliwą z oliwek, tak aby utworzyła papkę. Załóż ją na rany. Nie zastępuj oliwy wodą, gdyż gdy pasta wyschnie, będzie trudna do usunięcia.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.