Leczenie Sposoby na ukąszenia i użądlenia przyczyny. Jak leczyć użądlenie boli, piecze i puchnie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Sposoby na ukąszenia i użądlenia

Definicja z ang. Ways to bites and stings, z niem. Wege, um Bisse und Stiche.

Jak leczy DERMATOLOG w przypadku SPOSOBY NA UKĄSZENIA I UŻĄDLENIA: Moment leni regularnie owocuje w ukąszenia pszczół, szerszeni i os. Zwykle użądlenie boli, piecze i puchnie, nie dając o sobie zapomnieć. Na ukąszenia szczególnie powinni uważać alergicy, może to nawet zagrozić ich życiu. Co należy zrobić jeżeli ukąsi nas pszczoła albo osa?
krok 1
Ukąszenie pszczoły
W razie, kiedy użądli nas pszczoła, na samym początku powinniśmy dokładnie obejrzeć ranę. jeżeli zauważymy, iż żądło zostało w rance, należy usunąć je delikatnie paznokciami lub zdezynfekowaną wcześniej pęsetą (do odkażenia możemy użyć spirytusu salicylowego albo wody utlenionej).
Pamiętajmy, tak aby nie naruszyć niewielkiego zbiorniczka, który znajduje się na końcu żądła (jest tam pozostała część jadu). Następnie, należy również zdezynfekować wodą utlenioną ranę. Potem przyłóżmy okład z lodu albo chociaż mrożonkę dla pomniejszenia opuchlizny.
krok 2
Ukąszenie szerszenia albo osy
jeżeli zostaliśmy ukąszeni poprzez szerszenia albo osę warto zrobić kompres z octu albo przyłożyć plasterek cebuli. Osy nie zostawiają żądeł, więc nie ma obawy, iż pozostaną w naszym ciele. Niektórzy po ukąszeniu pszczoły proponują przyłożyć kompres z sody oczyszczonej. Dla bezpieczeństwa możemy zażyć wapno albo zastosować antyhistaminowy spray albo żel (popularny w każdej aptece). Nie dotykajmy brudnymi rękoma rany i nie drapmy miejsca użądlenia, gdyż może wdać się zakażenie.
krok 3
Pąknięcie owada albo użądlenie w język

jeżeli zdarzy się nam połknąć owada albo zostaniemy użądleni w język lub wargę warto na samym początku wziąć i rozpuścić w ustach łyżeczkę soli (która zneutralizuje i „wypłucze” jad z błon śluzowych j. ustnej). Ewentualnie możemy potem pić zimną wodę albo possać loda – złagodzi to ból i opuchliznę. Wpijmy jeszcze wapno na odczulenie. Warto również zgłosić się na pogotowie, gdyż obrzęk dróg oddechowych może być bardzo niebezpieczny.
krok 4
Reakcje alergiczne i wstrząs anafilaktyczny
Czasami po ukąszeniu na naszym ciele może pojawić się wysypka (pokrzywka) i bolesna opuchlizna, która nawet może utrzymać się kilka dni. Wówczas może to być reakcja alergiczna i należy udać się do lekarza. W najgorszym przypadku po użądleniu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Wówczas występują: zaburzenia oddychania, spadek ciśnienia krwi, utrata przytomności albo nawet zatrzymanie akcji serca.
Przed wstrząsem możemy zauważyć następujące symptomy: chrypkę, szum w uszach, mroczki, drętwienie kończyn, obrzęk, uczucie niepokoju. Wtedy należy szybko zawieść ukąszoną osobę do szpitala albo zawiadomić pogotowie.
Można założyć również opaskę uciskową powyżej ukąszenia i rozluźniać ją co 5 min. do momentu przybycia pogotowia. Najczęściej w tych sytuacjach podaje się adrenalinę. Alergolog po interwencji powinien przeprowadzić wywiad i skierować pacjenta na dodatkowe badania (wstrząs może być rezultatem szoku albo alergii). Doktor przepisze odpowiednie leki albo zaleci noszenie adrenaliny przy sobie

w razie silnej alergii.

Lekarz Dermatolog: SPOSOBY NA UKĄSZENIA I UŻĄDLENIA; WEGE, UM BISSE UND STICHE; WAYS TO BITES AND STINGS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.